دلایل رد مقاله توسط الزویر

انتشار مقاله بخشی حیاتی از موفقیت حرفه ای یک محقق است. اما انتشار مقاله در مجلات معتبر خود می تواند یک چالش باشد. همه نویسندگان زمانی که مجلات معتبر با فاکتور تاثیر بالا مقاله شان را رد می کنند احساس ناامیدی می کنند. با این وجود، اگر این اتفاق برایتان افتاد بدانید که شما تنها نیستید. مجلات دارای فاکتور تاثیر بالا مثل مجلات الزویر برای نرخ بالای رد مقالات بدنام هستند. شاید فکر کنید کار با کیفیتی به الزویر تحویل داده اید ولی متوجه شده باشید که مجله مقاله شما را حتی برای داوری همتا هم تحویل نداده است. در این مطلب دلایل اصلی رد مقاله توسط مجلات الزویر را بررسی کرده و در مورد نحوه حصول اطمینان از اینکه مقالات ارائه شده تان به نتیجه خواهند رسید بحث خواهیم کرد.

دلایل رد مقاله توسط الزویر
دلایل رد مقاله توسط الزویر

اهمیت انتشار در مجلات الزویر

الزویر یک ناشر پیشرو از مجلات علمی خوش نام در جهان است. بنابراین یک مقاله در الزویر به صورت گسترده ای منتشر خواهد شد. به همین دلیل، مجلات الزویر انتخابی هوشمندانه برای نویسندگان متون علمی است. مجلات الزویر نیز در کل فاکتور تاثیر مجله بالایی دارند که بدین معنا است که انتشار مقاله در این مجلات سبب می شود به مقاله شما بیشتر استناد شود. با افزایش مجلات یغماگر و رباینده هر محققی باید در هنگام ارائه مقاله اش محتاط باشد.

بنابراین مجلات الزویر برای اینکه شهرت قوی خود را حفظ کنند استانداردهای سخت گیرانه ای برای انتشار دارند. حتی مشکلات به ظاهر کوچک در یک مقاله می تواند سبب رد سریع آن بدون حتی داوری همتا شود. مشکلات محتوایی ممکن است سبب رد مقاله در طول داوری همتا شوند. اگر مقاله ای نوشته اید که رد شده است دلیلش چه می تواند باشد؟ بیایید نگاهی داشته باشم به دلایل اصلی رد مقالات:

چرا مقاله من نتوانسته است غربالگری فنی را پشت سر بگذارد

مقاله تان بلافاصله رد شده است. احتمالا دلیلش می تواند این باشد که مقاله تان دچار نقصی است که نتوانسته است از فرآیند غربالگری فنی عبور کند. برحی از مسائل متداولی که می توانند به چنین سناریوهایی منجر شود عبارتند از:

ظن به سرقت ادبی

به لطف فناوری، تعدادی جستجوگر سرقت ادبی وجود دارد. این جستجوگرهای سرقت ادبی می توانند یک دست نوشته را بررسی کرده و با متن مقالات منتشر شده مقایسه نمایند. BibMe، Turnitin و Grammarly تنها تعداد معدودی از ابزارهای آنلاین برای شناسایی سرقت ادبی هستند. شما می توانید خود از قبل مقاله ارائه شده خود را بررسی کنید تا مانع از رد آن به این دلیل شوید. مطمئن شوید که منابع خود را درست و کامل استناد کرده باشید.

دست نوشته تان ناقص است

مقالاتی که فاقد عناصر اصلی مثل نویسندگان، کلمات کلیدی، جداول، اشکال یا حتی متن اصلی هستند به عنوان مقالات ناقص رد می شوند. 

زبان انگلیسی برای پروسه داوری همتا انسجام کافی را ندارد

از یک انگلیسی زبان بخواهید در اسرع وقت خوانایی و جریان دست نوشته شما را بررسی نماید (حتی اگر خود شما یک انگلیسی زبان هستید) تا از این مشکل اجتناب شود.

ارجاعات ناکافی یا بسیار قدیمی هستند

در مجلات الزویر همه استنادها باید کامل و مربوط به مقالاتی باشند که اخیرا منتشر شده اند. ارجاعات قدیمی به این معنا هستند که مقاله شما بر پیشرفت های اخیر یا علوم به روز تمرکز ندارد. از ارجاعات ناقص به هر قیمتی شده باید اجتناب شوند.

مقاله شما در حوزه و اهداف مجله قرار ندارد

اهداف و حوزه کاری مجله مورد هدف را به دقت و دقیق مطالعه کنید. دستوارلعمل های نویسنده برای ارائه نیز می تواند راهنمای مفیدی برای دانشمندان برای یافتن مجلات مناسب برای ارائه مقالاتشان باشد.

