نکاتی برای طراحی پرسشنامه تحقیق

همه محققان نیازمند طیفی از داده ها برای تجزیه وتحلیل هستند. پرسشنامه ها ابزارهایی ضروری برای جمع آوری این اطلاعات مورد نیاز هستند. از این ابزارها می توان نه تنها در یک آزمایش بالینی برای بررسی اثربخشی داروها بلکه در تحلیل آماری برای بررسی نحوه تطابق افراد با آلرژی ها استفاده کرد. چنین پرسشنامه هایی می توانند به شما کمک کنند تا اطلاعات جدید را کشف کرده، پنجره های جدیدی به سوی تحقیق باز کنید و راه حل های جدیدی را ارائه دهید.

نکاتی برای طراحی پرسشنامه تحقیق
نکاتی برای طراحی پرسشنامه تحقیق

اصول یک پرسشنامه

فرم های گزارش موردی (CRF) نمونه ای از یک پرسشنامه هستند که در بسیاری از تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند. CFR ها ابزاری ضروری برای تحقیقات بالینی محسوب شده و برای حفظ اعتبار و کیفیت اطلاعات جمع آوری شده استفاده می شوند.

از انواع مختلفی از پرسشنامه در تحقیقات علمی استفاده می شود. برخی از مشخصه های ضروری یک پرسشنامه خوب که محققان باید بدانند عبارتند از:

1- درکی صریح از تمرکز تحقیق و نوع داده های مورد نیاز که باید جمع آوری شوند.

2- فرمتی آشکار و مستحکم و یکپارچه

3- دستورالعمل های مختصر و صریح

4- زبانی صریح برای سوالات

5- تعاریف اصطلاحات

با این مشخصه ها می توان مطمئن شد که یک تحقیق با دقت و بدون خطا انجام می شود.

مزایا و معایب

تنظیم پرسشنامه ها بسیار وقت گیر است و نیاز به تحقیق دارد. با این وجود، حجم اطلاعات تولید و تحلیل شده از این طریق می تواند سبب توسعه بیشتر ایده های تحقیقتان گردد.

مزایا

1- مقرون به صرفه بودن: پرسشنامه ای که خوب طراحی شده باشد هم سبب صرفه جویی در زمان و هم در پول شما می گردد. این امر مخصوصا برای پرسشنامه های آنلاین مصداق دارد که در آن مشکل پرینت و هزینه های خرید نیز حذف شده است.

2- استفاده آسان: در همه نوع تحقیق، تجزیه و تحلیل و پیش بینی زمانی آسان تر می شود که حجم زیادی از داده در اختیار داشته باشید. ابزارهایی نظیر Survey Anyplace فرمتی دارند که به شما امکان جمع آوری مقدار زیادی داده را می دهند. پرسشنامه ها همچنین منعطف بوده و می توانید بر اساس نیاز خود آنها را مدیریت نمایید.

3- موثر بودن برای مخاطبین در هر اندازه ای: پرسشنامه ها به شما این امکان را می دهند اطلاعات را برای مخاطبین در هر اندازه ای جمع آوری نمایید. یک گروه کوچک برای جمع آوری در یک رخداد محلی می تواند مورد هدف شما باشد یا یک گروه بزرگ برای یک تحقیق علمی که نیاز به طیف وسیع تری از شرکت کننده ها دارد.

معایب

1- مسائل مربوط به پاسخ دهنده ها: اگرچه استفاده از پرسشنامه ها نکات مثبت بسیاری دارد اما ممکن است مسائلی به خاطر پاسخ دهنده ها و پاسخ هایشان به وجود آیند:

عدم صداقت: پاسخ دهنده ها ممکن است در پاسخ های خود کاملا صادق نباشند. این امر می تواند در تلاش برای متناسب نشان دادن خود با برخی از نقش های اجتماعی یا برای محافظت از حریم خصوصی شان اتفاق بیفتد.

پاسخ های احساسی: احساسات می توانند تفسیر یک پاسخ دهنده از یک سوال و احتمالا جواب او را تغییر دهد.

سوء گیری: اگر فردی سوال یا ایده ای پشت یک نظرسنجی را دوست نداشته باشد ممکن است عمدا پاسخ های خود را تغییر دهد تا با تمایل یک طرفه خودش تطابق داشته باشد.

2- مشکل در تفسیر: یک مشکل می تواند تفاوت میان سوالی که شما پرسیده اید و برداشتی که پاسخ دهنده می کند باشد. همین امر می تواند منجر به پاسخی نامربوط شود که خارج از موضوع بوده و یا زیادی سلیقه ای باشد.

3- شخصی سازی نبودن: نظرسنجی ها اغلب به صورت غیر فردی هستند. این عدم سفارشی بودن سبب می شود بسیاری از پاسخ دهندگان بالقوه نظرسنجی را نادیده گرفته یا تلاش زیادی برای ارائه پاسخ ها نکنند.

در هنگام ساختن پرسشنامه از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

خوشبختانه وب سایت هایی وجود دارند که راهنمایی گام به گام برای ساختن یک پرسشنامه موثر ارائه می دهند. علی رغم این آموزش ها هنوز هم ممکن است اشتباهاتی در این رابطه بنمایید. در زیر سه نکته که باید در زمان ساختن یک نظرسنجی از آنها اجتناب شود آورده شده است.

1- طولانی بودن: اگر سوالات خیلی زیاد باشد سبب می شود پاسخ دهنده تمایل خود را از دست داده و برخی از سوالات را پاسخ ندهد.

2- سوالات مبهم: از سوالت کلی و سوالاتی که انتهای بازی برای پاسخ دادن دارند اجتناب کنید.

3- سوءگیری: نظرسنجی باید عینی باشد. همه سوالات باید خنثی باشند تا از بدست آوردن پاسخ هایی صریح و عینی از پاسخ دهندگان اطمینان حاصل کرد.

نکاتی برای طراحی پرسشنامه تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top