چگونه پتانسیل یک تحقیق با ارجاع بالا را تشخیص دهیم؟

امروزه در فضای علمی تنها برای دیده شدن چاپ مقاله کافی نیست. برای این که به عنوان یک دانشمند شاخص در فضای علمی شناخته شویم، لازم است تعداد بالای مقالات با کیفیت و ارجاعات بالا (citation) داشته باشید. این قابلیت می تواند به شناخته شدن دانشمندان تازه کار کمک کند. از این رو، تعدد پژوهشگرانی که در مقالاتشان به کار شما ارجاع می دهند، می تواند نشان دهنده ی فعالیت علمی شاخص شما باشد. این نشان می دهد که سایر دانشمندان نیز می توانند بر اساس یافته های شما مطالعات بیشتری انجام دهند.

ارجاع به مقالات (citation)

پایگاه Web of Science اسامی دانشمندان با ارجاعات بالا را چاپ می کند. این پایگاه استنادی  بخش های مختلف یک محتوای تحقیقاتی را نمایه سازی می کند تا یک موتور جستجوی قدرتمند برای اطلاعات علمی جهان ایجاد کند. بر اساس اطلاعات این فهرست معتبر، می توان تمامی پژوهشگران برتر دنیارا که در رده 1 درصد برتر رشته تخصصیشان قرار دارند، در پایگاه Web of Science شناسایی کرد. اگر نام شما در فهرست محققانی است که ارجاعات زیادی به مقالاتشان شده است، به این معنی است که شما یک محقق تأثیرگذار و موفق هستید – چه افتخاری بزرگتر ازاین.

  آیا دانشمندان می توانند در مقالاتشان بی مورد ارجاع بدهند؟

متاسفانه رقابت در زمینه تحقیق منجر به افزایش تعداد موارد ارجاعات بی مورد در مقالات شده است. جوایز مالی از سوی دانشگاه ها یکی از دلایل اصلی رقابت پژوهشگران برای چاپ مقالاتشان در مجلات  معتبر است.

ارجاع مقالات در Google Scholar

برای مثال، شما یک محقق تازه کار هستید و دانشگاه شما پایگاه Web of Science را به عنوان پایگاه اطلاعات انتخاب می کند. تعداد ارجاعات به مقاله شما در این پایگاه بسیار کم  است امادر Google Scholar تعداد ارجاعات بالایی دارید. در چنین شرایطی، ارجاعات Google Scholar شاخص استنادی دقیق تری برای شما خواهد بود.

Google Scholar شامل ارجاعات مختلف در پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری، مجموعه مقالات کنفرانسی و سایر مقالات است.

Google Scholar همچنین شامل کتاب‌ها، فصول مختلف کتاب، طیف وسیع‌تری از مجلات نسبت به Web of Science به‌ویژه در علوم اجتماعی و انسانی می باشد. در برخی موارد، مقالات، ارجاع کافی را حتی در Google Scholar نمی گیرند. این در مورد رشته های علوم اجتماعی و انسانی بیشتر صادق است، جایی که معمولا  انتشار مقالات به زمان بیشتر و تعداد بازبینی های بیشتری احتیاج دارد.

داده های پایه ای ISI را برای رشته تخصصی خود بررسی کنید

در مورد پایگاه داده ISI، می توانید پایگاه داده Web of Knowledge  را برای ارجاع به مقالات در مجلات فهرست شده در ISI جستجو کنید. با این حال، این پایگاه تنها بخشی از مجلات، به ویژه در حوزه علوم اجتماعی و انسانی، را پوشش می دهد.

حتی تعداد پایین  ارجاعات هم  می تواند زیاد باشد!

برای مثال، اگر مقاله‌ای را در یک مجله ی ISI منتشر کرده باشید، حتی فقط دو و سه ارجاع ISI ، ممکن است مقاله شما را در 20 یا 10 درصد مقالات پراستناد برای آن سال قرار دهد. بدیهی است برای مقالاتی که در سال‌های قبل منتشر شده‌اند، تعداد استنادهایی که در 20% یا 10% برتر قرار دارند ممکن است بیشتر باشد.

تفاوت ارجاعاع دهی  بین رشته های مختلف

در واقع، در علوم کامپیوتر، مهندسی، و ریاضیات حتی برای مقالاتی که در مجلات ISI ده سال از چاپشان می گذرد، 4 تا 5 ارجاع ISI ممکن است برای قرار دادن یک مقاله در 50٪ مقالات برتر در زمینه خود و در حدود 20 ارجاع، آن را در 10 درصد برتر قرار دهد. برای علوم اجتماعی این اعداد خیلی بالا نیستند. این مسئله تا حدی مربوط به عدم پوشش کامل مقالات در Web of Science می باشد. با این حال، این نیز به دلیل تفاوت ارجاعات در رشته های مختلف است. برای قرار گرفتن در 50% مقالات برتر دررشته ی زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، مقاله 10 ساله تان باید حداقل 26 ارجاع داشته باشد، در حالی که برای قرار گرفتن در 10% برتر به 116 ارجاع نیاز دارید.

چگونه می توان تعداد ارجاعات به مقاله را بدون تغییرات بی جا بالا برد؟

در نهایت، با فرض اینکه در  Web of Scienceیا Google scholar به کار شما چندین ارجاع شده است، خوب است که ببینید چه کسی و در چه زمینه ای به مقاله شما استناد کرده است. اگر ارجاعات زیادی به مقاله ی شما در بهترین مجلات وجود داشته دارد، فوق العاده است، اما اگر تعداد ارجاعات کمی دارید، بهتر است بر کیفیت مجلاتی که کارتان در آن ها چاپ شده است تمرکز کنید. با این حال بسیاری از مقالات خوب در مجلات معتبر چاپ نمی شوند.  به طور معمول، تعداد ارجاعات در مقالات چاپ شده در مجلات معتبر نسبت به مقالات چاپ شده در مجلات سطح پایین تر بیشتر است، به همین دلیل این مجلات ضریب تاثیر بالاتری دارند. بنابراین اگر مقاله ی شما در مجلات با ضریب تاثیر بالاتر چاپ شد، احتمال ارجاعات بیشتر به مقاله شما بسیار بالاتر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چگونه پتانسیل یک تحقیق با ارجاع بالا را تشخیص دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بالا
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس