دستورالعمل هایی جهت برخورد با نظرات آزاردهنده داوری (بخش اول)

در یک طرف  می شنویم که “داوری همتا استاندارد طلایی تحقیق است”. از سوی دیگر، برخی اظهار تاسف می کنند که « سیستم داوری همتا معیوب است». محققان بر سر این نکته توافق دارند که علم بدون داوری همتا (Peer review) نمی تواند پیشرفت کند. اکثر نویسندگان اذعان دارند که نظرات داوران معمولاً سازنده و مفید هستند، با این حال تقریباً هر محققی با نظرات آزاردهنده و خشن داور روبرو شده است. در اینجا منظور از نظرات خشن نکات منفی نیستند که به شکاف های تحقیق اشاره دارند، زیرا اشاره به این نکات همان کاری است که از داوران انتظار می رود انجام دهند. برعکس، منظور نظراتی هستند که این کار را به شیوه ای انتقادآمیز یا غیرحرفه ای انجام می دهند.

نظرات بیش از حد انتقادی یا لحن تحقیرآمیز داور می تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس و روحیه پژوهشگر بزند. کلمات تند و رد شدن مقاله بدون دلایل موجه می تواند بر اعتماد به نفس محقق و تحقیقات آتی فرد تأثیر منفی بگذارد. در مطالعه‌ای درباره تجربیات نویسندگان از نظرات منفی داوران، احساسات خشم، افسردگی، خودکم بینی، شرم و غیره گزارش شده است. نویسندگان اهمیت انتقاد سازنده را تصدیق می کنند، اما باید پذیرفت که انتقاد غیر موجه ناعادلانه است.

چگونه با نظرات تند داوران کنار بیایم و به آنها پاسخ دهیم

1-بر ترس های خود غلبه کنید

عصبی بودن اولیه هنگام دریافت گزارش داوری طبیعی است. اما اعتماد به نفس داشته باشید و نظرات را شجاعانه مرور کنید. اضطراب می تواند درک شما از نظرات داور را مخدوش کند. بنابراین، اگر راهکارهایی وجود دارد که معمولاً به شما احساس آرامش و رهایی می دهد، قبل از خواندن نظرات داوران آن‌ها را امتحان کنید. نحوه برخورد با انتقادات به اندازه اقداماتی که هنگام نوشتن مقاله برای جلوگیری از دریافت کامنت های انتقادی انجام می دهید حائز اهمیت است.

2- پس از قدری استراحت به نظرات داوری (کامنت ها) برگردید

معمولا توصیه می شود که نویسندگان به محض دریافت گزارش داوری همتا، اقدام به پاسخ دهی نکنند. صرف نظر از ماهیت گزارش (منفی یا مثبت)، یک مطالعه سریع و اجمالی داشته باشید و ایده اولیه ای از بازخورد کلی داور بدست آورید. سپس پاسخ دهی را حداقل برای یک روز به تعویق بیاندازید. قبل از اینکه دوباره نظرات داور را مرور کنید، خود را با فعالیت های دیگری مشغول کنید. این وقفه می تواند به شما کمک کند با آرامش و حوصله بیشتری به سراغ گزارش بروید. این کار می تواند  تضمین کننده  تفسیر منطقی تر از نظرات داوری باشد.

3- دوباره به نظرات داوری مراجعه کنید

مجدداً سعی کنید نظرات را به صورت عینی و بدون دخالت احساسات و عواطف بخوانید. احساسات خود را در مورد اینکه “چگونه” داور نظرات خود را تنظیم کرده کنار بگذارید و به جای آن توجه کنید که بر بهبود “کدام” بخش های تحقیق تاکید  شده است. آنچه شما باید از نظرات داوری استخراج کنید اینست که چگونه می توانید مقاله خود را بهبود ببخشید و آیا اصلا این کار امکان پذیر است یا خیر. پرهیز از شخصی نگری نسبت به  نظرات داور می تواند به شما کمک کند چنین بینشی کسب کنید و مقاله خود را تقویت کنید.

همچنین، در تفسیر نظرات داور با وی همدلی داشته باشید (حتی اگر چنین به نظر می رسد که داور چنین رویکردی نسبت به شما نداشته است!).  سبک‌ ارتباطی هر داور می‌تواند بسیار متفاوت باشد، و برخی از داوران ممکن است قصد نوشتن نظرات تند را نداشته باشند یا متوجه نباشند که لحن آنها ممکن است چقدر خشن به نظربرسد. تا آنجا که ممکن است در مفروضات خود سخاوتمند باشید و به خود یادآوری کنید که اکثر داوران داوطلبانه و با وجود مشغله های کاری فراوان، زمان و انرژی خود را صرف انجام داوری می کنند زیرا به  حفظ و ارتقا استانداردهای تحقیق در رشته خود اهمیت می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دستورالعمل هایی جهت برخورد با نظرات آزاردهنده داوری (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top