15 دلیل رایج برای رد مقاله توسط مجله

هر محققی قصد دارد اثر خود را در یک مجله معتبر با ایمپکت فاکتور بالا منتشر نماید. با این وجود، انتشار تحقیق کار ساده ای نیست و رد مقاله اتفاق رایجی است. هر محققی در برهه ای از حرفه خود با رد مقاله اش مواجه بوده است. هر شکستی سکویی است برای موفقیت و محققان می توانند از اشتباهات خود درس بیاموزند و این راه را برای انتشار مقاله بعدی خود هموارتر سازند. در این مقاله، 15 اشتباه رایج که می تواند به صورت بالقوه به رد مقاله تان منجر شود آورده شده است.

15 دلیل رایج برای رد مقاله توسط مجله
15 دلیل رایج برای رد مقاله توسط مجله

1- یک عنوان گمراه کننده می تواند به رد آنی مقاله شما منجر گردد. باید مطمئن شوید که عنوانتان همان چیزی را القا می کند که تحقیقتان در مورد آن است. یک عنوان گمراه کننده که محدوده ای برای تحقیق تعیین نکند یک مشکل جدی است. 

2- چکیده های گمراه کننده مساله دیگری است که می تواند به رد یک دست نوشته منجر گردد. مطمئن شوید که نتایج و نتیجه گیری در چکیده مشابه با نتیجه گیری کل مقاله باشد.

3- مقدمه های ناقص یک نقص بزرگ نگارشی محسوب می شوند. یک مقدمه کامل باید در حالت ایده آل سوال تحقیق، فرضیات و اهداف تحقیق را شامل شود. یک مقدمه کامل برای نشان دادن اهمیت کار ضروری می باشد. 

4- نویسنده ها اغلب روش  کار خود را در همه آثار خود کپی می کنند. کپی کردن مواد و روش ها از مقاله قبلی خودتان اگر درست استناد نشود سرقت علمی از خود تلقی می گردد. روش تحقیق باید برای هر مقاله ای خاص خودش طراحی شده باشد. برخی از روش های تحقیق ممکن است به خاطر فناوری ها و تکنیک های جدید تر از رده خارج شده باشند.

5- خطاها در بخش نتایج اتفاقی رایج است. نویسندگان اطلاعات را برای رسیدن به محدوده کلمات تعیین شده توسط مجله حذف می کنند. حذف اطلاعات مهم در نتایج می تواند به رد مقاله منجر شود.

6- بحث های غیرمنطقی خطای دیگری است که می تواند به رد کامل مقاله منجر شود. خطاها در بحث شامل موارد زیر است ولی محدود به این ها نمی شود: قطع جریان ایده ها، محتوای گسترده که تمرکزی بر نتایج نداشته باشد، دیدگاه مغرضانه، حذف یافته های کلیدی از محققان دیگر، نادیده گرفتن محدودیت های تحقیق.

7- ارائه مقاله به مجله ای که با اهداف و حوزه تحقیق شما هماهنگی ندارد می تواند به رد فوری مقاله توسط سردبیر منجر گردد. از دستورالعمل نویسندگان به طور دقیق پیروی کنید و مطمئن شوید که مقاله شما اهداف مجله را برآورده می سازد و در حوزه ای مشابه می باشد.

8- زیاده روی در سرقت علمی یا خود سرقتی یک نقض اخلاقی جدی است که به رد مقاله شما منجر می گردد. منابع باید تایید شده باشند حتی اگر شما جملات را بازنویسی و از معانی آنها استفاده کرده باشید.

9- مقالات تحقیقاتی باید ناب و ارجینال باشند و هر مقاله ای که چنین معیاری نداشته باشد برای چاپ مد نظر قرار داده نمی شود.

10- نتایج بسط داده شده یکی دیگر از علل رد مقاله می باشد و بسط نتایج اغلب در طول فرآیند داوری شناسایی می شود. باید از تحریف و بسط نتایج اجتناب شود.

11- عدم رعایت اخلاق در علم و نگارش می تواند به رد مقاله منجر گردد. از نویسندگان انتظار می رود مسئول بوده و دستورالعمل های اخلاقی را در زمینه تحقیقاتی خودشان رعایت نمایند.

12- عدم رعایت دستورالعمل های مربوط به نویسنده که توسط مجله تعیین شده است می تواند به تاخیر در انتشار مقاله یا رد بلافاصله توسط سردبیر مجله منجر شود.

13- نقایص فنی در محتوای دست نوشته شما می تواند به رد آن منجر شود. نقایص فنی رایج عبارتند از تناقض میان چکیده و متن مقاله، نبودن رابطه میان بحث و نتایج و غیره.

14- نقایص در طراحی تحقیق یکی دیگر از دلایل اصلی برای رد شدن در مجلات است. نقایص در  طراحی تحقیق می تواند شامل تدوین ضعیف سوالات تحقیق و روش تحقیق نادرست، انتخاب نمونه های نادرست، آمار نادرست و غیره باشد.

15- نگارش ضعیف مقاله (زبان، دستور زبان، انتخاب کلمات، سبک نگارش ضعیف) نیز می تواند به رد مقاله منجر گردد.

فهرستی که ذکر شد جامع نیست و چندین فاکتور دیگر هم هستند که مجلات آنها را قبل از رد مقاله شما در نظر می گیرند. گاهی، رد مقاله می تواند به دلایلی باشد که نویسنده هیچ گونه کنترلی بر روی آنها ندارد مثلا ارائه دو مقاله همزمان با موضوع مشابه، زیاد بودن تعداد مقالات ارائه شده به مجله، کیفیت داوری همتا، محدودیت فضا و غیره. با این وجود، نویسنده ها باید قبل از ارائه مقاله خود به یک مجله معتبر با ایمپکت فاکتور بالا باید مطمئن شوند که مقاله آنها فاقد خطا بوده و استانداردهای بالای نشر را دارد.

15 دلیل رایج برای رد مقاله توسط مجله

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top