راه حل های نو در آموزش مجازی مهارتی

امروزه یکی از شیوه های رایج آموزش، یادگیری الکترونیکی یا آموزش مجازی است که در این شیوه آموزش از ابزارهای فناورانه و کامپیوتر برای یاددهی و یادگیری استفاده می شود. آموزش مجازی به دو روش همزمان و غیرهمزمان ارائه می شود. در ادامه در خصوص این دو روش آموزش توضیحات بیشتری آورده شده است:

آموزش غیرهمزمان:

رایج ترین و در دسترس ترین شیوه آموزش مجازی، این روش است. در این روش، محتواهای آموزشی در قالب، نوشته، تصویر، چندرسانه ای، ویدیو، صوت و ترکیب آنها توسط مدرسین تولید شده و سپس در قالب یک وبسایت، که به صورت تخصصی سامانه مدیریت یادگیری (Learning management system) خوانده می شود، عرضه می گردد.

در این شیوه آموزش مجازی، دسترسی به محتواهای آموزشی از هر مکان و در هر زمان وجود دارد ولی در این روش امکان تعامل همزمان و در لحظه استاد و فراگیران وجود ندارد و معمولا ارتباط به روش های غیرهمزمان مانند ایمیل، چت، تالار گفتگو انجام می شود.

آموزش همزمان

یک روش آموزش مجازی که امروزه بسیار مورد کاربرد می باشد، آموزش مجازی از طریق جلسات آنلاین به همزمان و به صورت ارسال همزمان صوت، تصویر و اسلاید یا محتوای آموزشی است. در این روش که انواع مختلفی مانند ویدیوکنفرانس، تله کنفرانس، وبینار دارد، استاد و فراگیران در یک فضای مجازی، به صورت همزمان با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. این ارتباط می تواند به صورت نوشتاری، تصویری و صوتی و یا ترکیبی از همه آنها باشد. همچنین در این روش امکان نمایش اسلاید پاورپوینت، یا اشتراک گذاری صفحه نمایش ارائه دهنده وجود دارد. این روش که به وسیله نرم افزارهای خاصی مانند Adobe connect، Zoom و Skype انجام می شود، ارتباط به صورت همزمان می باشد و اگرچه امکان ضبط محتوای جلسه وجود دارد، اما برای ارائه بایستی مدرس در همان زمان جلسه آنلاین شده و به سامانه ارائه همزمان متصل شود.

این نوع جلسات معمولا از طریق رایانه متصل به وبکم و میکروفون و هدفون، یا تلفن همراه یا تبلت صورت میگیرد و البته دسترسی به یک نرم افزار ارائه آنلاین نیز ضرورت دارد. در این روش ارائه، اصولا پهنای باند بیشتری نیاز است و البته طبیعتا کیفیت یادگیری بهتری در صورت برقراری یک ارتباط امن و با سرعت مناسب اینترنت وجود خواهد داشت.

این روزها غالبا به این شیوه ارائه وبینار گفته می شود.

آموزش همزمان مهارتی:

یکی از محدودیت های آموزش آنلاین همزمان یا اصطلاحا وبینار، آموزش آنلاین موضوعات کاربردی، مهارتی و ارائه آنلاین در موقعیت هایی است که دسترسی به کامپیوتر آنلاین یا تلفن همراه نیست یا مدرس بایستی همزمان از دست های خود نیز برای ارائه برنامه آموزشی استفاده نماید. در چنین موقعیت هایی غالبا برای ارائه آموزش بایستی مدرسین از ابزارهای ویژه آموزش آنلاین مهارتی مانند دوربین های ورزشی (از جمله GoPro) و یا هولدرهای سربند ویژه مانند سریاد استفاده نمایند.

هولدر سربند سریاد نگهدارنده تلفن همراه برای آموزش مجازی

در این شیوه آموزش کاربر می تواند تلفن همراه خود را بر روی سر نصب نموده و با کمک آن آموزش های لازم را به فراگیران بدهد. تلفن همراه یا وبکم بر روی وسیله مربوطه وصل شده و سپس کاربر برنامه مورد نظر را بر روی تلفن همراه باز نموده پس از انجام تنظیمات مربوطه، ارائه آموزش یا ضبط محتوا را آغاز می نماید. همچنین در این روش، این امکان وجود دارد که وبکم معمولی نیز به تلفن همراه متصل شود و برخی از این هولدرها امکان نصب وبکم معمولی را نیز دارا می باشند.

البته وبکم های رایج مانند وبکم های لاجیتک سری C به صورت کلاسیک برای رایانه های رومیزی طراحی شده اند و طبیعتا طول سیم وبکم کوتاه بوده و برای آموزش های مهارتی قابل استفاده هستند که نیاز به جابجایی زیاد استاد نمی باشد. البته لازم بذکر است که با تجهیزات ساده ای از جمله یک OTG و همچنین استفاده از یک نرم افزار مناسب می توان این وبکم ها را به تلفن های همراه دارای سیستم عامل اندوریید نیز متصل نمود. هولدر سربند سریاد که توسط شرکت ضامن سلامتی تولید و عرضه شده است، دارای قابلیت اتصال وبکم های رایج را نیز دارا می باشد.

اتصال وبکم رایج به هولدر سربند سریاد با کمک زبانه مخصوص وبکم

همانطور که گفته شد در این فرمت ارائه نیاز به یک رابط کوچک به نام OTG که مبدل USB به میکرو USB یا درگاه شارژ تلفن همراه یا تبلت است، نیاز می باشد. البته استفاده از اپلیکیشن های خاصی برای ارائه تصویر به صورت آنلاین نیاز است. از جمله برنامه USB Camera که رایگان نیز می باشد. البته توجه به این نکته هم الزامی است که طبیعتا در این روش دیگر امکان اتصال به برنامه های خاص ارائه آنلاین مانند Skype نیست.

تصویر اتصال وبکم رایج به تلفن همراه اندوریید یا تبلت
بازگشت به بالا
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس