رفرنس دهی صحیح: استناد به رسانه های اجتماعی

در نتیجه پیشرفت‌های تکنولوژیکی و اهمیت روزافزون معیارهای نگارش مقاله، رسانه‌های اجتماعی به یک منبع معتبر کسب اطلاعات تبدیل شده‌اند. به طور کلی سه راه برای استناد به منابع مربوط به رسانه های اجتماعی وجود دارد:

•  از طریق URL

•  بصورت ارتباط شخصی

 • به شکل یک رفرنس همراه با استناد درون متنی

در زیر، زمان و نحوه نقل‌قول از این نوع منابع را توضیح می دهیم:

URL

از URL  می توان برای ارجاع به وب سایت رسانه اجتماعی به صورت کلی (نه یک محتوای خاص از آن وب سایت) استفاده کرد. به عنوان مثال، هنگامی که شما به توییتر یا فیس بوک ( و نه یک توییت خاص در توییتر و یا  فیس بوک) استناد می کنید، می توانید به سادگی URL آن وب سایت  را داخل پرانتز ذکر کنید.

به عنوان مثل:

 “ژورنال PLOS Medicine یک حساب کاربری فعال در توییتر (https://twitter.com/PLOSMedicine) دارد که آخرین اطلاعات در مورد مجله در آن پست می شود.”

گفتگوی شخصی (Personal communication)

در صورتی که محتوا در دسترس خوانندگان شما نباشد، محتوای وب سایت رسانه اجتماعی را می توان با اشاره به ماهیت گفتگوی شخصی آن انتقال داد. این حالت در صورتی اتفاق می افتد که نویسنده محتوای ذکر شده، دسترسی به محتوای مربوطه را از طریق تنظیمات حریم خصوصی محدود کرده باشد و یا ارتباط با وی از طریق پیام خصوصی در وب سایت شبکه اجتماعی برقرار شده باشد.

برای مثال:

باربارا اسمیت (ارتباط شخصی، 24 مارس 2014) اظهار داشت که سیستم آموزشی فعلی در ژاپن مزایای خاصی را ارائه می دهد.

گنجاندن در فهرست منابع:

 اگر محتوای نقل ‌قول‌ شده یا بازنویسی شده قابل بازیابی باشد به همراه استناد درون متنی متناظر با آن در لیست رفرنس ها گنجانده می شود.

در زیر، قالب‌های استناد به رسانه‌های اجتماعی را از American Psychological Association   و Modern Language Association گردآوری کرده‌ایم:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

رفرنس دهی صحیح: استناد به رسانه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top