اهمیت داوری همتایان در حفظ یکپارچگی تحقیق

اهمیت داوری همتایان در حفظ یکپارچگی تحقیق

داوری همتایان در حفظ یکپارچگی تحقیق بسیار اهمیت دارد. ابتدا یک مکالمه بین دو محقق را درباره ارزیابی همتا مقاله یکی از آنها با هم مرور کنیم.

محقق 1گفت: “آیا آن مقاله من را که به آن مجله معروف در حوزه پزشکی ارسال کردم، به یاد می آوری؟” محقق 2 به محقق 1 گفت: “بله، من حدس می زنم که حدود یک سال از زمان ارسال آن مقاله گذشته باشد! آیا خبری از آنها نشنیدی؟ از ویراستیار یا دستیار ویراستار مجله خبری دریافت نکرده ای؟”

محقق 1 گفت: “بله، آنها یک پورتال دارند که نشان می دهد نسخه خطی هنوز به یک داور همتا اختصاص داده نشده است. من بعضی اوقات از این که چقدر پیدا کردن داور سخت است، شگفت زده می شوم! منظورم همین یک سال زمان بردن تعیین داور است. “

ناامیدی، دلسردی و خشم نسبت به سیستم انتشارات مقالات پژوهشی در این دوره از تحقیقات علمی که در آن محققان دائماً درگیر منتشر شدن یا منتشر نشدن مقالات خود هستند، چیز جدیدی نیست. بار سنگین روی دوش این محققان مضطرب، داورانی هستند که در واقع کمتر شناخته شده اند، اما بیشتر مورد انتقاد قرار گرفته اند. در واقع، پذیرفتنی است که محققان حداکثر مسئولیت پروژه خود را بر عهده بگیرند، اما یک مطالعه تحقیقاتی به طور گسترده از طریق ادراک داور بهبود می یابد.

باور کنید یا نه، داوری همتایان در هسته سیستم تولید دانش تعبیه شده است و به عنوان روشی برای ایجاد تحقیقات با کیفیت در نظر گرفته می شود. علیرغم اهمیت حیاتی آن، هنوز به خوبی درک نشده است و اغلب برای سوگیری های تحقیقاتی مورد سرزنش قرار می گیرد.

در این پست، ما بر روی چند شکاف در درک فرآیند داوری همتایان تمرکز می‌کنیم و بر عملکرد و کیفیت داوری تأکید می‌کنیم تا معنای عمیق‌تری به تأثیر اجتماعی داوری همتا بدهیم.

چگونه داوری همتایان، یکپارچگی تحقیق را حفظ می کند؟

داوری همتایان متعهد به حفظ یکپارچگی سوابق علمی منتشر شده است. این نوع داوری برای تضمین کیفیت و ارزیابی تحقیقات علمی در همه جا حاضر است. ارزیابی همتایان نقش مهمی در تحقیق و توسعه دارد. همانطور که می دانید، ارزیابی همتایان نقش اصلی در تعریف ساختار انتشارات پژوهشی دارد. علاوه بر این، انتشار مقالات مجلات با داوری همتا در مشاغل تحقیقاتی ضروری است و اعتبار علمی و مشروعیت علمی را به پژوهشگران و افراد می بخشد.

با این حال، فرآیند ارزیابی همتایان به طور معمول مورد انتقاد قرار می‌گیرد و بحث‌ها در انجمن‌های مختلف و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را بیان می‌کند که چگونه داوری همتا به‌خوبی توسعه‌یافته نیست و اغلب نتایج متناقض یا نتایجی که همپوشانی دارند یا غیرقطعی هستند را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، داوری همتا از تعصبات مشابه که مربوط به ادبیات علمی است، رنج می برد. خطر واقعی در اینجا در فقدان درک ایدئولوژی و عملکرد داوری همتایان است.

تعمیم ناآگاهانه و استرس بین دیدگاه ها، فرآیند داوری همتا را به یک استاندارد طلایی با دامنه بسیار کم برای اصلاح تبدیل می کند. با این حال، با وجود دیدگاه های مختلف، ارزیابی همتایان یک فرآیند فوق العاده متنوع و چند وجهی است.

برای مطالعه مقاله بایدها و نبایدها برای محققین- پژوهش همراه با تدریس در مقطع دکتری، کلیک کنید.

نقش داوران در ارزیابی همتایان

داوران در زمینه تحقیقاتی شما متخصص هستند و هیچ نوع وابستگی مستقیمی به نویسندگان ندارند. این کارشناسان نسخه خطی را می خوانند و ارزیابی می کنند و بازخوردی را ارائه می دهند که ویراستار برای نویسندگان ارسال می کند.

کارهایی که داور انجام می دهد، عبارت است از:

اطمینان حاصل می کند که استانداردهای فرآیند علمی با بخشی از فرآیند داوری همتا رعایت می شود.

با شناسایی تحقیقات نامعتبر، کیفیت مجله را حفظ می کند.

مسئولیت خود در قبال جامعه را با انجام تخصص خود در تحقیق کامل می کند.

