آیا عبارات لاتین در نگارش علمی باید ایتالیک شوند یا خیر؟

در نگارش علمی اغلب از چند عبارت لاتین استفاده می شود که یا به شکل مختصر (etc  بجای  et cetera و et al  بجای et alii) یا با املایی گسترده تر in vitro  ، in vivo ، in situ) نوشته می شوند. حالا ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که آیا این کلمات را باید به صورت کج یا ایتالیک نوشت یا خیر؟

همانطور که در مورد چنین پرسش هایی متداول است ، هیچ پاسخ کاملا درست یا غلطی در چنین مواردی وجود ندارد، اگرچه در حال حاضر صرفنظر کردن از کج نویسی یا ایتالیک کردن حروف متداول تر است. اکثر ناشران و نویسندگان راهنمای نگارش به نویسندگان آموزش می دهند که از حروف کج برای چنین عباراتی استفاده نکنند. برای مثال ، ناشرانی همچون Springer  و Elsevier  و کتابچه راهنمای سبک نگارش علمی و فرمت شیکاگو همگی اصرار دارند که کلماتی مانند “in vitro”  و”in vivo”  با فونت معمولی یا رومی نوشته شوند.


از سوی دیگر ، موضع راهنمای نگارش برای The Auk ، که توسط اتحادیه پرنده شناسان آمریکا منتشر شده است ، در مورد استفاده از کج نویسی کاملاً مشخص است: “فقط اصطلاحات لاتین زیر باید به صورت کج یا ایتالیک نوشته شوند: in vivo ، in vitro ، in utero ، in situ ، ad libitum ، a priori  و a posteriori . همه اصطلاحات لاتین دیگر (به استثنای نامهای علمی) باید غیر ایتالیک باقی بمانند.” همچنین فرهنگ لغت آکسفورد برای نویسندگان و ویراستاران علمی نیز تأکید دارد که عبارات  in vivo و in vitro باید به صورت مورب یا ایتالیک نوشته شوند.

بنابراین ، تنها توصیه معقول در زمینه ایتالیک نویسی کلمات یا عبارات علمی اینست که از دستورالعمل مجله هدف (مجله ای که می خواهید مقاله تان را در آن چاپ کنید) پیروی کنید. با این حال اگر تصمیم گرفتید که در نگارش علمی کلمات را ایتالیک کنید نکات تایپی وجود دارد که باید آنها رعایت کنید: هنگام تنظیم یک کلمه یا عبارت به صورت ایتالیک ، همیشه قبل از آن کلمه یا عبارت یک فاصله درج کنید و فاصله بعد از آن کلمه یا عبارت را حذف کنید. این امر باعث می شود فواصل  دو طرف متن کج شده به لحاظ بصری یکنواخت به نظر برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آیا عبارات لاتین در نگارش علمی باید ایتالیک شوند یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top