رضایت آگاهانه

شما تحقیقی در مورد شیوع ایدز در آفریقا  انجام داده اید و احساس می کنید باید تصور بهتری از بیمارانی که مطالعه کرده اید به خوانندگان خود ارائه دهید. بنابراین، در مقاله خود عکسی از یک پسر جوان خندان (با ذکر بیماری وی درکپشن عکس)، بدون کسب رضایت قبلی از وی قرار می دهید. این کار چه اشکالی دارد؟

یکی از این مقاله ها که در آوریل 1998 در مجله انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) منتشر شد مورد انتقاد شدید یکی از خوانندگان این مجله قرار گرفت که پرسیده بود آیا والدین یا سرپرست این پسر با انتشار عکس وی کتبا موافقت کرده اند؟ (درغیر اینصورت این نشریه مرتکب نقض حریم خصوصی این شخص شده است).

خواننده در ادامه پرسیده بود که آیا این نقض حریم خصوصی  برای اهداف علمی ضرورت داشته است؟

متعاقباً ، سردبیر CMAJ  عذرخواهی کرد زیرا نه تنها اطلاعات بیمار ، بلکه تصویر بیمار را نیز بدون رضایت وی منتشر کرده بودند.

در مطالعات مربوط به شرکت کنندگان انسانی، کسب رضایت کتبی و آگاهانه افراد به دلایل زیر مهم است:

1. این اسناد حاوی اطلاعاتی است که ممکن است شرکت کنندگان حتی پس از اعلام رضایت از شرکت در مطالعه بخواهند آنها را بدانند (به عنوان مثال ، اگر بخواهند از تحقیق کناره گیری کنند باید با چه کسی تماس بگیرند).

2. اطلاعات موجود در چنین اسنادی حاوی جزئیات بیشتری است (مثلا  شماره تلفن و فکس) و نمی توان آنها را از طریق گفتگو با شرکت کننده به طور موثر منتقل کرد.

3. کمیته های اخلاق یا هیئت های بازبینی نهادی ممکن است امکان نظارت بر گفتگوهایی که در آن رضایت شرکت کنندگان درخواست شده است را نداشته باشند. بنابراین، رضایت کتبی آگاهانه اغلب برای جهت کسب تأییدیه اخلاقی از چنین نهادهایی ضرورت دارد.

4. در شکایات حقوقی فرم های رضایت آگاهانه می توانند اسناد قانونی تلقی شوند و هر یک از طرفین می توانند از آنها به عنوان شواهد استفاده کنند.

5. اگر شرکت کنندگان از این واقعیت آگاه شوند که محقق از شیوه های اخلاقی مناسب پیروی می کند، به وی بیشتراعتماد می کنند، که این امرمی تواند منجر به مزایای طولانی مدت شود. به بیان ساده تر، اگر نتوان صحت تحقیقات را به طور کلی و  محرمانگی اطلاعات بیماران را بطور خاص تضمین کرد، حمایت عمومی از ژن درمانی و سایر درمانهای نجات بخش را از دست خواهیم داد و داوطلبان حاضر به مشارکت در این تحقیقات نمی شوند”.

6. کسانی که می خواهند بعداً از داده های شرکت کنندگان استفاده کنند (به عنوان مثال، برای مطالعات آتی) می توانند از این اسناد برای به دست آوردن اطلاعات تماس شرکت کنندگان استفاده کنند .عدم اخذ رضایت آگاهانه در ابتدای مطالعه می تواند بسیار پرهزینه باشد. به عنوان مثال، در یک مورد در ایالات متحده ، بیش از 5 میلیون نمونه خون دور انداخته شدند زیرا رضایت آگاهانه افراد اخذ نشده بود.

علاوه بر این ، بسیاری از مجلات معتبر عدم دریافت رضایت آگاهانه را دلیل کافی برای رد مقاله می دانند. به عنوان مثال، مجله روانپزشکی آمریکا در دستورالعمل های خود برای نویسندگان اعلام کرده است که اگر سابمیت مقاله حاوی رضایت نامه کتبی یا تأییدیه شورای بازبینی نهادی نباشد ، مورد بررسی قرار نمی گیرد.

مجلات دیگر مانند مجله انجمن پزشکی آمریکا از نویسندگان می خواهند که بررسی رسمی و تأیید/عدم تایید پیش نویس مقاله توسط یک هیئت بررسی نهادی یا کمیته اخلاق در قسمت “مواد و  روشها ” ذکر شود.

در نتیجه، اخذ و گزارش رضایت آگاهانه برای تحقیق و نسخه پیش نویس مقاله شما ضروری است. این کار اعتبار شما را به عنوان یک دانشمند و نویسنده تثبیت می کند. در حال حاضر، سردبیران مجله  مقالاتی که اصل ناشناس بودن افراد در آنها تضمین نشود یا رضایت کتبی آگاهانه شرکت کنندگان به دست نیامده باشد را چاپ نمی کنند هرچند که از نظر علمی یا آموزشی ارزشمند باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

رضایت آگاهانه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top