سوالات بد و خوب تحقیق (بخش آخر)

چگونه یک سوال بد تحقیق را به یک سوال خوب تحقیق تبدیل کنیم

“اگر چیزی اشتباه است سعی کنید اگر می توانید آن را اصلاح کنید. اما یاد بگیرید که نگران نباشید. نگرانی هیچ وقت مشکلی را حل نمی کند.”  ارنست همینگوی

چگونه چیزی که کمکی به تحقیق شما نمی کند را به چیزی تبدیل کنید که می تواند کمک کننده باشد؟ یک گام به عقب برگردید و از خود بپرسید از شما انتظار می رود که چه چیزی تولید کنید. در حالیکه تعداد نامحدودی سوژه های جذاب وجود دارد اما کمک هزینه ای که برای بررسی اختلاف درآمد در ژاپن به شما پرداخت میشود الزاما قرار نیست منجر به بحث جدی در مورد جمعیت کشاورز در آمریکای جنوبی شود. از این انتظارات برای قالب بندی موضوع اولیه خود و سوژه ای که تحقیقتان باید در مورد آن باشد استفاده کنید و سپس تحقیق اولیه را در مورد همان سوژه انجام دهید. اگر متوجه شکافی در حین تحقیق شدید از آن یادداشت برداری کنید و آن را به فهرست سوالات ممکن خود بیافزایید.

اگر در حال حاضر سوالی دارید که به موضوعتان مرتبط است اما نواقصی دارد، آنها را شناسایی کرده و ببینید آیا می توانید آن ها را رفع کنید. به علاوه، اگر سوال شما زیادی کلی است، سعی کنید آن را آنقدر محدود کنید تا تحقیق قابل انجام شود.

مخصوصا در حوزه علوم، اگر سوال تحقیقتان نتایج قابل تکرار بدست ندهد ببینید چگونه می توانید آن را به گونه ای تغییر دهید که خواننده متوجه شود شما چه کاری انجام داده اید و بتواند اقدامات شما را تکرار کرده و ببیند که حق با شما بوده است.

به علاوه، اگر مثلا برای رسیدن به نتایج نیاز به بیست سال پایش و تحقیق است ببینید آیا راهی هست که همه چیز را خلاصه تر کنید تا سریعتر به نتیجه برسید و احتمالا تحقیقات آتی را توجیه کنید تا نهایتا بتوان در آینده به آن هدف والا دست یافت.

اگر همه تلاشهایتان بی نتیجه ماند می توانید از همان سوال ناقص به عنوان یک موضوع فرعی استفاده کرده و سعی کنید سوال بهتری پیدا کنید که با اهداف و انتظارات شما متناسب باشد.

توصیه پایانی

امیدواریم که این مثالها از سوالات بد و خوب تحقیق به شما در طول دوره دانشگاهی تان کمک کند. اما قبل از جمع بندی مطالب چند توصیه نهایی ارائه می شود.

اگر در هنگام  ویراستاری کار به شما گفته شود که سوال تحقیقتان نیاز به بازبینی دارد تعجب نکنید. اغلب، نتایج یا عدم رسیدن به نتیجه محققان را مجبور می کند تمرکز خود را تغییر دهند، موضوعی با اهمیت کمتر یا جنبه دیگری از یک مساله شناخته شده را بررسی کنند، به این دلیل که آزمایشات انجام  شده نتایج مورد انتظار را بدست نداده است. اگر این اتفاق افتاد، شجاع باشید. شما ابزارهایی برای ارزیابی سوالتان در اختیار دارید، نواقص را پیدا کنید و آنها را رفع نمایید تا بتوانید تحقیق خود را با اعتماد به نفس تمام کنید و چیزی را منتشر کنید که مطئن هستید مخاطبانتان با اشتیاق آن را می خوانند.

البته اگر تاییدیه دریافت کردید که سوال تحقیقتان قوی است و یا اینکه نیاز به کمی اصلاح قبل از ارائه به یک ناشر دارد ممکن است نیاز به یک نمونه خوانی نهایی داشته باشید تا مطمئن شوید که اعتمادتان درست و بجا بوده است. در این صورت زمانی که به سوال تحقیق خود پاسخ دادید، می توانید موضوع جدیدی را دنبال کنید، چیز دیگری که هنوز دنیا نمی داند (اما وقتی شما موضوع تحقیق تان را انتخاب کنید خواهد دانست).

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات بد و خوب تحقیق (بخش آخر)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top