پروپوزال کمک هزینه تحقیق و نکات آن

همانطور که می دانید حمایت مالی برای انجام تحقیق ضروری است اما کسب بودجه برای تحقیق و برنامه ریزی برای بخش بودجه پروپوزال کمک هزینه، کاری چالش برانگیز است.

موارد کلیدی برای یک پروپوزال کمک هزینه موفق عبارتند از:

 • منحصر به فرد بودن مساله تحقیق
 • داشتن بهترین برنامه ممکن برای حل مسئله
 • برنامه ریزی درست برای بودجه

محققان در تلاش برای جلب توجه سرمایه گذاران، پروپوزال های تحقیقاتی نوآورانه ای ارائه می دهند و اغلب عناصر سازنده در یک پروپوزال کمک هزینه موفق را نادیده می گیرند. یکی از بخش هایی که مورد غفلت قرار می گیرد بودجه برای پروپوزال های کمک هزینه می باشد. برای سرمایه گذاران اهمیت دارد بدانند که چگونه از سرمایه استفاده می شود. بنابراین، برآورد کافی از هزینه مورد نیاز پروژه و نحوه توزیع سرمایه خیلی می تواند تفاوت ایجاد کند. در بیان ساده تر، پروپوزال کمک هزینه شما باید درخواست شما را هم به صورت متنی و هم عددی توضیح دهد.

پروپوزال کمک هزینه تحقیق و نکات آن
پروپوزال کمک هزینه تحقیق و نکات آن

اغلب برای محققان تازه کار ارائه برآوردی از هزینه چالش برانگیز است. با این وجود، به یاد داشته باشید که بودجه کمک هزینه یک بودجه سازمانی نیست. به علاوه، در عصر حاضر که دوران رقابت شدید است، بهبود مهارت های برنامه ریزی مالی می تواند برای محققان با تجربه هم مفید باشد. در این مقاله، در مورد راه هایی برای نوشتن بخش بودجه قانع کننده برای پروپوزال کمک هزینه بحث خواهد شد.

چرا بخش بودجه برای پروپوزال کمک هزینه مهم است؟

بخش بودجه کمک هزینه تصویری از پروپوزال تحقیقاتی شما به سرمایه گذار ارائه می دهد. این بخش برای پروپوزال کمک هزینه موارد زیر را فراهم می کند:

 • جزئیات هزینه های ممکن برای پروژه تحقیقاتی پیشنهاد شده
 • اطمینان دادن به سرمایه گذاران که محققان دیدگاهی واقع گرایانه نسبت به هزینه ها برای تکمیل کار پیشنهاد شده دارند.
 • فهرست منابع درآمد دیگر برای هزینه هایی که تحت پوشش پروپوزال کمک هزینه قرار نمی گیرند.
 • تضمین کردن استفاده بهینه از سرمایه ها
 • هموارتر کردن کاربردهای عملی پروژه تحقیق

بخش بودجه پروپوزال کمک هزینه از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

در برآورد بودجه،  برنامه مالی برای هزینه های ممکن در طول پروژه تحقیقاتی ارزیابی می شود. بخش بودجه برای پروپوزال های کمک هزینه باید برنامه ای برای سرمایه گذاران در مورد نحوه استفاده از سرمایه توسط محققان هم برای جنبه های عملیاتی پروژه و هم هزینه های چند جابنه مربوط به تحقیق ارائه دهد.

محققان برای برجسته تر شدن از متقاضیان دیگر می توانند بخش بودجه پروپوزال کمک هزینه خود را بر اساس دستورالعمل های آژانس های سرمایه گذاری سفارشی نمایند. با این وجود، عناصر اصلی برنامه سرمایه گذاری از دو طبقه بندی اصلی تشکیل شده است: هزینه های مستقیم و غیر مستقیم

1. هزینه های مستقیم

هزینه های مستقیم شاید حیاتی ترین قسمت از بخش سرمایه گذاری شما باشد. این هزینه ها تنها برای اجرای تحقیقتان خرج می شوند و عمدتا هزینه های زیر را در بر می گیرند:

 • (دستمزد) پرسنل
 • مواد
 • تجهیزات
 • مواد مصرفی
 • هزینه سفر

به علاوه، هزینه های مستقیم خود به اشکال زیر بر اساس وقوع در طول تحقیق تقسیم می شوند:

1- هزینه های تکراری

2- هزینه های غیر تکراری

پرسنل

از آنجایی که برای تحقیق به منابع انسانی نیاز است، دستمزدها با اجازه باید بر اساس دستورالعمل های آژانس های سرمایه گذاری بودجه بندی شود. منابع انسانی شامل پرسنل مثل مدیر سایت، کمک محقق، همکار تازه کار تحقیق (JRF)، همکار ارشد تحقیق (SRF)، دستیار تحقیق، تکنیسین یا اپراتور ورود داده و شرکت کننده ها می شود.

هزینه های تکرار شونده

این هزینه ها متغیر بوده و مرتبا در طول دوره تحقیق اتفاق می افتند. مواد مصرفی، مواد شیمیایی، عینک محافظ، هزینه های آزمایشگاهی، کیت های تشخیص، لوازم التحریر، پرینت، فتوکپی، ارتباطات، هزینه پست، هزینه های تلفن، ابزارهای نظرسنجی، پرسشنامه ها، هزینه های انتشار، چاپ مجدد و غیره نمونه هایی از هزینه ها در این دسته هستند. به علاوه، هزینه های تکرار شونده می تواند شامل مجوزهایی برای هزینه های غذای بیماران/ شرکت کننده ها و هزینه های دارو باشند.

هزینه های غیر تکرار شونده

هزینه هایی هستند که ماهیتا یک بار اتفاق می افتند و در فواصل مرتب در طول دوره تحقیق تکرار نمی شوند. تجهیزات و ابزارها به علاوه لوازم جانبی آنها، برنامه های نرم افزاری، کامپیوترها، پرینترها، وسایل الکترونیکی ابزارهای موجود در آزمایشگاه و غیره برخی از هزینه های خاص هستند که تحت پوشش هزینه های غیر تکرار شونده قرار می گیرند.

هزینه های مسافرت

از هزینه های مسافرت می توان برای حضور در جلسات، کنفرانس ها، کارگاه ها و برنامه های آموزشی مربوط به تحقیق استفاده کرد. برخی از آژانس های سرمایه گذاری هم امکان مسافرت داخلی و هم خارجی را فراهم می آورد، در حالی که برخی دیگر نه. شما می توانید  هزینه های سفر را برای جمع آوری داده ها، نظرسنجی ها و دیدار با مراکز دیگر در تحقیقات چندکانونی را در این زیرمجموعه قرار دهید.

2. هزینه های غیر مستقیم

این هزینه ها مستقیما به هزینه های خاص یک تحقیق مربوط نمی شود بلکه به عنوان یک همراه برای اجرای یک پروژه عمل می کند. اینها هزینه سربار نامیده می شوند. هزینه های خاصی مثل قبض های برق، آب، عضویت در کتابخانه، هزینه های اداری و غیره هزینه های غیر مستقیم در نظر گرفته می شوند. عموما در حدود 5 تا 15 درصد کل بودجه به هزینه های سربار تخصیص داده می شود که مستقیما به خود موسسه داده می شود. با این وجود این طیف می تواند در هر آژانس سرمایه گذاری متفاوت باشد.

نکاتی برای نگارش بخش بودجه متقاعد کننده برای پروپوزال کمک هزینه شما

برنامه ریزی بودجه چه زمانی شروع می شود؟ معمولا زمانی که سوال تحقیق خود را مطرح کرده اید و بنابراین طراحی مناسبی برای تحقیق آماده دارید. در زیر ده نکته طلایی آورده شده است که باید در زمان پیش نویس کردن بخش بودجه متقاعد کننده برای پروپوزال کمک هزینه خود از آنها پیروی کنید.

1. تمرکز بر منحصر به فرد بودن الزامات تحقیق

طراحی تحقیق، فرآیندهای های آزمایش، روش های جمع آوری نمونه و شرایط تحقیق فاکتورهای ضروری هستند که برای حل مساله تحقیق باید مورد تمرکز قرار گیرند. منحصر به فرد بودن و پیچیدگی این الزامات شانس ملحق شدن در بودجه را افزایش می دهند.

2. از دستورالعمل های آژانس سرمایه گذاری پیروی کنید

شما باید به قوانین سرمایه گذاری و محدودیت های ارائه شده توسط سرمایه گذار بالقوه پایبند باشید و پیش نویس بودجه خود را بر همین اساس ارائه دهید. هر دستورالعمل را با دقت بررسی کنید و از معنای حقیقی آن منحرف نشوید. مهمتر اینکه به فهرست پیش نیازهای فراهم شده توسط آژانس های سرمایه گذاری پایبند باشید.

3. هر آیتم را طبقه بندی کنید

همه جزئیات را با هزینه هایشان همان طور که پیشتر توضیح داده شد تجزیه کرده و در طبقه بندی مربوط به خود قرار دهید. به علاوه، از یک روش جدول بندی موردی و سالانه برای ارائه بودجه بندی خود پیروی کنید.

4. برای پول خود ارزش قائل شوید

سرمایه گذاران دوست دارند ببینند که محققان برای سرمایه فراهم شده ارزش قائل هستند و بر روی جزئیات نامربوط ولخرجی نمی کنند. برای نمونه اگر می توانید از ابزارها و تجهیزاتی که برای تحقیقات قبلی موجود داشته اید برای تحقیق کنونی هم استفاده کنید باید این مطلب را ذکر کنید.

5. هزینه ها و درآمدها را بگنجانید

در حالی که به دنبال جلب سرمایه هستید، سرمایه گذار دوست دارد در پروژه هایی سرمایه گذاری کند که منفعتی به همراه دارد. به همین منظور بخش بودجه شما باید شامل دو قسمت باشد:

 • هزینه ها
 • درآمد

گنجاندن هزینه ها مشخصا مهمترین قسمت از بخش بودجه است. به همین صورت، ذکر کردن درآمد در این مورد به معنای منابع دیگری است که برای تحقیق شما هزینه پرداخت می کنند.

شاید تعجب کنید که چرا محل تامین پول برای سرمایه گذاران بالقوه اهمیت دارد؟ خوب چون می تواند حس اعتماد را به سرمایه گذاران القاء نماید. بدست آوردن بخشی یا بیشتر بودجه های مورد نیاز به تحقیق شما اعتبار می بخشد و به بنیان گذار اطمینان می دهد که سازمان هایی هستند که تمایل به سرمایه گذاری در یک تحقیق غیرانتفاعی را دارند.

6. بودجه خود را بیش از اندازه مورد نیاز ارزیابی نکنید

بسیار مهم است که هزینه های شما بر اساس پیش نیازهای حقیقی پروژه تنظیم شده باشد. عدد و رقم درآرودن بی دلیل سبب سردرگمی و خطا در صورت حساب ها می شود. مطمئن شوید که هزینه همه جزئیات را از منابع معتبر بدست آورده و همه را به درستی در بودجه خود ذکر کرده باشید. از زیاد برآورد کردن بودجه اجتناب کنید چون ممکن است باعث رانده شدن سرمایه گذار گردد. همان طور که می دانید، کاچی به از هیچی. بنابراین به روایت تحقیق خود پایبند باشید و بخش بودجه خود را هم راستا با پروپوزال هزینه خود پیش ببرید. متعاقبا، به خاطر داشته باشید که بودجه خیلی کم هم سبب می شود ظن و گمان برانگیخته شود. بنابراین، مطمئن شوید برای چیزهایی که درخواست بودجه کرده اید منطقی معقولانه باشد.

7. هزینه ها را رهگیری کنید

روش کار خود را برای پیگیری هزینه ها در طول پروژه توضیح دهید. شما باید ذکر کنید چه برنامه ای برای مدیریت موثر هزینه ها و بازبینی آنها دارید. به علاوه، رفرنس هایی برای برخی از ابزارهایی که برای مدیریت امور مالی خود از آنها استفاده خواهید کرد ارائه دهید.

پروپوزال کمک هزینه تحقیق و نکات آن

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top