بهترین راه برای حصول اطمنیان از این که مقاله تان می تواند از غربالگری فنی عبور کند بازبینی، بازبینی و باز هم بازبینی است. خودتان مقاله تان را بازبینی کنید، با استفاده از جستجوگرهای سرقت ادبی مقاله تان را بررسی کنید و از یک ویراستار حرفه ای بخواهید خوانایی و جزئیات مقاله تان را بررسی کند. ویراستاران حرفه ای استنادهای شما را هم بررسی خواهند کرد تا مطمئن شوند که کامل بوده و فرمت درستی دارند. ابزارهای فنی ای امروزه در اختیار دانشگاهیان قرار دارند که این فرآیند را برایشان آسانتر از قبل ساخته است.

چرا مقاله من رد شده است؟

حتی اگر مقاله شما از مرحله غریالگری فنی هم بگذرد هنوز خلاص نشده اید. داوران همتا مقاله شما را ارزیابی خواهند کرد تا مطمئن شوند که استانداردهای مجله الزویر را رعایت کرده باشید. این کار داوران همتا است که مسائل محتوایی را شناسایی و بررسی نمایند. برخی از مشکلات رایجی که می توانند به رد مقاله شما منجر شوند عبارتند از:

مقاله شما ناقص است

نباید با ناقص بودن عناصر فنی اشتباه گرفته شود. اگر در یک مقاله آثار مرتبط با زمینه کاری آن نادیده گرفته شوند باز هم ممکن است ناقص در نظر گرفته شود. مطالعه ای که تنها شامل مشاهدات باشد هم در این طبقه بندی قرار می گیرد.

مشکلات در روش تحقیق

اگر داوران مقاله مشکلاتی در جمع آوری داده یا روش های تجزیه و تحلیل بیابند همین امر می تواند دلیلی محکم برای رد مقاله باشد. برای اجتناب از این نوع رد شدن، از یک روش تحقیق تجربی و موثق استفاده کنید. مطمئن شوید که گروه های شاهد را دارید و تحقیق شما توسط دیگران قابل تکرار شدن است.

تحقیق از نتیجه گیری تان حمایت نمی کند

حتی بهترین روش تحقیق در جهان هم نمی تواند از نتیجه گیری حمایت کند که خیلی تغییر داشته باشد. باید رابطه ای قوی و قابل اثبات میان یافته های تحقیق و نتایج در مورد معنای آنها وجود داشته باشد.

بدیع نبودن کار

ممکن است کار شما شبیه به تعداد زیادی از آثاری برسد که در حال حاضر وجود دارند بدون اینکه نتیجه گیری جدیدی داشته باشد یا همانند ضمیمه ای به نظر برسد برای اثری که پیشتر انجام داده اید. مجلات الزویر قصد دارند آثار جدید و هیجان انگیزی را منتشر کنند و به آثاری که به اندازه کافی بدیع و نو نیستند علاقه ای ندارند.

مقاله شما خسته کننده است

این نکته به بند بالا مربوط می شود اما با آن یکی نیست. داوران ممکن است تصور کنند که مقاله شما مورد علاقه خوانندگان مجله نیست یا به سوالاتی منحرف می شود که خارج از حوزه کاری مجله است. یک مقاله تحقیقاتی خوب باید بر یک حوزه دقیق و مستحکم متمرکز باشد که معیارهای مقاله را برآورده سازد.

حرف آخر

اگر مقاله شما رد شد، منصرف نشوید. الزویر در تحقیقات خود متوجه شده است که 22 درصد مقالات رد شده عاقبت در مجلاتی با فاکتور تاثیر برابر یا حتی بالاتری از مجله مورد هدف اولیه به چاپ می رسند. الزویر یک ابزار یابنده مجله مفید در اختیار نویسندگانی قرار می دهد که به دنبال مکانی درست برای انتشار مقاله خود هستند. همچنین اگر احساس می کنید مقاله تان اشتباها رد شده است می توانند یک درخواست بازبینی ارسال کنید. تا جایی که تحقیقتان استوار و مستحکم بوده و شما همه سعیتان را برای حصول اطمینان از قوی بودن آن به لحاظ فنی کرده باشید پس تنها کاری که بعد از آن باید انجام دهید پیدا کردن یک مجله مناسب است. همچنین باید مطمئن شوید که مقاله تان با بهترین کیفیت نگارش ارائه شده باشد.

دلایل رد مقاله توسط الزویر

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top