یک راه دیگر برای جلوگیری از سرقت ادبی! استفاده از مترادف ها

جلوگیری از سرقت ادبی با استفاده از مترادف ها

چگونه از مترادف ها به طور موثر در جمله استفاده کنیم؟

آیا دوران مدرسه را به یاد می آورید که حفظ مترادف و متضاد نقش مهمی در آزمون های زبان ما داشت؟ چه کسی می دانست که امروز استفاده از مترادف ها، شما را از اتهام به سرقت ادبی به عنوان یک محقق نجات می دهد؟ در کودکی، ساختن دایره لغات فراوان و یادگیری کلمات جدید، خواه مترادف یا متضاد، آسان تر بود. اما بزرگسالان وقت این کار را ندارند و  دلیلی هم برای یادگیری کلمات و مترادف های جدید ندارند.

دانشجویان، محققان و کارکنان دانشگاه اغلب در استفاده مؤثر از مترادف ها در یک جمله با چالش هایی مواجه می شوند. اما به عنوان یک بزرگسال، زمان یا دلیلی برای یادگیری کلمات جدید وجود ندارد، چه برسد به اینکه بفهمید چگونه از مترادف ها به درستی در یک جمله استفاده کنید. بنابراین، اغلب دانشجویان، محققان و کارکنان دانشگاهی قادر به استفاده مؤثر از کلمات در یک جمله نیستند.

مترادف چیست؟

مترادف یعنی کلمه ای هم معنای همان کلمه مورد نظر شما باشد. کلمات مترادف ممکن است همیشه به معنای کلمه اصلی که مورد نظر شما است، نباشند، اما می توانند ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند. مترادف از کلمات یونانی “syn” و “onym” گرفته شده است که به ترتیب به معنای “با هم” و “نام” هستند. هنگام صحبت کردن یا نوشتن، از به کار بردن یک کلمه برای چندین بار پیاپی خودداری کنید. استفاده از کلمات مترادف دامنه لغات شما را بهبود می بخشد. شما همچنین می توانید از  اصلاحنامه برای یافتن مترادف ها استفاده کنید. هنگام صحبت کردن یا نوشتن، یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش دایره واژگان و اجتناب از استفاده مکرر از کلمات مشابه، استفاده از اصلاحنامه، واژه نامه و فرهنگ لغت برای یافتن مترادف‌ها (کلمات با معانی مشابه) است.

اصلاحنامه چیست؟

اصطلاحنامه یک عبارت کلی است که یک نوع فرهنگ لغت را توصیف می کند. فهرستی از کلماتی را ارائه می دهد که معنای مشابه یا مشابه کلمه ارجاع شده دارند. به عنوان مثال، اگر بخواهید کلمه “زیبا” را جستجو کنید، ممکن است فهرستی از بیش از سی کلمه را دریافت کنید که معنای مشابهی دارند، مانند جذاب، زیبا، دوست داشتنی، جذاب و غیره. اصطلاحنامه در شکل های مختلفی وجود دارد. اصطلاحنامه Roget به نوشته پیتر مارک روگت که در سال 1852منتشر شده است، یکی از انواع اصلاحنامه است. این اصلاح نامه مطالب موجود از شرکت هایی که در منابع آموزشی متخصص هستند را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهد.

چرا استفاده از مترادف ها مهم است؟

استفاده از مترادف ها بسیار مهم است زیرا به افزایش کیفیت نوشتار کمک می کند و دیدگاهی واضح و منحصر به فرد از متن را در اختیار خوانندگان قرار می دهد. علاوه بر این، می تواند مهارت های شفاهی و نوشتاری را نیز بهبود بخشد، همانطور که قبلا توضیح داده شد. با این حال، استفاده از مترادف های پیچیده به طور مستقیم متن را بهبود نمی بخشد. در پایان، این است که چگونه زمینه تغییر نمی کند و به راحتی برای خواننده قابل درک است.

مزایای استفاده از مترادف در نوشتار

از مترادف ها و کلمات مرتبط استفاده کنید تا متن شما خواناتر شود. برخی از مزایای استفاده از مترادف ها به شرح زیر است:

متن را جذاب تر می کند

به جلوگیری از یکنواختی در گفتار و نوشتار کمک می کند

ارتباط بین شما و دیگران را بهبود می بخشد

به خوانندگان در تجسم بهتر کمک می کند

اگر در پایان نامه خود با زبان و گرامر مشکل دارید، نکات زیر را بررسی کنید!

به عنوان مثال، به جای استفاده از کلمه “زیبا” چندین بار در متن خود، می توانید مترادف های آن را جستجو کنید و از “قشنگ” و “شگفت انگیز” برای تقویت زبان خود استفاده کنید. استفاده مکرر از یک کلمه ممکن است باعث شود که مخاطب شما توجه خود را صرفاً از روی کسالت و بی حوصلگی از دست بدهد!

اگر تلاش می کنید که دایره لغات خود را افزایش دهید، استفاده از یک مجله یا فهرستی از کلمات جدید برای ارجاع کار مفیدی برای شما خواهد بود. استفاده از مترادف ها با ساخت مجموعه کلمات برای شما آسان است. ابزارهای پیشنهادی در این مقاله به شما کمک می کند تا مجموعه ای از کلمات با معانی صحیح را ایجاد کنید. همچنین استفاده از مترادف های جدید اغلب در حین صحبت یا نوشتن مفید است تا آنها را در حافظه خود نگه دارید.

استفاده از مترادف ها به جلوگیری از سرقت ادبی کمک می کند

نویسندگان و ویراستاران به موضوع سرقت ادبی به صورت جدی می نگرند زیرا نقض حق چاپ را نیز سبب می شود. علاوه بر این، توجه به مسئله سرقت علمی برای محققان دانشگاه نیز ضروری است، زیرا سرقت علمی از کار شخص دیگری در یک سند تحقیقاتی حتی می تواند منجر به از بین رفتن اعتبار حرفه ای فرد شود.

افکار یا ایده هایی که در کار خود به آنها اشاره می کنید، باید به درستی استناد و ارجاع داده شوند. آیا باید همیشه از نقل قول های مستقیم استفاده کنید؟ نه لزوماً، اما هر بخشی از متن اصلی که در متن بازنویسی شده خود وارد می کنید، باید در گیومه باشد.

ترجمه به ما این امکان را می دهد که با استفاده از کلمات کمتر برای انتقال همان پیام، نقل قول طولانی را مختصر بنویسیم. علاوه بر این، ترجمه می تواند به جلوگیری از وسوسه استفاده از نقل قول های زیاد کمک کند. اینجاست که می توانید مترادف ها را جستجو کنید، اما باید حواس تان باشد که از چه کلماتی استفاده کنید.

چگونه بدون سرقت ادبی ترجمه کنیم؟

وقتی محتوا را بازنویسی می کنی، جایگزین ایده اصلی را با مترادف های واقعی بیان کنید. به عنوان مثال، عبارت اصلی “روز تاریکی بود” می تواند بیش از یک معنی داشته باشد. این می تواند به این معنی باشد که هوا تاریک است یا خلق و خوی فرد تاریک و افسرده است.

مطمئن شوید که ایده اصلی را درک کرده اید و از کلماتی استفاده می کنید که همان مفهوم را بیان می کنند.

ابزارها و وب سایت های توصیه شده برای یافتن مترادف ها

چندین کتاب و وب سایت می توانند به شما در ایجاد مجموعه ای از مترادف ها کمک کنند. یکی از پرکاربردترین انتشارات، اصطلاحنامه Roget است که در دو نسخه چاپی و دیجیتال موجود است. در اینجا برخی از ابزارها / وب سایت های توصیه شده برای یافتن مترادف های مناسب آورده شده است:

1. اصطلاحنامه Visual

این یک فرهنگ لغت تعاملی است که به شما امکان می دهد کلمه ای را که مترادف آن می خواهید تایپ کنید و سپس “نقشه های کلمه” کلمات مرتبط را ایجاد کنید. همچنین تعاریفی را ارائه می کند.

2. Thesaurus.com

این یکی دیگر از ابزارهای مرجع تعاملی است که نه تنها مترادف ها و سایر کلمات مرتبط را ارائه می دهد، بلکه آنها را بر اساس پیچیدگی و طول و اینکه کلمه به صورت رسمی یا غیر رسمی استفاده می شود طبقه بندی می کند. این سایت همچنین دارای یک “کلمه روز” به عنوان کمکی برای ایجاد دایره لغات شما است.

3. Synonyms.net

مترادف ها، متضادها، تعاریف و حتی ترجمه کلمه را در چندین زبان دیگر ارائه می دهد.

4. دیکشنری Reverso

این نه تنها مترادف ها را ارائه می دهد، بلکه ترجمه یک کلمه را به زبان های دیگر نیز ارائه می دهد.

نتیجه گیری

یادگیری استفاده از مترادف ها به طور موثر می تواند به شما کمک کند تا ایده های خود را بهتر منتقل کنید. همچنین استفاده از متن واضح و مختصر با انواع مترادف ها می تواند تجربه خواندن یک متن جالب را برای مخاطبان فراهم کند که توجه آنها را به خود جلب کند. از این گذشته، هدف نهایی در نوشتن آکادمیک ارائه موضوعات جدید در تحقیق با وضوح بیشتر و زبانی شفاف برای درک آسان همه است.

آیا برای یافتن کلمه مناسب برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از یک کلمه دیگر تلاش می کنید؟ بعدش چه کاری میکنی؟ ابزار یا وب سایتی که بتوانید به آن سوگند یاد کنید؟ اجازه دهید همه دانشگاهیان ما نیز از آن مطلع شوند.

یک راه دیگر برای جلوگیری از سرقت ادبی! استفاده از مترادف ها

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top