مجلات داده: انتشار داده های تحقیق

همه محققان با این ایده که انتشارات مقالات بخشی مهم از پیشرفت در حرفه شان است آشنایی دارند. با این وجود تنها افراد معدودی به انتشار داده های خام پشت آن مقالات فکر می کنند. برای دهه های طولانی داده های تحقیق به عنوان اولویت تلقی می شده است. برخی دیگر فکر می کنند که تا جایی که روش تحقیق و نتایج صریح و مشخص باشد نیازی به بررسی داده های خام نیست.  با این وجود، این ایده ها در حال تغییر است. عواملی نظیر بحران تکرارپذیری و دسترسی آنلاین که سبب شده راحت تر بتوان داده ها را بررسی و دسته بندی کرد به ایجاد گرایش جدید به سمت راه های نوین تبادل داده ها در میان دانشمندان و محققان منجر شده است. با وجود اینکه مخازن داده مدتی است که موجود می باشند، مجلات داده در حال حاضر به عنوان مکانی برای انتشار داده ها رو به افزایش هستند. بنابراین آیا انتشار داده ها یک الزام است؟ اگر بله این کار را باید در یک مجله داده انجام دهید یا در یک انباره داده؟ در این مقاله در مورد این مسائل صحبت کرده و مجلات داده پیشروی امروزی را معرفی می کنیم.

مجلات داده: انتشار داده های تحقیق
مجلات داده: انتشار داده های تحقیق

داده های تحقیق چیست؟

وقتی در مورد داده های تحقیق صحبت می کنیم منظورمان چیست؟ در واقع در مورد تعریفی برای آن اتفاق نظری وجود ندارد. به بیان ساده تر، داده های تحقیق به مشاهدات و اطلاعاتی اشاره دارد که یک محقق در طول فرآیند مطالعه یک موضوع خاص جمع آوری می نماید. زمانی که از “داده های تحقیق” صحبت می کنیم می تواند منظورمان داده های خام، پردازش نشده که مستقیما از آزمایشگاه بدست آمده است باشد. همچنین می تواند اشاره به داده هایی باشد که پردازش و سنجیده شده اند یا حتی منظور خروجی های منتشر شده باشد. در هر صورت، داده ها خروجی واقعی ثبت شده مورد استفاده در تحقیقات است. این داده ها می تواند به صورت فایل های خام یا پردازش نشده، نرم افزار، کد، پروتکل ها، روش ها، متن های مصاحبه، مدل ها یا دیگر موارد بسته به زمینه تحقیق تان باشند.

اگرچه مقالات استاندارد دانشگاهی تمایل به تمرکز بر یافته های اصلی و تاکید بر نتایج جالب دارند ولی عموما همه داده های جمع آوری شده را به چند دلیل شامل نمی شود. اولا، محققان عموما داده هایی بیش از آنچه که بتواند متناسب با یک مقاله دانشگاهی کوتاه باشد جمع آوری می کنند. دوما، هدف عمومی مقالات دانشگاهی ارائه داده ها در یک بافت با توجه به نتایج یک محقق می باشد. دسته بندی داده های خام یا حتی داده های پردازش شده اغلب کار سخت و پر دردسری است. بنابراین انتشار داده ها چه مزیتی می تواند برای شما داشته باشد؟

چرا باید داده هایم را منتشر کنم؟

چند دلیل وجود دارد که یک محقق باید انتشار داده هایش را مد نظر قرار دهد. با بحران تکرارپذیری، به اشتراک گذاشتن داده ها می تواند به جامعه علمی از طریق فراهم آوردن امکان تکرار آزمایشات کمک نماید. اگر داده هایتان را منتشر کنید دیگران می توانند داده ها، روش های تحقیق و تجزیه و تحلیل هایتان را به صورت مفصل بازبینی کرده و احتمالا زمینه های جدید تحقیقاتی را فراهم می آورد. با این وجود، به اشتراک گذاشتن داده ها تنها برای علم خوب نیست بلکه برای کل جامعه نیز مفید است. زمانی که داده هایتان به صورت علنی در دسترس باشد می توان از آن برای هدایت سیاست های دولت هم استفاده کرد. محققان در خارج از دانشگاه هم می توانند به آن دسترسی داشته باشند. زمانی که اجازه می دهید محققان دیگر از داده های اثر شما استفاده کنند سبب صرفه جویی در هزینه های اضافی آنها می شوید. در نهایت اگر داده ها عمومی باشد می تواند استناد به کار شما را افزایش دهد. با انتشار داده هایتان در یک مجله یا انباره داده می توانید وسیله ای برای دیگران برای استناد درست به داده هایتان فراهم آورده و اثرتان اعتباری که شایسته آن است را کسب نماید.

