پاسخ به داوری

پس از ارسال مقاله، نامه ای از سردبیر مجله دریافت خواهید کرد که حاوی نظرات داوران مختلف می باشد. هویت داوران معمولا محرمانه است. در این نامه به شما اطلاع می دهند که مقاله شما رد می شود یا موقتاً پذیرفته می شود.

اگر سردبیر مقاله شما را رد کرده باشد، دلایلی که منجر به گرفتن این تصمیم شده است را بیان می کند. در این صورت، شما باید نظرات داوری را بررسی کنید تا در صورت امکان برای پذیرفته شدن آن اصلاحاتی انجام دهید. در اکثر موارد، سردبیر و داوری سعی می کنند به شما کمک کنند مقاله ای با کیفیت بالا تهیه کنید.

پاسخ به داوری
پاسخ به داوری

نظرات داوری را برداشت شخصی نکنید. در بعضی موارد ممکن است زمان بندی نامناسب باشد. مثلا این ژورنال ممکن است به تازگی مطالعه مشابهی را پذیرفته یا منتشر کرده باشد. همیشه می توانید مقاله تان را به مجله دیگری ارسال کنید. در صورت انجام این کار، بهتر است که نظرات داوری را جدی بگیرید. حتی اگر احساس می کنید که داوران چیزی را در مقاله شما به درستی متوجه نشده اند و این اتفاق ممکن است برای دیگران نیز بیفتد. اگر سردبیر معتقد باشد که موضوع مقاله شما خارج از محدوده موضوعات مجله است، شما چاره ای ندارید جز اینکه مقاله خود را به مجله دیگری ارسال کنید.

اگر مقاله شما به طور موقت پذیرفته شده باشد، اکنون باید یک استراتژی برای ارسال پاسخ به نظرات داوری و اصلاح مقاله خود داشته باشید و برای به دست آوردن پذیرش کامل برنامه ریزی کنید.

موارد زیر به شما کمک می کند تا به نظرات داوران پاسخ دهید و مقاله خود را ارسال کنید:

1. تمام نظرات داوران و سردبیر را بخوانید.

2. هرگز بلافاصله پاسخ ندهید. چند روز به خودتان فرصت دهید تا در مورد نظرات تأمل کنید.

3. اگر می توانید از نظرات داوری و سردبیر در جهت بهتر کردن مقاله تان استفاده کنید، حتما این تغییرات را ایجاد کنید.

4. اگر مقاله شما رد شد و هنوز احساس می کنید که کار شما قابلیت چاپ شدن دارد، آن را سریع به یک مجله دیگر ارسال کنید. اگر زمان زیادی بگذرد، برخی از داده ها می توانند دچار تغییراتی شوند.

5. اگر مقاله شما به طور موقت پذیرفته شده است، بهتر است بی درنگ پاسخ دهید. در اسرع وقت، تهیه یک پاسخ مودبانه، متفکرانه، واضح و دقیق را آغاز کنید.

6. در پاسخ خود از به کار بردن لحن تدافعی اجتناب کنید. هدف این است که اطلاعات را از نظرات داوری استخراج کنید، هرگونه پیشنهاد مفید برای بهبود نسخه خود را قبول کنید و در صورت مخالفت، با آرامش دیدگاه خود را توضیح دهید.

7. به طور کامل و منظم به هر یک از نظرات پاسخ دهید و در صورت لزوم، تغییراتی را که اعمال کرده اید را در نامه هم ذکر کنید. حجم متن پاسخ شما محدودیتی ندارد. بیشتر ویراستاران مایل به خواندن پاسخی طولانی و کامل هستند.

8. مقاله خود را تا جایی که منطقی است تغییر دهید و اصلاح کنید. شما ملزم به انجام هرگونه تغییر پیشنهادی داوران نیستید، اما لازم است که همه اشکالات را برطرف کنید. اگر پیشنهادی را رد می کنید حتما با ذکر دلیل باشد و به این خاطر که شما روش خودتان را به روش آن ها ترجیح می دهید، اصلا کافی نیست.

9. داوران همیشه با یکدیگر موافق نیستند، در این صورت شما باید انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که کدام نظرات معتبرتر به نظر می رسند و در نامه پاسخ خود به سردبیر یادداشت کنید که نظرات متناقضی دریافت کرده اید و آنچه را که فکر می کنید توصیه بهتری است، انجام داده اید.

10. اگر داور اشتباه واضحی را مرتکب شده باشد، شما مجاز به ارائه استدلال و ارائه حقایق قابل استناد هستید.

11. گاهی اوقات از شما درخواست می شود که طول مقاله را کاهش دهید. بنابراین حساس نباشید و مقاله را کوتاه تر کنید.

12. اطمینان حاصل کنید تغییراتی را که عنوان می کنید در مقاله انجام داده اید واقعا و بر اساس اصول مجله انجام داده باشید. هنگامیکه سردبیران متوجه عدم مطابقت پاسخ های ارائه شده در نامه با آنچه در مقاله انجام شده است شوند، آزرده خاطر می گردند.

پاسخ به داوری

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به بالا
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس