راهنمای محققان جوان برای نگارش کیس ریپورت های بالینی (بخش اول)

کیس ریپورت بالینی (یا مطالعه موردی بالینی) نوعی مقاله دانشگاهی است که در آن پزشکان موارد غیرمتداول بیماری یا مواردی که قبلاً شرح داده نشده را به اشتراک می گذارند. اخذ رضایت بیمار و حفظ ناشناس بودن وی از جنبه های اساسی این نوع از مقالات است. کیس ریپورت ها ساختار استاندارد دارند و قالب آنها متفاوت از مقالات پژوهشی اصیل است. باید توجه داشت که فقط مجلات خاصی کیس ریپورت های بالینی را منتشر می کنند.

کیس ریپورت بالینی چیست؟

کیس ریپورت بالینی یکی از نخستین اشکال ارتباط پزشکی بوده اند. کیس ریپورت بالینی یا مطالعه موردی یک از روش های انتشار دانش جدید است و نتیجه معاینات بالینی است. در این مقالات پزشکان اغلب با موارد متفاوت یا غیرمعمول از جمله بیماری ناشناخته، عوارض یک بیماری شناخته شده، عوارض جانبی غیرمعمول و یا واکنش نامطلوب به یک شیوه درمان یا رویکرد جدید نسبت به یک بیماری رایج پزشکی مواجه شده اند. بنابراین، انتظار می رود کیس ریپورت بالینی در مورد علائم،  تشخیص و درمان بیماری بحث کند.

کیس ریپورت های بالینی شواهد دست اول در ادبیات پزشکی هستند زیرا ارائه دهنده مشاهدات دست اول هستند و می تواند روشی عالی برای شروع نگارش برای دانشجویان پزشکی و پزشکان باشد. علاوه بر این، یک انتشار یک کیس ریپورت قطعاً به پیشرفت علم پزشکی کمک کرده و رزومه  فرد را ارتقا میبخشد.

چگونه می توان یک مورد مناسب پیدا کرد؟

به عنوان دانشجوی پزشکی یا کارورز پزشکی، باید منتظر موارد جالب توجه یا غیر معمول باشید. با این حال، تشخیص اینکه کدام مورد ارزش نوشتن دارد ممکن است دشوار باشد. به گفته چارلز یانگ ، سردبیر مجلهClinical Case Reports ، یک کیس ریپورت خوب گزارشی است که پیامی واضح داشته باشد و قابل تعمیم باشد.

 بر اساس مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس، اکثر مجلات کیس ریپورت هایی را منتشر می کنند که به یک یا چند مورد از موارد زیر می پردازند:

1- مشاهدات غیر معمول

2- واکنش نامطلوب به درمان ها

3-  مجموعه ای از شرایط غیرمعمول و سردرگم کننده

4- طرح یک نظریه جدید

5- پرسشهای مربوط به نظریه جدید

6- تاثیر شخصی

رضایت بیمار: یک الزام اخلاقی برای گزارشات موردی

رضایت آگاهانه یکی الزامات اخلاقی در اغلب مطالعات مربوط به انسان است. قبل از شروع به نگارش گزارش موردی، اقدام به کسب رضایت کتبی از بیمار کنید زیرا همه مجلات از شما می خواهند سند رضایت بیمار را در هنگام سابمیت مقاله ارائه دهید. در صورتی که بیمار زیر سن قانونی باشد، اخذ رضایت والدین ضرورت دارد. برای بزرگسالانی که امکان کسب رضایت از تحقیقات یا درمان در مورد آنها وجود ندارد، کسب رضایت از نزدیکترین اعضای خانواده ضروری است. ناشناس ماندن بیمار نیز یک الزام مهم است. به خاطر داشته باشید که مجاز به انتشار اطلاعاتی که ممکن است هویت بیمار را فاش کند ، نیستید. شما باید به ویژه در مورد تصاویر دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که تصاویر بخش های آسیب دیده بدن بیمار هویت وی را فاش نخواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

راهنمای محققان جوان برای نگارش کیس ریپورت های بالینی (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top