کراس مارک (CrossMark) چیست؟

کراس مارک اقدامی ابتکاری از جانب شرکت کراس رف (CrossRef) است و راهی استاندارد برای خواننده ها فراهم می آورد تا بتوانند نسخه معتبر و به روز یک سند را بیابند. همه می دانیم که تمامیت و کامل بودن یک سابقه علمی تا چه حد برای محققان و کتابخانه داران اهمیت دارد. شاخص کراس مارک خوانندگان را در جریان موقعیت یک سند قرار داده و اطلاعات اضافه ای در مورد سوابق انتشار آن با کلیک بر روی یک دکمه فراهم می آورد. چنانچه مقاله به روز رسانی شده باشد از طریق لینک DOI قابل مشاهده خواهد بود.

کراس مارک (CrossMark) چیست؟
کراس مارک (CrossMark) چیست؟

کراس مارک چگونه کار می کند؟

لوگوی کراس مارک به نسخه ثبت شده برای همه اسناد منتشر شده اضافه می شود. با کلیک کردن بر روی آیکون کراس مارک خواننده می تواند از موقعیت کنونی یک سند و اطلاعات اضافه مربوط به نشر (مانند منابع مالی و شناسه ارکید نویسنده (اگر موجود باشد)) آگاهی یابد. این کار سطح بالاتری از اصالت را به اثر شما به عنوان یک نویسنده اعطا می کند. در واقع کراس مارک به محقق کمک می کند تا از آخرین تغییرات محتوایی مقاله بدون اطلاع از ناشر و محل ذخیره آن در وب آگاه شود. بنابراین بدینوسیله از استفاده از نسخه های قدیمی ممانعت می کند.

هنگامیکه بر روی لوگوی کراس مارک کلیک کنید با دو وضعیت روبرو می شوید:

1. به روز رسانی در دسترس است: حالتی است که نسخه مقاله ای که در دست شما است قدیمی باشد و تغییرات و به روز رسانی در نسخه اصلی انجام شده باشد. با ظاهر شدن این پیغام، در داخل آن لینکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن می توانید به نسخه به روز مقاله دسترسی پیدا کنید.

2. سند صحیح است: حالتی است که مقاله ای که در دست شما است آخرین نسخه به روز بوده باشد و یا تغییراتی در آن اعمال نشده باشد.

کاربرد کراس مارک

کاربرد کراس مارک شامل موارد زیر می باشد:

1. آگاهی از آخرین تغییرات سند چاپ شده

2. آگاهی از باز پس گیری سند

3. آگاهی از امکانات اضافه شده از سوی مجله به سند


لازم به ذکر است که نشان کراس مارک فقط به سند هایی که پذیرش نهایی را اخذ کرده و در روند چاپ قرار گرفته ‌اند اعطا می ‌گردد. همچنین به این دلیل که این دکمه درون فایل پی دی اف و یا صفحه اینترنتی سند باشد، نمی ‌توان به روز بودن سند مورد نظر را تایید کرد. به روز بودن و یا نبودن سند فقط با کلیک بر روی لوگوی کراس مارک و مشاهده پیغام مربوطه مشخص می شود. با کلیک بر روی این لوگو محتوای فایل سند شما و یا صفحه اینترنتی در حال نمایش تغییری نمی ‌کند و تنها در صفحه ‌ای جدید آدرس صفحه ارائه شده برای تغییرات احتمالی بر اساس DOI  ارائه می ‌گردد.

لوگوی کراس مارک

لوگوی کراس مارک بر روی صفحه عنوان هر سند منتشر شده ای به صورت زیر دیده می شود:

آیا می توان مقالات را پس از چاپ اصلاح کرد؟

در حالی که همیشه سعی می کنیم مقالاتی را تولید کنیم که کامل و بی نقص هستند، گاهی اصلاحات لازم می شوند. اگر اصلاحاتی در یک مقاله چاپ شده انجام شده باشد، این اصلاحات در اطلاعات کراس مارک به اطلاع خواننده ها می رسد.

کراس مارک (CrossMark) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top