چرا در موضوع داوری همتا تنوع جغرافیایی ضرورت دارد؟ (بخش اول)

در چند سال گذشته مباحث پیرامون تنوع و فراگیری در دانشگاه، به ویژه در بحث داوری همتا، شتاب فراوانی پیدا کرده است. این روند با توجه به افزایش حجم تحقیقات منتشر شده از بخشهای جمعیتی غیر سنتی، به ویژه مناطق نوظهور (به لحاظ تحقیق)، امیدوارکننده است. با این حال، دستیابی به تنوع جغرافیایی و همه شمولی در حوزه داوری همتا نباید یک هدف صرف تلقی شود، در غیر این صورت، ابتکاراتی که با این هدف انجام شود می تواند منجر به توکنیسم (مغلطه استثنا سالاری) شده یا به طور کامل شکست خواهد خورد.

داوری همتا تاکنون محل منازعات و بحث های فراوانی در سراسر جهان بوده است و نقاط ضعف آن مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. بنابراین، برای دستیابی به مجموعه متنوع و فراگیر از داورها به شکلی معنادار، درک این مساله که چرا تنوع جغرافیایی در داوری همتا مهم است و چه مشکلاتی با دستیابی به این مهم قابل حل می باشد حائز اهمیت است. بنابراین ، چرا توسعه گروه های داوران همتا ضروری به نظر می رسد؟

  1. نگرانی اصلی در بین محققان تأخیر در انتشار ناشی از فرایندهای طولانی داوری است.

فرآیندهای سردبیری مربوط به داوری همتا، شامل شناسایی داوران مناسب، اطمینان از کافی بودن تعداد داورانی که دعوت نامه های داوری را می پذیرند ، اطمینان از ارسال به موقع گزارشات داوری و غیره، مواردی  هستند که می توانند انتشار تحقیقات را از چند هفته تا چند ماه به تعویق بیندازند. در یک نظرسنجی جهانی، تأخیر در انتشار به عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات محققان شناسایی شد که درخواست رسیدگی به آن را داشتند. گسترش گروه های داوران همتا گام مهمی در کاهش بار مجلات در نتیجه افزایش حجم تحقیقات خواهد بود.

2 . کشورهای تولید کننده تحقیق بار داوری سنگینی را متحمل می شوند.

در گزارش Publons   (2018)  بر توزیع جغرافیایی نامناسب داوران تاکید شده است. تربیت داور درکشورهایی مانند ایالات متحده که تولید تحقیق در آنها نهادینه و تثبیت شده است بسیار بیشتر از حد نیاز صورت می گیرد، درحالیکه پرورش داور در کشورهایی مانند چین که کارهای تحقیقاتی در آنها نسبتا نوظهور است کمتر از تعداد مورد نیاز است. این گزارش همچنین نشان داد که این مساله تا حدودی می تواند با تمایل سردبیران مجلات برای جستجوی داوران همتا از منطقه جغرافیایی که در آن استقرار دارند توضیح داده شود و اکثر ویراستاران در مناطق مهد تحقیق مستقر هستند.

با تخصصی تر شدن تحقیقات، یافتن داوران با تخصص مرتبط با موضوع یک مقاله تحقیقاتی ممکن است دشوار باشد. بنابراین، محدود تر شدن هر چه بیشتر تعداد داوران بر اساس منطقه جغرافیایی ممکن است ویراستاران را به گروهی بسیار کوچک از محققان بالقوه در برخی از رشته ها محدود کند. این وضعیت نمی تواند پایدار باقی بماند زیرا باعث فرسودگی شدید داوران بر اثر فشار کاری بیش از حد خواهد شد. تنوع جغرافیایی گروه های داور می تواند باعث توزیع عادلانه تر حجم کار داوری گردد.

3. محققان در مناطق نو ظهور تحقیق به طور موثر به عنوان داور همتا به خدمت گرفته نمی شوند

دستیابی به حجم متعادل کار داوری ممکن است آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نباشد. بر اساس این گزارش محققان کشورهای آسیایی بیشتر به برنامه های آموزشی با عنواینی همچون “مقدمه ای برای تبدیل شدن به داور همتا” و “نحوه همکاری با ویراستاران” علاقه مند هستند، که نشان دهنده اشتیاق برای پذیرفتن مسئولیت های داوری همتاست. علاوه بر این، مشخص شده است که محققان در مناطق نوظهور تمایل بیشتری به پذیرش دعوت نامه های داوری دارند و وظیفه داوری را نیز سریع تر از داوران در مناطق تثبیت شده به انجام می رسانند. بنابراین، به طور بالقوه تعداد زیادی محقق وجود دارند که می توان از تخصص آنها به طور موثر استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا در موضوع داوری همتا تنوع جغرافیایی ضرورت دارد؟ (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top