چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟

ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟

شناسه ORCID روز به روز بیشتر بین مؤسسات تحقیقاتی، ناشران، سرمایه‌گذاران و غیره محبوبیت و پذیرش می یابند. با استفاده از این شناسه، می توانید اطمینان حاصل کنید که به صورت صحیح و درست در مجامع علمی شناخته شده و در تمامی فعالیت های علمی و تحقیقاتی حرفه ای خود با شناسه صحیح و یونیک تعریف می شوید. بنابراین، در این مقاله سعی شده است به طور خلاصه شناسه ORCID، نحوه گرفتن آن و همچنین اهمیت آن برای مقالات علمی بیان شود.

شناسه ID چیست؟

شناسه ID یک نام یا شماره دیجیتال دائمی است که شما را از سایر محققان متمایز می کند. با استفاده از چنین شناسه‌ای، می‌توانید تمامی آثار حرفه‌ای خود مانند مقالات، وابستگی‌ها و peer review های خود را به هم مرتبط کنید. شما می توانید به راحتی و رایگان این شناسه را دریافت کنید. شناسه  ORCID یک روش امن برای مدیریت و پیگیری هویت تحقیقاتی شما بوده و به کمک آن می توانید اطمینان حاصل کنید که کارها و فعالیت های تحقیقاتی  شما اعتبار مناسب را دریافت خواهد کرد.

درباره پخش ویدیو ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟

چگونه شناسه ORCID بگیریم؟

برای گرفتن شناسه ORCID، باید در وب سایت ORCID ثبت نام کرده و اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید. هنگامی که تمام اطلاعات لازم را پر کردید، یک عدد 16 رقمی خواهید گرفت که مختص شما بوده و منحصر به فرد است. شما می توانید از این شماره یونیک در فعالیت های تحقیقاتی خود استفاده کنید. در شناسه  ORCID خود همچنین می‌توانید تنظیمات حریم خصوصی را شخصی‌سازی کرده و تنظیم کنید که چگونه اطلاعات خود را در پروفایل جهت مشاهده دیگران به نمایش دراورده و اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید. با این حال، برای دریافت شناسه ORCID، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به وب سایت ORCID بروید و روی Register now کلیک کنید.
 • تمام قسمت های لازم را پر کنید و اطلاعات شخصی مهم از جمله نام، آدرس ایمیل و رمز عبور را ارائه دهید. می‌توانید ایمیل‌های دیگر، کلمات کلیدی، وب‌سایت‌ و محل اقامت کشور خود وارد کرده و اگر نام شما به صورت های مختلفی نوشته می شود، ورژن های مختلف آن را در پروفایل خود وارد کنید.
 • تنظیمات اعلان و تنظیمات نمایش را برای شناسه ORCID سفارشی کنید.
 • با شرایط و ضوابط و خط‌ مشی حفاظت از داده موافقت کنید، سپس با تایید «قابل مشاهده برای همه» رضایت می دهید که داده‌های شما در دسترس عموم قرار داده شود.
 • برای دریافت شناسه ORCID روی دکمه انتهای صفحه کلیک کنید.
 • هنگامی که به عدد 16 رقمی خود را دریافت کردید، می توانید از آن برای فعالیت های تحقیقاتی خود استفاده کنید.
 • پس از انجام این مراحل بالا، یک ایمیل خوش آمدگویی از وب سایت دریافت خواهید کرد که از شما می خواهد آدرس ایمیل خود را تأیید کنید. روی ایمیل تایید کلیک کنید تا حساب شما فعال شود.

چرا ORCID ID برای مقالات علمی مهم است؟

اهمیت ORCID ID برای محققین غیرقابل انکار است. این ID می تواند از جنبه های مختلف به دانشمندان کمک کند:

ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟

 • در مواردی که محقق نام های مشابه و رایجی دارد، نام خود را تغییر داده است و یا در مواردی که ترجمه نام محقق به زبان های مختلف متفاوت است می توان از  شناسه ORCID استفاده کرد تا از سردرگمی و اشتباه شدن هویت فرد  ممانعت شود.
 • با استفاده از این شناسه می توانید اطلاعات خود را یک بار وارد کرده و در پلتفرم های مختلفی که با ORCID ادغام شده اند از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، بسیاری از ناشران مقاله مانند Science Direct، Springer و غیره به شما اجازه می دهند با استفاده از ORCID ID وارد شوید، بنابراین نیازی به ایجاد نام کاربری یا رمز عبور جداگانه برای هر مجله ندارید. که به نوبه خود سبب صرفه جویی در زمان محقق می شود.
 • ORCID ID می‌تواند به شما کمک کند تا با اضافه کردن در پایگاه های اطلاعاتی دیگر و یا اجازه دادن به سازمان‌های معتمد، از آن برای به‌روزرسانی خودکار اطلاعات خود استفاده کرده و بدین ترتیب سبب افزایش  مشاهده پذیری سوابق شما می شود.
 • با استفاده از ORCID ID می توانید مطمئن باشید رکورد شما به طور خودکار به روز می شود. به عنوان مثال، وقتی مقاله ای را منتشر می کنید یا یک peer review انجام می دهید، در صورتی که شناسه شما با پایگاه های داده مانند Crossref، Datacite یا Publons متصل باشد، پروفایل شما به صورت اتوماتیک روز می شوند.
 • شناسه ORCID به شما کمک می کند تا راحت تر تصمیم بگیرید که کدام اطلاعاتی را می خواهید به پروفایل  خود اضافه کرده و مایلید این اطلاعات چگونه با مخاطبان و سازمان های احتمالی به اشتراک گذاشته شوند.
 • ORCID ID به شما کمک می کند تا به جامعه جهانی محققانی را که از ORCID ID متصل کنید و بدین طریق فعالیت های علمی شما در رشته تخصصی خود و در طول زمان امکان مشاهده بیشتری توسط سایر محققان خواهد داشت.
ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟

چگونه می توان از ORCID ID در مقالات تحقیقاتی استفاده کرد؟

پس از اینکه متوجه شدیم ORCID ID چقدر برای محققان مفید است و چگونه می توان آن را دریافت کرد، باید ببینیم که نحوه استفاده از این شناسه را در کارهای تحقیقاتی به چه نحو است. استفاده از این ID در مقالات شامل مراحل ذکر شده در زیر است:

 • ثبت نام کردن و گرفتن شناسه ORCID : همانطور که ذکر شد، اولین مرحله ثبت نام در وب سایت و دریافت شماره چندرقمی منحصر به فرد است.
 • مقالات خود را یا به صورت دستی در پروفایل ORCID خود قرار داده و یا با متصل کردن پروفایل خود به منابع دیگر مانند Crossref، Web of Science، Scopus و غیره، هنگام انتشار اثر جدید، به‌طور خودکار به‌روزرسانی شوند.
 • هنگام ارسال مقاله یا فاند جدید، شناسه ORCID خود را در مقاله یا پروپوزال اضافه کرده و یا آن را در پروفایل مخصوص موسسه خود قرار دهید. البته جهت انجام این کار اول باید به رکورد ORCID خود وارد شوید تا این کار به صورت اتوماتیک انجام شود.
 • شناسه ORCID خود را در صفحه وب، امضای ایمیل، رزومه یا هر مکانی که می خواهید نشان دهید قرار دهید. برای نمایش ORCID ID در مقالات مجلات باید مطابق با دستورالعمل عمل کنید.

پس از اینکه عدد 16 رقمی مخصوص خود را دریافت کردید می توانید از آن جهت فعالیت های تحقیقاتی خود استفاده کنید. همچنین می توانید تنظیمات نمایان بودن رکورد خود را سفارشی کنید و انتخاب کنید چه کسی می تواند اطلاعات شما را ببیند یا به روز کند.

نتیجه گیری

شناسه ORCID یک شناسه رایگان و منحصربفرد برای محققان است که به آنها امکان می دهد فعالیت ها و خروجی های تحقیقاتی خود را در پلتفرم ها و موسسات مختلف شناسایی و پیگیری کنند. با استفاده از این شناسه، محققان می توانند اطمینان حاصل کنند که به درستی و دقیق در فعالیت های علمی تعریف شده و دیگران به راحتی می توانند آنها را پیدا کنند. چنین شناسه‌ای، به محققان اجازه می دهد مقالات یا کارهای علمی خود از پلتفرم‌های دیگر وارد کرده و به صورت خودکار آنها را  به‌روزرسانی نموده و در نتیجه در زمان خود صرفه‌جویی کنند. این شناسه باعث می شود تا سایر محققان آنها را سریعتر و بیشتر مشاهده کرده و با کارهای علمی آنها ارتباط بگیرند.

ORCID ID چیست و چرا داشتن این شناسه برای هر محققی ضروری است؟
Scroll to top
تخفیف به مناسبت هفته معلم

این تخفیف حال و هوای تدریس داره ....