نحوه نگارش بخش تقدیر و تشکر یک مقاله تحقیقاتی (بخش اول)

در میان تمام بخش‌های یک مقاله پژوهشی، نگارش بخش تقدیر و تشکر ساده‌ترین بخش کار محسوب می شود و احتمالاً به همین دلیل است که بیشتر کتاب‌های راهنمای نگارش مقالات پژوهشی تمایل دارند این بخش را نادیده بگیرند. با این حال، بخش تقدیر و تشکر می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

در صورتی که فراموش کنید از کسانی که به شما کمک کرده اند قدردانی کنید این امکان وجود دارد که این افراد دچار رنجش خاطر شوند. اما حتی کسانی که شما در مقاله خود از آنها تشکر کرده اید ممکن است از نحوه قدردانی شما دلخور شده باشند. در مواقعی که کمک قابل توجهی دریافت کرده باشید، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید صرفا از شخص مربوطه تقدیر و تشکر کنید یا وی را به لیست نویسندگان مقاله اضافه کنید دشوار است. و البته قضیه به همین سادگی هم نیست!

در این مقاله می خواهیم درباره هدف بخش قدردانی در یک مقاله تحقیقاتی بحث کنیم. همچنین نکاتی را در مورد اینکه چه کسانی و چگونه باید مورد تقدیر قرار گیرند، چه کسانی باید حذف شوند و  قالب بندی این بخش باید چگونه باشد ارائه می دهیم.

چرا قدردانی کنیم؟

در نگارش دانشگاهی، روشی که از گذشته برای قدردانی از افراد استفاده می‌شود، ذکر آثار آنهاست، اما این روش در اینجا مصداق پیدا نمی‌کند. با این حال شایسته است در بخش قدردانی هر کمکی که در انجام تحقیق، نگارش و انتشار آن دریافت کرده اید ذکر کرده و از شخص مربوطه تقدیر کنید. با انجام این کار، هرچند غیرمستقیم، به کار خود اعتبار می بخشید: به عنوان مثال، هنگامی که از کمک یک متخصص آمار در طراحی آزمایش و تجزیه و تحلیل نتایج تشکر می کنید، به سردبیران مجلات و مهمتر از آن کسانی که کار شما را بررسی می کنند در مورد طراحی آزمایش و تحیل نتایج اطمینان خاطر می دهید. به همین شکل، تشکر از کمکی که از یک ویراستار دریافت کرده اید نشان می دهد که زبان، سبک و قالب بندی کار شما به طور تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.

از چه کسی باید تقدیر و تشکر کرد؟

به طور کلی، شما باید از کسانی که فراتر از وظیفه خود به شما کمک کردند، قدردانی کنید، به ویژه کسانی که کمکشان برای کار شما حیاتی بوده است یا کار تخصصی ارائه کرده اند که در تخصص شما نبوده است. این افراد ممکن است شامل برخی از همسالان، مربیان (سرپرست یا راهنمای تحقیق) و حتی دانش آموزان شما باشند.

اگر بودجه ای بابت تحقیق دریافت کردید، این مساله باید ذکر شود. برخی از سازمان های تامین مالی ممکن است دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه ذکر حمایت مالی خود داشته باشند. اگر چنین است، مطمئن شوید که نحوه قدردانی شما با این دستورالعمل‌ها مطابقت دارد. همچنین باید هر گونه مواد یا منابعی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است را تصدیق کنید. با این حال، اگر این کمک ها در بخش تعارض منافع ذکر شده باشد، نباید در بخش قدردانی تکرار شوند.

همچنین در صورتی که  پیشنهادات داوران منجر به بهبود قابل ملاحظه ای در مقاله شما شده است، بهتر است از آنها هم قدردانی کنید حتی اگر این افراد ناشناس باشند. به علاوه، توصیه می شود که جمله بندی بخش قدردانی توسط کسانی که از آنها تقدیر کرده اید تأیید شود، زیرا ذکر نام ها ممکن است به معنای تأیید محتوای مقاله از سوی ایشان تلقی گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نحوه نگارش بخش تقدیر و تشکر یک مقاله تحقیقاتی (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top