آشنایی با چند پایگاه علمی فارسی برای جستجوی مقاله و پایان‎نامه

آشنایی با چند پایگاه علمی فارسی برای جستجوی مقاله و پایان‎نامه

در این مطلب چند پایگاه اطلاعاتی فارسی پر کاربرد را به شما معرفی خواهیم کرد که در جستجوی مقالات و پایان‎نامه‎های فارسی کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

 

پایگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران

آدرس سایت: irandoc.ac.ir

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران بیش از ۴۰ سال سابقه دارد (از سال ۱۳۴۷) و پایگاه این پژوهشگاه که به ایرانداک معروف است دارای بیش از ۶۱۵ هزار رکورد اطلاعاتی در حوزه‎های مختلف است. در این پایگاه امکان دسترسی به پایان‎نامه‎ها، طرح‎های پژوهشی، همایش‎ها، مقاله‎ها و گزارش‎های دولتی تولید شده در داخل کشور فراهم می‎باشد. در این پایگاه نسخه تمام متن بیش از ۲۶۰ هزار پایان‎نامه وجود دارد.

 

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آدرس سایت: sid.ir

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی وابسته به جهاد دانشگاهی محبوب‎ترین پایگاه علمی در ایران است چرا که امکان دسترسی به هزاران مقاله را به صورت رایگان فراهم کرده‎است. مهمترین خدمات این پایگاه عبارتند از: نمایه‎سازی نشریات علمی پژوهشی کشور، دسترسی رایگان به چکیده مقالات و متن کامل مقالات، معرفی و نمایه‎سازی نشریات ایرانی ISI.

 

پرتال جامع علوم انسانی

آدرس سایت: ensani.ir

پرتال جامع علوم انسانی وابسته به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. این پرتال دارای بیش از 300 هزار داده علمی است و امکان دسترسی به 225 هزار داده تمام متن و حدود 110 هزار مقاله تمام متن را در اختیار شما قرار می‎دهد. این پرتال با بیش از 1000 نشریه علمی همکاری دارد.

 

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

آدرس سایت: isc.gov.ir

این پایگاه منتشر کننده لیست مجلات معتبر کشورهای جهان اسلام است. در سایت این پایگاه بیش از 60 هزار مقاله علمی قابل دسترسی است.

 

ایران مدکس: بانک مقالات سلامت

آدرس سایت: health.barakatkns.com

ایران مدکس اولین فاز شرکت برکت است که به پوشش مجلات و متون علمی بخش سلامت اختصاص دارد. قرار است فازهای بعدی این شرکت به بخش‎های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و سایر حیطه‎ها بپردازد. ایران مدکس در زمینه سلامت امکان جستجوی بیش از 500 هزار مقاله و همچنین دسترسی به بیش از 200 هزار متن کامل مقاله را فراهم می‎کند. تعداد مجلات تحت پوشش این پایگاه در حال حاضر به چند هزار عنوان می‎رسد.

 

نور مگز: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

آدرس سایت:  noormags.com

نور مگز وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است که وظیفه شناسایی و عرضه مجلات تخصصی علوم انسانی و اسلامی را بر عهده دارد. این پایگاه در صورت عضویت در آن، امکان دسترسی به مجلات تمام متن را در اختیار شما قرار می‎دهد.

 

سایمد: بانک جامع مقالات پزشکی

آدرس سایت: medlib.scimed.iau.ac.ir

سایمد توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت به منظور یکپارچه‎سازی اطلاعات پژوهشی–آموزشی دانشگاه‎های علوم پزشکی و دسترسی پژوهشگران به متون پژوهشی تدارک دیده شده‎است. سایمد در حال حاضر 5409 مقاله مرتبط با علوم پزشکی پوشش می‎دهد.