مبانی تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ژورنالی (بخش اول)

فشار برای انتشار مقاله برروی محققان جوان بسیار زیاد است. همچنین لازم است محققان پسا دکتری برای تثبیت اعتبار خود در جامعه علمی حداقل چند مقاله به نام خود داشته باشند. علاوه بر این، اکثر محققان نگارش مقاله برای انتشار را دلهره‌آور می‌دانند و اغلب حتی برای طرح یک پرسش تحقیقاتی با مشکل مواجه هستند. یکی از راه های خوب جهت شروع انتشار مقالات بلافاصله پس از اتمام مقطع دکترا، مرور مجدد مطالبی است که در طول تحقیقات دکتری خود جمع آوری کرده اید. برخلاف تز کارشناسی ارشد، پایان نامه دکترا حاوی تحقیقات اصیل است. اکثر دانشجویان دکترا ماه ها برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و نوشتن پایان نامه خود وقت صرف می کنند. حالا پرسش اینست که چرا از همه این مطالب استفاده بهینه نکرده و پایان نامه خود را به یک یا چند مقاله ژورنالی تبدیل نکنند؟

چرا از پایان نامه خود مقالات ژورنالی تهیه کنیم؟

جدا از اینکه اینکار ساده ترین و منطقی ترین راه برای انتشار اولین تحقیق شما محسوب می شود، تهیه مقالات ژورنالی از پایان نامه تکمیل شده مزایای زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1. ارتقاء شغلی: انجام تحقیقات اصیل به زمان زیادی نیاز دارد. تبدیل محتوای پایان نامه به مقاله ژورنالی نسبتا سریعتر است و رزومه شما را تقویت می کند. علاوه بر این، شما اغلب می توانید بیش از یک مقاله بر اساس پایان نامه خود داشته باشید، بنابراین در زمانی که دیگران یک مقاله تحقیقاتی اصلی منتشر می کنند، شما می توانید  2تا3 مقاله منتشر کنید. این نقطه آغاز خوبی در زندگی حرفه ای شما خواهد بود.

2. دامنه انتشار وسیع تر: پایان نامه ها عموماً در داخل دانشگاه ها منتشر می شوند و خوانندگان زیادی ندارند. درحالیکه، مقالات مجلات دامنه گسترده تری دارند و به شما امکان می دهند مشارکت بیشتری در زمینه حرفه ای خود داشته باشید.

3. رضایت شخصی: کاری که برای پایان نامه خود انجام داده اید ارزشمند و پر بار است. بنابراین در صورتی که کار شما خوانندگان بیشتری داشته باشد و دامنه وسیع تری از افراد به آن توجه نشان دهند قطعا رضایت فوق العاده ای برای شما به ارمغان خواهد آورد.

آیا این کار اخلاقی است؟

برخی از نویسندگان نگران این موضوع هستند که مجلات ممکن است محتوایی که قبلاً به عنوان پایان نامه یا تز منتشر شده است را نپذیرند، یا اینکه ارسال چنین مقالاتی به یک مجله ممکن است سرقت علمی از خود یا تحقیق تکراری قلمداد شود و یا مشمول کپی رایت شود. در حالی که این موضوع محدود به یک حوزه خاص و مورد مشخص است و به طور کلی مجلات مخالف انتشار مقالاتی نیستند که به عنوان پایان نامه در جای دیگر منتشر شده اند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها اشاره خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مبانی تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ژورنالی (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top