نامهای علمی را چگونه بنویسیم (بخش اول)

“شروع خرد نامیدن چیزها با نام درست آنها است”  کنفوسیوس

درک قوانین نگارش نامهای علمی

استفاده از مجموعه اصطلاحات دقیق در نگارش علمی بسیار حیاتی است. بنابراین، با سیستم کنونی طبقه بندی می توان اطمینان حاصل کرد که نویسنده ها از اصطلاحات علمی استاندارد استفاده می کنند.

نام گذاری و طبقه بندی گیاهان و حیوانات از قدیم اقدامی رایج از طرف بشربوده است و از هزاران سال پیش انجام می شده است. اما این تلاشهای اولیه نظام مند نبوده و ناقص به نظر می رسیدند. برای نمونه، در یونان باستان، افلاطون زمانی به خاطر تعریفش از بشر به عنوان “جاندار دوپای بی پر” معروف بوده است. فیلسوف دیگری بنام دیوژن در پاسخ به افلاطون یک مرغ پر کنده را آورد و مدعی شد که پس این یک انسان است!

ایجاد یک سیستم جهانی از نامهای علمی نسبتا جدید است، و از قرن هجده با کار بنیادین طبیعت گرایانی مثل کارل لینه آغاز شد. این سیستم مدرن طبقه بندی تضمین می کند که  فارغ از زبان گفتاری فرد، می توان اطمینان داشت که افراد دقیقاً به همان گونه ها یا طبقه بندی های مورد نظر دانشمندان ارجاع می دهند. این چهارچوب استاندارد شالوده پژوهش های علمی را شکل می دهد که به دنبال فهم موجودات زنده در جهان و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر هستند.

بر همین اساس، یادیگیری و پیروی از قوانین نگارش نامهای علمی هنگام نگارش هر اثر علمی ضروری است. در این پست سیستم طبقه بندی موجودات زنده را به اختصار بازبینی کرده  و نحوه نوشتن نامهای علمی گیاهان یا حیوانات را توضیح می دهیم.

چگونه نامهای علمی را بنویسیم

اصول اولیه: نام گذاری دو بخشی

سیستم نام گذاری دو بخشی برای اولین بار توسط کارل لینه ارائه شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم، به هر گونه از موجودات یک نام لاتین اختصاص می یابد که از دو عنصر اصلی تشکیل شده است:

1- سرده

2-  گونه در آن سرده

با این وجود، باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر اطلاعات بیشتری برای شناسایی یک حیوان علمی مورد نیاز باشد، نامهای علمی ممکن است حاوی زیر گونه نیز باشد.

همه نامهای علمی توسط کدهای بین المللی استانداردسازی شده اند.

مثال:  نام علمی گربه چیست؟

نام علمی گربه خانگی Feliscatus  است. توجه داشته باشید که از آنجایی که نامهای علمی به لاتین هستند، به صورت ایتالیک (کج) نوشته میشوند و حرف اول همیشه بزرگ نوشته می شود.

در این مورد Felis ، به سرده وcatus  به گونه اشاره دارد. روی هم این دو کلمه نام علمی یک گربه اهلی را تشکیل می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نامهای علمی را چگونه بنویسیم (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top