با شناسایی سرقت علمی و تقلب های تحقیقاتی از اقدامات غیراخلاقی جلوگیری می کند.

فرآیند بررسی نه تنها برای محققانی که باید مراحل ویرایش و پاسخ به نظرات داوران را طی کنند، دشوار است، بلکه برای بازبینان نیز هزینه باید بپردازند. در واقع، اغلب اوقات، داوران برای زمانی که صرف بررسی نسخه‌های خطی می‌کنند، دستمزد دریافت نمی‌کنند و از دانشگاهیان همکارشان انتظار می‌رود که زمانی را از شغل عادی خود برای داوری صرف کنند.

علاوه بر این، از دانشگاهیان انتظار می‌رود که وقت خود را به بازبینی دوستانه دست‌نوشته‌ها اختصاص دهند، با پاداش‌های غیرنقدی مانند دسترسی رایگان به مجلات، قدردانی در مجلات برای تلاش‌هایشان، امکان دریافت لطف از مجلات در هنگام نیاز به چاپ مقاله و غیره.

مسائل بالقوه در فرآیند داوری همتایان

تعداد بالای مقاله ارسالی

مجلات در جست‌وجوی داوران هر روز بیشتر از قبل غرق می شوند زیرا هر روز تعداد زیادی مقاله برای بررسی ارسال می‌شود. این امر فشاری را بر داوران همتای موجود ایجاد می‌کند و فرآیند داوری همتا را به سفری طاقت‌فرسا برای داوران تبدیل می‌کند. به خصوص، تصمیم داوران می تواند ناسازگار باشد.

شفاف و واضح نبودن نقش داور

نقش داور چه قاضی باشد، چه هیئت یا ارزیاب مستقل، هیچ تفاوتی وجود ندارد. ارزیابی نسخه‌های خطی نیازمند نگاهی کل‌نگر است. داوری همچنین نیازمند توجه به عوامل مختلفی از جمله جنبه‌های سبکی یا یافتن نکات جدید است که کار و عمق بررسی را بسیار چالش‌برانگیز می‌کند.

عدم وجود پاداش / مشوق برای داوران

پاداش/ مشوق وجود ندارد تا داوران را تشویق کند تا آزمایش های دقیق یا تکرار مطالعه را آغاز کنند. علاوه بر این، از داوران انتظار می‌رود که انواع مختلفی از وظایف متعدد را انجام دهند که شامل ارائه توصیه‌ها، رسیدگی به نگرانی‌های اخلاقی، ارزیابی محتوای مقاله و ارائه نظرات کلی در مورد دست‌نوشته‌های ارسالی می‌شود.

مسائل مربوط به داوری همتایان

یکی از مهم‌ترین مسائل در مورد «داوری همتایان باز» این است که آیا مشخص نبودن نام داور باید ترجیح داده شود یا خیر. معمولاً دیده می‌شود که افشای هویت داور می‌تواند برای محققان تازه کار مضر باشد و همچنین ممکن است باعث آزار محققان ارشد شود.

حفظ یکپارچگی تحقیق

داوری همتا یک فرآیند دوسویه است و نویسندگان، ویراستاران و داوران همگی می‌خواهند از آن به عنوان یک تجربه برای یادگیری و برای توسعه ایده‌های جدید بهره ببرند. بنابراین، به دست آوردن درک عمیق تر از ارزیابی همتایان به عنوان شکل اولیه ارزیابی تحقیق مهم است. این سفر می تواند از تقویت اعتماد در فرآیند ارزیابی همتایان و کسب شفافیت در فرآیندهای بررسی برای مقابله با موارد بالقوه ذکر شده در بالا آغاز شود.

یکپارچگی تحقیق شامل انجام، بررسی و انتشار تحقیقات به شیوه ای شفاف، دقیق و اخلاقی است. هفته ارزیابی همتایان در سال 2022 «یکپارچگی تحقیق: ایجاد و حمایت از اعتماد در پژوهش» را به عنوان موضوع سال خود انتخاب کرد تا سؤالاتی را مطرح کند که به شدت به توجه جامعه پژوهشی نیاز دارند.

حفظ یکپارچگی تحقیق نیاز به ایجاد یک رابطه همزیستی بین داور همتا و نویسندگان، دستیاران تحریریه، ویراستاران و سرمایه‌گذاران، ناشران و سازمان‌ها دارد. نه تنها اطمینان از اخلاقی و بی‌طرفانه بودن همه بررسی‌ها، بلکه اطمینان از اینکه کار یک بازبین به رسمیت شناخته شده است، به تقویت اعتماد در فرآیند بازبینی کمک می‌کند و داوران همکار را تشویق می‌کند تا بهترین کار را برای تحقیق انجام دهند.

و اگرچه انتظار پس از ارسال دست‌نوشته دلهره‌آور است، اما واقعاً مقالات زیادی برای بررسی وجود دارد و داوران بسیار کمی در خدمت مجلات علمی در حوزه پزشکی و پیراپزشکی هستند!

اهمیت داوری همتایان در حفظ یکپارچگی تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top