کجا می توانم داده هایم را منتشر کنم؟

همان طور که پیشتر گفته شد دو راه اصلی برای انتشار داده وجود دارد: در انباره های داده و یا در مجلات داده. انباره های داده مکانی سنتی تر برای محققان برای انتشار داده هایشان می باشد. یک انباره داده معمولا به یک دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی محدود می شود. اگر شما عضوی از آن موسسه نباشید به راحتی نمی توانید به داده های داخل آن دسترسی داشته باشید. بسیاری از انباره ها از محققان درخواست دریافت هزینه برای دسترسی به داده ها می نمایند. برخی از انباره های داده هم هستند که دسترسی آزاد دارند مثل European Open Science Cloud که نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

با این وجود، این روزها مجلات داده روز به روز محبوبیت بیشتری می یابند. مجلات داده چه مزیتی دارند و چه تفاوتی با انباره های داده دارند؟ در واقع، شما می توانید مجله داده را نوعی پل به انباره های داده تلقی کنید. بسیاری از محققان اول مقالات خود را منتشر می کنند و سپس داده های خود را در انباره ها قرار می دهند اما یافتن این داده ها اغلب کار ساده ای نیست مگر اینکه دقیقا دنبال یک داده خاص بگردید. هدف مجلات داده آسان تر کردن یافتن پایگاه های داده و در عین حال بهبود اشاعه و استناد است. در مجلات داده، داده هایی کوتاه از مقالات منتشر می شود و برای اطلاعات کامل به انباره ها پیوند داده می شود. اغلب مجلات فرم استاندارد شده ای دارند که فهم و ارائه اطلاعات داده برای نویسندگان توسط آن بسیار ساده است. مجلات داده را می توان در پایگاه های داده مجلات پزشکی مهم نظیر MEDLINE نمایه کرد که به این معنی است که آنها می توانند مانند مجلات دانشگاهی عادی دارای یک فاکتور تأثیر ژورنال باشند.

در حال حاضر، برخی از مجلات داده شناخته شده عبارتند از Data in Brief (Elsevier)، Open Health Data  (Ubiquity Press)، Genomics Data (Elsevier)، Scientific Data (Nature) و GigaScience (BMC). با رشد محبوبیت و تعداد این مجلات، فهرست های مجلات داده نیز در دسترس تر می شوند. Thomson Reuters Data Citation Index معیارهای استناد داده را رهگیری کرده تا به محققانی که انتشار در مجلات داده را انتخاب می کنند پاداش بدهد. اینکه چه مجله داده ای مناسب شما است البته به رشته کاری شما و نوع داده هایی که قصد تبادل آنها را دارید بستگی خواهد داشت. با این وجود، به اشتراک گذاشتن داده ها قطعا برایتان این مزیت را دارد که به اثرتان بیشتر استناد شده و به گنجینه دانش معتبر عمومی می افزاید.

مجلات داده: افزایش دسترسی به داده ها

در کل، مجلات داده انتشار داده ها را برای محققان ساده تر و در دسترس تر کرده است. بدین روش، آنها به تغییر فرهنگ قبلی که تبادل داده رایج نبود و استنادها نیز ضعیف بود کمک می کنند. اگر شما یک تحقیق ارجینال تولید می کنید، به اشتراک گذاشتن داده هایتان می تواند راه فوق العاده ای برای افزایش دیده شدن در زمینه کاری تان و مساعدت به فرهنگ به اشتراک گذاشتن داده باشد. این کار نهایتا به ارتقاء علم در سرتاسر جهان منجر می شود.

مجلات داده: انتشار داده های تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top