آشنایی با مقالات منتشر شده توسط مجلات (بخش آخر)

3. مطالعه موردی بالینی Clinical case study : مطالعات موردی بالینی جزئیات موارد واقعی بیماری یا عمل پزشکی یا بالینی بر روی بیمار را ارائه می دهند. موارد ارائه شده معمولاً مواردی هستند که به دانش موجود در آن زمینه خاص کمک قابل توجهی می کنند. انتظار می رود در این نوع مطالعات علائم بیماری، تشخیص و درمان آن مورد بحث قرار گیرد. مطالعات موردی بالینی جزو تحقیقات اصیل یا دست اول طبقه بندی می شوند و تعداد کلمات آنها در حد مقالات اصیل است. نگارش این مقالات  نیاز به تجربه عملی زیادی دارد و ممکن است قالب انتشار مناسبی برای محققان کم تجربه نباشد.

4. کارآزمایی بالینی Clinical trial: این مقالات که باز هم خاص حوزه پزشکی هستند، روش کار، پیاده سازی و نتایج مطالعات کنترل شده را تشریح می کنند که معمولاً بر روی گروه های بزرگ بیماران انجام می شوند. مقالات کارآزمایی بالینی طولانی هستند و معمولاً تعداد کلمات آنها با مقالات تحقیقاتی اصیل برابر است. آزمایشات بالینی همچنین نیاز به تجربه کار عملی دارند و همچنین استانداردهای اخلاقی و اصل پایایی باید در این مقالات رعایت شوند. بنابراین این قالب برای محققان باتجربه مفیدتر است.

5.  مقاله نظری perspective, opinion, and commentary : این مقالات به بررسی علمی مفاهیم اساسی یا ایده های رایج در یک زمینه می پردازند و معمولاً یک دیدگاه شخصی را برای نقد مفاهیم گسترده در یک زمینه خاص ارائه می دهند. یک دیدگاه می تواند بررسی یک مفهوم واحد یا چند مفهوم مرتبط باشد. این مقالات معمولاً کوتاه هستند در حدود 2000 کلمه. این مقالات بیان کننده دیدگاه نویسنده در مورد تفسیر ، تجزیه و تحلیل یا روشهای مورد استفاده در یک مطالعه خاص هستند و به نویسنده اجازه می دهد در مورد قدرت و ضعف یک نظریه یا فرضیه اظهار نظر کند. مقالات نظری معمولاً مبتنی بر انتقاد سازنده هستند و باید با شواهد پشتیبانی شوند. اینها نیز مقالات نسبتاً کوتاهی هستند.

تفسیرها کوتاه هستند معمولاً بین 1000 تا 1500 کلمه  و توجه را به یک  مقاله ، کتاب یا گزارشی که قبلاً منتشر شده است جلب می کنند یا به آن انتقاد می کنند و توضیح می دهند که چرا برای نویسنده جالب هستند  و چگونه می توانند برای خوانندگان نیز روشنگر باشند.

6. نقد کتاب  Book review : نقد کتاب در اکثر مجلات دانشگاهی منتشر می شود. هدف از مرور کتاب ارائه بینش و نظر درباره کتابهای علمی است که اخیراً منتشر شده اند. مقالات نقد و بررسی کتاب نیز مقالات نسبتاً کوتاهی هستند و نگارش آنها زمان کمتری می طلبد. نقد کتاب هم یک گزینه خوب انتشار برای محققان کم تجربه است زیرا به محقق اجازه می دهد تا در جریان ادبیات جدید در این زمینه قرار گیرد  و در عین حال به لیست آثار منتشر شده خود اضافه  کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آشنایی با مقالات منتشر شده توسط مجلات (بخش آخر)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top