پنج چیزی که باید در هنگام انتخاب ابزار جستجوی پیشینه تحقیق در نظر بگیرید (بخش اول)

هر داستان بزرگی آغازی دارد. داستان تحقیق شما متفاوت نخواهد بود. یک موضوع تحقیقاتی که تلاش می کند مشکلات دنیای واقعی را حل یا روشن کند، با شناسایی شکاف های تحقیقاتی مناسب آغاز می شود. اما با وجود حجم بالای تحقیقات انجام شده، چگونه می توانید میلیون ها مقاله چاپ شده را غربال کنید و آن پیشینه تحقیق خود را پیدا کنید؟

طی چند سال گذشته، صنعت نشر علمی شاهد حرکت تدریجی به سمت دیجیتال شدن بوده است، که نحوه انتشار، پخش و مصرف تحقیقات را تغییر داده است. از راه اندازی کتابخانه های الکترونیکی تا توقف نسخه های چاپی مجلات، استفاده از رسانه های اجتماعی برای انتشار تحقیقات، و توسعه برنامه ها و ابزارهای تخصصی در زمینه جستجوی پیشینه تحقیق، شاهد تحول در این فرایندهای اصلی آکادمیک هستیم. اگر چه این تغییرات در سطح کلان به وضوح قابل مشاهده است، اما اینها به عادات روزانه محققان نیز راه یافته اند، و نحوه مطالعه محققان و پیگیری آثار منتشر شده جدید را تغییر داده اند. بنابراین، با توجه به تکامل عادات دیجیتالی ما و راحت تر شدن امور، تعجب آور نیست که چندین منبع آنلاین برای کمک به پیشینه تحقیق پیدا کنید.

اما با وجود طیف گسترده ای از ابزارهای جستجو پیشینه تحقیق، پایگاه های داده، موتورهای جستجو و غیره، چگونه بهترین گزینه را انتخاب می کنید؟ این مقاله به شما کمک خواهد کرد که این انتخاب را با لیست کردن همه چیزهایی که باید در هنگام انتخاب یک ابزار جستجوی پیشینه تحقیق شما مناسب انجام دهید. در حالت ایده آل، این ابزار باید به شما کمک کند تا:

  1. ادبیات مرتبط و اخیر را مطالعه کنید

شاید یکی از بزرگترین چالش های پیش روی نویسندگان در هنگام انجام یک جستجوی ادبی، پیدا کردن اطلاعات تازه، مرتبط و قابل اعتماد است. علاوه بر این، ابزار جستجوی پیشینه تحقیق باید در درجه اول برای این منظور ساخته شده باشد. یک جستجوی سریع در موتور جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط نتایج زیادی را برای شما نمایش خواهد داد، اما این نتایج برای یک محقق که در جستجوی پیشینه تحقیق است بهینه سازی نشده اند.

مزیت اضافه این ابزار این خواهد بود که ابزار جستجوی شما به راحتی بتواند منافع تحقیقاتی شما را با مقالاتی که می بینید مطابقت دهد. شخصی سازی کلید جستجوی صحیح است. در حقیقت، برخی از برنامه های جستجوی هوش مصنوعی منبعی از مقالات را با  فرمت یک نرم افزار رسانه های اجتماعی ارائه می دهند و صفحه نمایش شما را با مقالات مربوط به دامنه تحقیقاتی تان بدون نیاز به وارد کردن کلمات کلیدی پر می کنند! ابزارها و پایگاه های داده دیگر نیز به شما اجازه می دهد تا نتایج جستجوی خود را با استفاده از فیلترهایی برای جستجو از لحاظ سال، نام نویسنده، مجلات، یا ارتباط با موضوع تحقیق جستجو کنید. چنین ویژگی هایی به شما کمک می کند تا سازماندهی شده و به روز باشید، و جستجوهای وقت گیر را به حداقل برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پنج چیزی که باید در هنگام انتخاب ابزار جستجوی پیشینه تحقیق در نظر بگیرید (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top