دستورالعمل هایی جهت برخورد با نظرات آزاردهنده داوری (بخش دوم)

4– پاسخ های خود را به کامنت های داور طور سیستماتیک و فارق از احساسات تنظیم کنید

کامنت های داور را بر اساس نظراتی که با آنها موافق و مخالف هستید سازماندهی و مرتب کنید. در مرحله بعد، پاسخ های خود را به هر کامنت سازماندهی کرده و از یک رویکرد ساختارمند پیروی کنید. ادب را رعایت کنید حتی اگر داور چنین نکرده باشد و موارد پیچیده را با درایت مدیریت کنید. نامه پاسخ را با تشکر از داورها شروع کرده و به پایان ببرید.

چند سناریو متداول که ممکن است با آنها مواجه شوید:

“اما من قبلاً این کار را انجام داده ام!”

گاهی یکی از نظرات داور به مشکلی در مقاله اشاره دارد که در واقع وجود ندارد!  به عنوان مثال در یکی از کامنت ها گفته شده است که “یک شکل بهتر می تواند این نکته را نشان دهد”، در حالی که شما به همان دلیل یک شکل ارائه کرده اید. برافروخته نشوید، داور هم ممکن است اشتباه کند! با این حال، خیلی از خود راضی نباشید! به دقت بررسی کنید که آیا شکل موردنظر در متن در زمینه مناسب آن ذکر شده و عنوان آن درست است یا نه. در اینصورت، می توانید مؤدبانه و با اعتماد به نفس پاسخ دهید که در واقع شکل را ارائه کرده اید و شماره صفحه و خط مربوطه را نیز ذکر کنید.

فکر می کنم که داور می خواهد مقاله ام را به دلیل تضاد منافع رد کند.”

داوری یک مقاله توسط یک رقیب غیر معمول نیست. اگر احساس می‌کنید که نظرات داور غیرمنصفانه است، مثلا درخواست تغییرات نامعقول داشته و یا بر استفاده از یک روش تحقیق خاص تمرکز بیش از حد دارد، یا اینکه بدون ذکر دلایل منطقی و مشخص کار شما را کوچک شمرده است، احتمال ضعیفی وجود دارد که تلاش می کنند مانع انتشار مقاله شما شوند تا تحقیق خود را پیش از شما منتشر ‌کنند. در صورتیکه دلیل کافی برای این موضوع دارید، به سردبیر مجله اعلام کنید که احساس می‌کنید داورها در حق شما اجحاف کرده اند.

داور شوخ طبعی را به انتقاد ترجیح می دهد!

طنز و طعنه به ندرت در محیط های حرفه ای کمک کننده است و این در مورد داوری همتایان نیز صدق می کند. مثلا جمله  «می‌ترسم این مقاله نه‌ تنها به پیشرفت در این رشته کمکی نکند، بلکه منجر به نابودی آن شود» ممکن است در ذهن داور بامزه به نظر برسد، اما برای نویسنده، می‌تواند بسیار مایوس کننده باشد.

وقتی چنین نظراتی دریافت می کنید (که احتمالاً نیازی به هیچ اقدامی نخواهد داشت)، آن را با کمی چاشنی طنز در نظر بگیرید و به هدف پشت آن فکر نکنید. چنین رفتاری ممکن است ناشی از ناامنی یا حتی تمایل به نگارش آمیخته با طنز و طعنه باشد. در پاسخ به کامنت ها در مقابل وسوسه پاسخ کنایه آمیز مقاومت کنید. توضیح دهید که چگونه مقاله را بر اساس سایر نظرات دریافتی بهبود داده اید.

داور از من خواسته که نقطه گذاری کلمات را اصلاح کنم

اینکه داور محتوای مقاله شما را نادیده گرفته و در عوض روی زبان و دستور زبان تمرکز کرده است، آزاردهنده است.

دلیل این مسئله ممکن است این پیش فرض باشدکه شما یک محقق تازه کار هستید و یا به به یک جغرافیای خاص تعلق دارید. اگر مثال‌های خاصی ارائه شده است که در آنها باید اصلاح زبانی انجام شود، لطفاً تغییرات را اعمال کرده و در پاسخ‌ به داوری به این موضوع اشاره کنید. اگر داور اشاره کرده است که مقاله باید از لحاظ زبانی اصلاح شود، خوب است که از نظرات و کمک فرد دیگری برای این کار استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دستورالعمل هایی جهت برخورد با نظرات آزاردهنده داوری (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top