آیا به گرفتن مدرک دکترا می اندیشید؟

مدرک دکترا یک مدرک تحصیلی یا حرفه ای است که نشان می دهد فردی مطالعات پیشرفته خود را در یک زمینه تخصصی تکمیل کرده است. کسب مدرک دکترا یک موفقیت بزرگ و همچنین کاری پرچالش است.

تکمیل مدرک دکترا لازمه های زیادی دارد از جمله:

  • بررسی پیشینه پژوهش
  • انجام تحقیقات اولیه
  • نوشتن یک پایان نامه
  • ارزیابی پایان نامه توسط یک ممتحن خارجی
  • دفاع از پایان نامه در یک آزمون شفاهی

این مراحل ممکن است در برخی از دانشگاه ها متفاوت باشد. اما تمرکز بر تحقیقات پیشرفته و کار دانشگاهی در همه دانشگاه ها مشابه است.

آیا به گرفتن مدرک دکترا می اندیشید؟
آیا به گرفتن مدرک دکترا می اندیشید؟

10 نکته اساسی که باید بدانید

بهتر است قبل از شروع این ماجراجویی اطلاعاتی داشته باشید. کسب مدرک در مقطع دکترا کار سختی است. در ادامه فهرستی از نکات ضروری که باید قبل از اقدام برای گرفتن مدرک دکترا بدانید آورده شده است.

1- آماده باشید

اساس برنامه خود را بدانید که شامل یادگیری در مورد دپارتمان، ملاقات با اعضای هئیت علمی، خواندن کتاب راهنمای دانشجو و شناخت دستورالعمل های برنامه و مدرک مورد نیاز می شود.

2- اهداف را تعیین کنید

آماده بودن و دریافت اطلاعات به شما این فرصت را می دهد که اهداف خود را از قبل تعیین کنید. اگر اهدافتان را صریحا مشخص کرده باشید راحت تر می توانید کار خود را سازماندهی کنید و می توانید بر آنچه که برای رسیدن به موفقیت در برنامه خود نیاز دارید تمرکز نمایید.

3- با انگیزه باقی بمانید

ممکن است در میان کارهای زیاد گیر بیفتید. حفظ انگیزه کار سختی می تواند باشد اما به شما کمک خواهد کرد کمتر نسبت به خود تردید داشته باشید. یک گام به عقب بردارید و به پیشرفتی که تا حالا داشته اید نگاه کنید. با همکلاسی های خود و اعضای هیئت  علمی صحبت کنید. این امر سبب می شود رو به جلو پیش بروید.

4- پایان نامه خود را هر چه زودتر آغاز کنید

هیچ وقت برای سازماندهی این کار زود نیست: ببینید به چه چیزهایی نیار دارید، تحقیقات خود را انجام دهید، عنوان تحقیق خود را مشخص کنید، هر چه در مورد فصل ها به ذهنتان می رسد یادداشت نمایید. زمانی که کار خود را تمام کردید آن را به استاد راهنمای خود ارائه دهید. این کار ایده خوبی در مورد پیشرفت هایی که باید در اسرع وقت در پایان نامه خود اعمال نمایید به شما می دهد.

5- با اساتید خود صحبت کنید

اساتیدتان می توانند دانش زیادی را در اختیار شما قرار دهند. با استاد راهنمای خود مرتبا در تماس باشید. در مورد دغدغه ها و انتظارات خود از کار و برنامه با او صحبت کنید. این کار به شما کمک می کند بتوانید با هم به شیوه ای موثر همکاری داشته باشید.

6- بخوانید و بخوانید و بخوانید

برای اینکه به دانشمندی قوی تر در رشته خود تبدیل شوید باید تا جایی که می توانید اطلاعات جمع آوری کنید. در مورد آخرین اطلاعات در رشته خود به روز باشید. از مجلات علمی برای یافتن مقالات تحقیقاتی که می توانید از آنها در اثر خود استفاده کنید بهره ببرید.

7- اثر خود را منتشر کنید

نشریات تاثیر بسیار خوبی بر رزومه شما دارند و فرصتی برای رسیدن به شهرت در رشته کاریتان فراهم می آورند. نوشته خود را زود و سریع ارائه دهید. حتی اگر مجله ای مقاله شما را نپذیرفت باز هم ارائه اثرتان یک تجربه یادگیری خوب محسوب می شود.

8- رابطه اجتماعی خود را حفظ کنید

حفظ تعدل میان کار و زندگی در هنگام تحصیل بسیار اهمیت دارد. با دیگر دانشجویان رابطه اجتماعی داشته باشید. در کارها و فعالیت های دپارتمان مشارکت کنید. این کار یک تجربه یادگیری فوق العاده و راهی برای ایجاد روابط مهم است.

9- شبکه های ارتباطی ایجاد کنید

در کنفرانس ها حضور به هم رسانید. این کار راهی فوق العاده برای ایجاد شبکه های ارتباطی با محققان در دیگر دانشگاه ها است و به شما فرصتی برای ملاقات با افرادی را می دهد که می توانید با آنها ملاقات داشته و می توانید برای استفاده از توصیه هایشان با آنها در تماس بمانید.

10- پیگیری مدرک دکترا همانند یک حرفه است

یک راه برای حفظ تمرکز این است که کسب مدرک دکترا را به عنوان یک حرفه ببینید. مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد بنابراین برای کارتان نیازمند تنظیم یک برنامه مرتب هستید. دوران خرخوانی کردن و نوشتن مقاله در دقیقه آخر به پایان رسیده است.

تمرکز خود را حفظ کنید و از این کار لذت ببرید

همه دانشجویان در مقطع دکترا هدف مشترکی دارند: گرفتن مدرک دکترا. اما هر یک از ما ممکن است تجربه متفاوتی داشته باشیم. تمرکز خود را حفظ کنید و تعادل سالم میان کار و زندگی خود برقرار کنید.

آیا به گرفتن مدرک دکترا می اندیشید؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top