نگارش نامهای علمی (بخش دوم)

در این بخش ازمقاله نگارش نامهای علمی برای اینکه بهتر اهمیت این طبقه بندی ها را درک کنید و ببینید که چگونه این حیوان کوچک گوشتخوار در ترتیب طبیعی موجودات قرار می گیرد، بیابید به صورت خلاصه رده بندی همه هفت سطح طبقه بندی گربه های خانگی را بررسی کنیم.

در حالی که این طبقه بندی ها مفید و جالب هستند تنها سرده، گونه و (در صورت لزوم) زیر گونه برای ایجاد نام علمی استاندارد دو بخشی کافی هستند.

Kingdom یا سلسله: Animalia (حیوانات) این طبقه شامل همه حیوانات میشود.

Phylum (راسته): Chordata (طنابداران)- این طبقه شامل همه حیوانات طنابدار یا دارای ستون فقرات میشود.

Class (طبقه): Mammalia (پستانداران)- این طبقه شامل همه پستانداران میشود (به عبارتی حیواناتی که مو ، سه استخوان در گوش میانی و غدد شیری دارند).

Order (رده) Carnivora (گوشت خوار): همان طور که می توانید از نام آن حدس بزنید این طبقه شامل همه گوشت خواران میشود.

Family (خانواده): Felidae (گربه سانان)- این طبقه هم شامل گربه های وحشی و هم اهلی میشود.

Genus (سرده): Felis (گربه ‌ایان): این طبقه شامل گربه هایی می شوند که کوچک بوده یا نمی توانند غرش کنند.

Species (گونه) Catus (گربه)- در اینجا بالاخره به برند مخصوصی از گربه های کوچک می رسیم که با انسان دوست شده است. این گونه ها شامل 40 تا  50 نژاد گربه میشود.

مثال: نام علمی سگ چیست؟

به همین صورت نام علمی برای سگ Canis lupus familiaris است. در این مورد، Canis  به سرده، lupus به گونه و familiaris به زیر گونه اشاره دارد.

سگ دوست داشتنی پامرانین در همسایگی شما زیر گونه ای ازCanis lupus یاگرگ خاکستری محسوب میشود.

فرمت نام های علمی در نوشته های دانشگاهی چگونه باید باشد.

ایتالیک کردن

نشریات و دستور العملهای سبک نگارش ممکن است متفاوت باشند. با این وجود، نام علمی هر گونه ای از گیاهان یا حیوانات باید تقریبا همیشه به شکل ایتالیک یا کج نوشته شده باشد.

نوشتن با حروف بزرگ

بخاطر داشته باشید که سرده (اولین بخش نام) باید همیشه با حرف بزرگ شروع شود، در حالی که گونه و زیر گونه با حروف کوچک نوشته می شوند.

طبقه بندی بالای سرده

همان طور که ذکر شد، نامهای علمی دو بخشی همیشه باید ایتالیک شده باشد اما اسامی رده بندی های بالاتر از سطح سرده معمولا به صورت معمولی (ایتالیک نشده) نوشته میشوند. باکتری ها، قارچ ها و ویروسها استثناء هستند و نام آنها در سطح خانواده نیز به شکل ایتالیک نوشته می شوند.

شکل های چندگانه

به علاوه، زمانی که یک نام علمی چندین بار در طول یک متن تکرار می شود، سرده به صورت خلاصه نوشته شده و تنها حرف اول آن نوشته میشود. برای نمونه:

Feliscatus  به رده Carnivora تعلق دارد. این بدان معنا است که F. catus  عمدتا با خوردن گوشت گذران می کند.

زیر گونه ها

زیر گونه ها معمولا با همان فرمت گونه ها نوشته میشوند-یعنی با حروف کوچک و ایتالیک. اگر نام زیرگونه ها با نام گونه ها یکی باشد (مثلا، ببر Pantheratigristigrisگونه ها را می توان با حرف اول مخفف کرد (Panthera t. tigris).

گونه های ناشناخته

اگر گونه ای ناشناخته باشد، از مخفف “sp” به جای نام گونه استفاده شده و ایتالیک هم نوشته نمی شود. از مخفف “spp” عمدتا برای نشان دادن یک گروه از گونه های ناشناخته استفاده میشود. از اصطلاح “sp. novo” برای نشان دادن گونه هایی که برای اولین بار توصیف می شوند استفاده می گردد.

نامهای کاشفان

گاهی اوقات نام کامل فامیلی یا مخفف فردی که گونه ای را نام گذاری کرده است بعد از نام علمی گنجانده میشود (مثل، “Quercusalba L.” یا “Quercus alba Linnaeus”). بیاد داشته باشید که این قسمت از نام علمی هیچ وقت ایتالیک نمی شود.

توصیه پایانی: از انسجام نگارش اسامی علمی اطمینان حاصل کنید.

در نهایت مطمئن شوید که به صورت منسجم از یک فرمت برای نامهای علمی در طول مقاله یا پایان نامه خود استفاده کرده اید. زمانی که بر روی یک سند بلند کار می کنید حصول اطمینان از انسجام و فرمت بندی درست اصطلاحات علمی در طول کل سند می تواند زمان بر و پرکار باشد.

به همین دلیل کمک گرفتن از ازشخص دوم ناظر بر کار که می تواند یک همکلاسی و یا یک ادیتور حرفه ای باشد قبل از ارائه پیش نویس نهایی همیشه مفید است. در این صورت، خیالتان راحت خواهد بود که خواننده به راحتی کار شما را درک کرده و ارزش اثر شما را می داند بدون اینکه به خاطر وجود خطا یا تناقض در متن، خواندن آن را به تعویق بیاندازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.https://zamensalamati.com/

نگارش نامهای علمی (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top