نمونه هایی از سوال های خوب و بد تحقیق (بخش دوم)

در زیر نمونه هایی از سوال های بد تحقیق و توضیح مختصری از آنچه که آنها را برای اهداف تحقیق ناکارآمد می سازد ارائه شده است.

مثال اول

آن چیست که قرمز است و برای دندان ها هم مضر است؟

این سوال یک پاسخ قطعی و ساده دارد: آجر. این پاسخ بسیار مبهم است (چه طیف رنگی از قرمز؟ چقدر بد؟) و واقعا سوال جالبی نیست.

مثال دوم

“آیا بازی های ویدئویی باعث خشونت رفتاری در شخصی می شود که آن بازی را انجام می دهد ؟”

این سوال نیز به یک پاسخ قطعی نیاز دارد (بله یا خیر)، افراد را به تحلیل انتقادی بیشتر فرا نمی خواند، و ممکن است نظر نویسنده بر ارائه پاسخ تاثیر گذارد باشد.

مثال سوم

“در 18 جولای 2019، چند نفر در مسکو بالالایکا می نواختند؟

پاسخ به این سوال بدون صرف هزینه، زمان و منابع بسیار زیاد امکان پذیر نیست. به علاوه بسیار خاص است و هیچ روش مشخصی برای پاسخ دادن به آن نیست. بالاخره، این سوال به دنبال ایجاد بینش یا ارائه اطلاعات جدید نیست، صرفا یک عدد است و هیچ هدفی برای آن متصور نیست.

چگونه یک سوال خوب بنویسم:

“کیفیت یک پرسش با پیچیدگی اش قضاوت نمیشود بلکه با پیچیدگی تفکری که بر می انگیزد قضاوت میشود.”  جوزف اکانر

یک سوال تحقیق خوب صریح و متمرکز است. اگر خواننده مجبور شود برای درک منظور شما زمان زیادی هدر دهد،  به این معنی است که شما به خوبی منظورتان را بیان نکرده اید.

سوال تحقیق شما همچنین باید جالب و مرتبط باشد و خواننده را ترغیب کند توضیح شما درباره  چگونگی رسیدن به پاسخ را دنبال  کند. نهایتا، زمانی که پاسخ را توضیح دادید، خوانندگان تیزبین و علاقه مند باید بتوانند از سوال شما به عنوان مبنایی برای انجام تحقیقات خود استفاده کنند. اگر در بخش نتیجه گیری چیزی فراتر از ” حقیقت اینست” نداشته باشید، در این صورت تحقیق شما فقط برای به چالش کشیده شدن تنظیم شده است.

نمونه ای از سوالات خوب تحقیق

در زیر نمونه هایی از سوالات خوب تحقیق آورده شده است. بیایید دلیل خوب بودن  این سوالات را بررسی کنیم.

مثال اول:

“استفاده طولانی مدت از زغال فعال به جای خمیردندان های معمولی برای مراقبت های روزمره از دندان چه تأثیرات طولانی مدت دارد؟”

این سوال به اندازه کافی خاص هست و مانع از کج فهمی نمی شود، نتایج  آن قابل ارزیابی است و حاوی اطلاعاتی است که هم مفید و هم جالب هستند. به علاوه، در یک چهارچوب زمانی معقول و بدون نیاز به صرف هزینه گزاف قابل ارزیابی است، ضمن اینکه محققان می توانند بدون توجه به نتیجه، آن را دنبال و یا تکرار کنند. 

مثال دوم:

“چرا والدین در آمریکای شمالی احساس می کنند که بازی های ویدئویی با محتوای خشن تاثیر منفی بر کودکانشان دارد؟”

در حالی که این فقط یک فرضیه است اما تقویت آن با مستندات قابل مشاهده امکان تجزیه و تحلیل پرسش را فراهم می آورد و بینشی در مورد یک موضوع اساسی بدست می دهد. به علاوه، به خواننده ها چیزی ارائه می دهد که می توانند برای تحقیقات آتی آن را مبنای کار خود قرار دهند. همچنین در مورد موضوعی بحث می کند که شناخته شده و مرتبط است. اگر این مقاله را چند سال آینده بخوانید ممکن است پاسخی برای این برای این سوال وجود داشته باشد که نیاز به تجزیه و تحلیل و یا بررسی بیشتر داشته باشد).

مثال سوم

“تا چه حد آلبوم Alexey Arkhipovsky سال 2013، با نام بی خوابی بر هویت جنسی در فرهنگ روسیه تاثیر داشته است ؟” این پرسش اگرچه کاملا متمرکز است، و فرضیه ای را ارائه می دهد (موسیقی بر هویت جنسی تاثیر می گذارد) و سعی در این است که این فرضیه را ثابت یا رد کند، اما این امکان هم هست که موسیقی اصلا هیچ تاثیری نداشته باشد و یا تاثیرات آن قابل اثبات باشد. پاسخ به این پرسش مستلزم توضیح زمینه پرسش و استفاده از استنادهایی است که به خواننده اجازه دهد از منطق آن پیروی کند و با یافته های نویسنده متقاعد شود. این نتایج (مثبت یا منفی) همچنین دری برای تحقیقات بی شمار دیگر باز میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نمونه هایی از سوال های خوب و بد تحقیق (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top