203

مدیریت مجلات آسان تر از همیشه
مدیریت پژوهش خود را به ما بسپارید
ارتباط با مشتری هنر ماست
The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

انتخاب مجله مناسب- بخش پنجم

آیا همه پایگاه‌های اطلاعاتی دارای ارزش و اعتبار علمی هستند؟
این مفهوم در معنای نوین آن، با پیدایش وب و گسترش استفاده از آن پدید آمده است. نیاز به دیده ‌شدن و مورد استناد قرار گرفتن برای نشریات، باعث شده که پایگاه‌هایی در سراسر جهان اقدام به جمع‌آوری هرچه بیشتر نشریات نمایند و آن ها را به طور یک‌ جا با امکانات جست‌ و جو به مراجعه‌ کنندگان خود عرضه کنند. اعتبار علمی و محتوایی این پایگاه‌های داده با هم متفاوت است و با توجه معیارهای نمایه سازی و رصد ژورنال ها، از پایگاه‌های دارای اعتبار کم مانند(Index Copernicus) تا پایگاه‌های دارای اعتبار بسیار زیاد مانند(Wos) طبقه‌بندی می‌شوند.
پیشرفت سریع تکنولوژی و توسعه فناوری‌های جدید اطلاعاتی، تغییرات مهمی در شیوه‌های اطلاع ‌رسانی، وسایل ارتباطی، شیوه‌های تولید، ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات الکترونیکی ایجاد کرده است و این تحولات، تاثیر قابل‌توجهی بر دسترسی مردم جهان به منابع اطلاعات الکترونیکی گذاشته و افق‌های جدیدی را برای دسترسی کارآمد به اطلاعات نمایان ساخته است؛ به‌طوری‌که بسیاری از ناشران و کارگزاران برای انتشار و عرضه منابع اطلاعاتی خود از شبکه جهانی وب استفاده ‌می‌کنند.
با شروع انتشار اطلاعات از طریق شبکه وب، شکل‌های مختلف بانک‌های اطلاعات علمی مبتنی بر وب، با اهداف مختلف فعال‌تر شدند که از مهم‌ترین ا هداف آنها افزایش میزان دسترسی مراجعه‌کنندگان به مطالب موضوعی مورد جستجو است. به موازات رشد اینترنت، این پایگاه‌های نمایه‌سازی علمی نیز توسعه یافتند که از مهم‌ترین آنها نمایه استنادی است. نمایه استنادی یکی از ابزارهای مهم برای ارزیابی دانشمندان، پژوهشگران، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و موسسات است. به‌عبارتی، نمایه استنادی از بسترهای عرضه اطلاعات کتاب‌ شناختی مقالات کلیدی و برجسته علمی است؛ همچنین از طریق نمایه‌های استنادی می‌توان به ارزیابی کمی و کیفی تولیدات علمی، مطالعه تاریخ و ساختار علم، شناخت رابطه بین استنادها و ترسیم ساختار موضوعی رشته‌های علمی دست یافت.
با رشد و گسترش نمایه‌های استنادی، داغ‌شدن عرصه رقابت بین آنها و تعریف معیارهای دقیق علم‌سنجی برای ثبت و نمایه‌نمودن اسناد مختلف، مدیریت انتشار تولیدات علمی دنیا در دست این نمایه‌ها قرار گرفت. از این‌رو، ضروری به‌ نظر می‌رسد که هر نویسنده، پژوهشگر و انتشارات علمی برای عقب‌ نماندن از کاروان علم و دانش دنیا و برای در معرض معرفی و استناد قرارگرفتن، سعی نماید با رعایت معیارها و شرایط معتبر جهانی، انتشارات علمی خود را در نمایه ‎ های علمی معتبر نمایه کند. با نمایه‌شدن نشریه در نمایه ‌نامه‌های بین‌المللی و معتبر، امکان دسترسی سایر محققان به مقالات و در نتیجه، امکان بهره‌برداری از نتیجه مطالعات و همچنین استناد به مقالات، افزایش می‌یابد.
به همین دلیل، سیاست‌های مختلف وزارت ‌خانه‌ها و سازمان‌ها، ناشران و نویسندگان را به تلاش برای نمایه ‌نمودن مقالات و اسناد علمی خود در نمایه‌های داخلی (ایرانی) و بین ‌المللی تشویق و ترغیب می‌نماید. از نمایه‌های داخلی می‌توان به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، بانک اطلاعات نشریات کشور (Magiran) و نمایه مقالات منتشر شده در مجلات زیست ‌پزشکی ایران (Iran Medex) اشاره کرد.

 

تعداد کلمات ادیت شده توسط ما تاکنون ..... 13.450.594

تعداد کلمات ترجمه شده توسط ما .....234.567

تعداد مجلات طرف قرارداد ..... 23

تعداد مشتریان ...... 453


برخی از مشتریان ما: 

موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی

دانشگاه علوم پزشکی ایلام

دانشگاه علوم پزشکی قزوین

دانشگاه علوم پزشکی اراک

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه علوم پزشکی بابل

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه