مبانی تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ژورنالی (بخش آخر)

  1. پایان نامه ها به شکل رسمی منتشر نمی شوند: دلیل اصلی که اکثر سر دبیرها چنین مقالاتی را می پذیرند این است که اکثر مجلات، پایان نامه ها یا تز ها را به عنوان تحقیقاتی که به طور رسمی منتشر شده اند در نظر نمی گیرند، به این دلیل که پایان نامه ها یا  تز ها به طور سنتی توسط مطبوعات دانشگاه منتشر می شوند و در چند نسخه محدود برای توزیع داخلی چاپ می شوند. از آنجایی که این تحقیقات به طور گسترده منتشر نمی شوند، انتشار یک مقاله ژورنالی راه خوبی برای دسترسی جامعه علمی به پژوهش های دانشگاهی است.

با این حال، برخی استثناها درباره پایان نامه هایی که توسط یک ناشر دانشگاهی منتشر شده و به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرند وجود دارد. ممکن است برخی از مجلات با انتشار آنها به شکل مقاله مشکل داشته باشند. اگر مقاله شما بر اساس پایان‌نامه‌تان نگارش شده است، باید همیشه به سردبیر مجله اطلاع دهید و اگر مقاله به‌صورت آنلاین منتشر می شود، آن را در پیش نویس مقاله تان ذکر کنید. شفاف بودن شما را از خطر انجام ناخواسته کاری غیر اخلاقی محافظت می کند.

2.  کپی رایت مشکلی نیست: ثانیاً، برخلاف مقالات مجلات که مولفان ملزم هستند حق چاپ را قبل از انتشار به مجله منتقل کنند، حق چاپ پایان نامه معمولاً نزد نویسنده باقی می ماند. بنابراین، نویسندگان در استفاده مجدد از محتوای یک پایان نامه یا تز آزاد هستند و مسئله نقض کپی رایت منتفی است. البته باید مطمئن شوید که یک صفحه کپی رایت را در پایان نامه خود قرار داده اید و حق چاپ خود را ثبت کنید.

3. می توان از تکرار و سرقت ادبی خودداری کرد: علاوه بر این، پایان نامه و مقاله ژورنالی از نظر رویکرد کلی و قالب کاملاً متفاوت هستند. برای تبدیل پایان نامه یا تز به مقاله ژورنالی، باید آن را  بازنویسی و اصلاح کرد. اغلب، یک مقاله ژورنالی بر اساس یک گزیده یا یک فصل از پایان نامه تهیه می شود و گاهی اوقات می توان چندین مقاله بر اساس فصل های مختلف پایان نامه منتشر کرد. مقاله ژورنال در طول پروسه داوری همتا تحت بازنگری های بیشتری قرار می گیرد که آن را به طور قابل توجهی از فرمت پایان نامه خارج می کند و بنابراین مشکل تکراری بودن حل می شود. همچنین با استناد به پایان نامه/تز در مقاله ژورنالی، و استفاده از نقل قول در هر جایی که محتوا به شکل کلمه به کلمه کپی شده است، می توان از اتهام سرقت ادبی از خود جلوگیری کرد.

مهمتر از همه، شما باید در زمان ارسال مقاله به سردبیر اطلاع دهید که مقاله شما بر اساس پایان نامه شما است، زمان و مکان انتشار آن را ذکر کنید و در صورت لزوم یک نسخه از آن را ارائه کنید. صادق بودن با سردبیر همیشه یک مزیت است زیرا او می‌تواند شما را راهنمایی کند و راه‌هایی را برای جلوگیری از هرگونه نقص اخلاقی که ممکن است از آن بی‌اطلاع باشید، پیشنهاد کند.

بسیاری از محققان، صرف نظر از اینکه در کدام مرحله از حرفه خود هستند، با نگارش آکادمیک دست و پنجه نرم می کنند. اگر هدف شما چاپ مقاله در یک مجله معتبر بین المللی است، باید اطمینان حاصل کنید که پیش نویس مقاله شما ساختار خوبی دارد، عاری از ایرادات آشکار است و تحقیق شما را به بهترین شکل ممکن ارائه می کند. این دقیقاً همان مهارتی است که کارشناسان سرویس ویرایش علمی ضامن سلامتی ارائه می دهند.

اگر قصد چاپ در مجلات معتبر بین المللی را دارید و مطمئن نیستید که آیا مقاله شما پذیرفته می شود یا خیر، این خدمت برای شما مناسب است. جدا از ویرایش زبان و ساختار مقاله، سرویس ویرایش علمی برای ارائه بررسی فنی عمیق توسط داوران همتا که با مجلات برتر داخلی و خارجی همکاری می کنند، طراحی شده است. ترکیبی از دانش موضوعی و ویرایش آکادمیک با کیفیت بالا به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که مقاله شما به خوبی نگارش شده است و دستورالعمل های استاندارد نگارش در رشته شما در آن رعایت شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مبانی تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ژورنالی (بخش آخر)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top