چاپ آثار پژوهشی در مجلات سطح پایین

چاپ مقاله در مجلات سطح پایین (به شرط آنکه جزو مجلات یغماگر نباشند) بد نیست  با ریسک هایی همراه است. در یک مجله سطح پایین، احتمال کمتری هست که  پیشنهادات داوری با کیفیت بالا دریافت کنید  که باعث ارتقا مقاله تان شود. همچنین، احتمال اینکه که افرادی که باید مقاله تان را بخوانند، بتوانند آن را پیدا کرده و بخوانند کمتر خواهد بود.

اکثر محققان از استراتژی مشخصی برای یافتن مقالاتی که باید بخوانند استفاده می کنند. آنها معمولاً فهرستی از چند مجله با پرستیژ دارند که به محض انتشار مقالات جدید یا شماره های جدید مقالات آنها را بررسی می کنند. همچنین آنها هنگام مرور پیشینه تحقیق پیش از شروع یک پروژه تحقیقاتی یا  هنگام نگارش نتایج تحقیق، مقاله مورد نظرشان را از طریق جستجوی کلیدواژه های مورد نظر پیدا می کنند.

اگر مقاله شما در یک مجله سطح پایین باشد، بعید است که  بتوان آن را جز از طریق جستجوی کلمه کلیدی پیدا کرد. اگر مقالات مرتبط زیادی از طریق جستجوی کلمات کلیدی به دست بیاید، بسیاری از دانشمندان ابتدا مقالات موجود در مجلات سطح بالا را مطالعه می کنند با این پیش فرض که این مقالات بالاترین کیفیت را دارند.

اگر کسی کار شما را مطالعه نکند، مثل این است که اصلا چنین تحقیقی انجام نشده است، ضمن اینکه اگر به کار شما ارجاع نشود، قدرت رزومه شما کاهش می پیدا می کند. نکته جالب اینست که صرف داشتن یک مقاله دریک مجله سطح بالا باعث تقویت رزومه تان خواهد شد (صرف نظر از ارجاعاتی که به مقاله شما خواهد شد)، در حالی که داشتن یک مقاله در مجلات سطح پایین به رزومه شما کمک چندانی نخواهد کرد (مگر اینکه به ارجاعات زیاد آن اشاره کنید).

مزیت مجلات سطح پایین می تواند این باشد که انتشار در آنها اغلب آسان تر است. بنابراین، با ارسال مقاله به مجله‌ای که نرخ رد یا rejection rate آنها پایین است می‌توانید به جای بازبینی و بازنویسی های مکررمقاله تان را چاپ کنید و با صرفه جویی در زمان بر روی پروژه بعدی خود کار کنید.

با وجود مجلات سطح بالا، چرا افراد می خواهند پژوهش خود را در یک مجله با رتبه پایین منتشر کنند؟

  • برخی از موسسات اصلاً به سوابق انتشار افراد اهمیت نمی دهند (در عوض به پول یا پروژه های خاص اهمیت می دهند)، بنابراین انتشارمقاله فقط نشان دهنده آنست که شخص X در زمان T  مشول انجام پروژه  Yبوده است.
  • برخی از موسسات به چاپ مقاله اهمیت می دهند نه به رتبه مجله. بنابراین شما می توانید کار پژوهشی خور را در هر مجله ای که مایلید چاپ کنید.
  • برخی از مجلات با رتبه بالاتر از امتیاز خود  سوِء استفاده می کنند (مثلا درخواست پول می کنند یا زمان داوری طولانی دارند). بنابرین انتخاب  مجلات با رتبه پایین تر کاملا منطقی به نظر می رسد.
  • مجلات بهتر معمولاً رقابتی تر هستند. سناریوی بسیار رایج این است که مقاله ای که در مجله بهتر X رد شده است سر از  مجله رتبه پایین تر Y  در می آورد.
  • برخی از مردم واقعاً به چاپ کردن در مجله “بهتر” و “ضریب تاثیر” اهمیتی نمی دهند که در واقع یک شیوه بد کنترل دانشگاهیان توسط بوروکرات ها است. بنابراین، آن‌ها هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند و هر کجا که می‌خواهند آثارشان را منتشر می‌کنند، زیرا زمانی دانشگاه با آزادی و عدم وابستگی تعریف می‌شد و این افراد می‌خواهند  آزادی شان را حفظ کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چاپ آثار پژوهشی در مجلات سطح پایین

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بالا
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس