چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

توصیه‌‎نامه (Recommendation Letter)

توصیه‎نامه

پر کردن فرم اپلیکیشن آنلاین دانشگاه مراحل و بخش‌های مختلفی دارد، یکی از این‌ بخش‎ها توصیه‎نامه است که به وسیله این نامه توسط چند نفر که شما را می‌شناسند، به دانشگاه مقصد معرفی می‌شوید. توصیه کننده‌ها معمولا مدیران یا اساتید دانشگاه‌های دوران تحصیل شما هستند و در واقع توسط آن‌ها به دانشگاه مقصد توصیه می‌شوید. از آنجا که توصیه‎نامه یکی از مدارک مهم و مورد نیاز در فرآیند اپلای است، بنابراین در مورد توصیه‎نامه پرسش‌های فراوانی برای متقاضیان اپلای پیش می‌آید که در این مقاله به برخی از مهم‎ترین این پرسش‌ها پاسخ داده شده است:

توصیه‎نامه چیست؟

توصیه‌‎نامه (Recommendation Letter)، نامه‌ای است که در آن به توصیف توانایی‌های شما به خصوص توانایی‌های علمی و پژوهشی‌تان پرداخته می‌شود و اصولا توسط اساتید و یا مدیران موسسات پژوهشی شما نوشته می‌شود. به طور کلی در توصیه‎نامه بهتر است خصوصیات خوب شما که نشانه تمایزتان با یک دانشجوی معمولی است آورده شود.

چرا دانشگاه مقصد از شما توصیه‎نامه می‌خواهد؟

با درخواست توصیه‎نامه از طرف دانشگاه مقصد، کمیته ارزشیابی دانشگاه، شناخت بهتری از شما بدست آورده و نسبت به این‎که در رشته انتخابی توانایی‌های لازم را دارا هستید، اطمینان کسب می‌نمایند. بنابراین هدف، ارزیابی سطح توانایی‌های شما به کمک نظرات افرادی است که با شما کاملا آشنا هستند و تلاش و کوشش‌تان را در یک سری فعالیت‌ها، از نزدیک شاهد بوده‌اند.

بهتر است چه کسانی توصیه‎نامه‌ها را بنویسند؟

دانشگاه‌ها اغلب از شما دو یا سه توصیه‎نامه می‌خواهند در نتیجه بهترین حالت این است که به سراغ اساتیدی بروید که در کلاس‌های درسی آن‌ها موفق بوده‌اید‌، یک پروژه‌ی تئوری یا عملی خوب را با او گذرانده‌اید و یا در فعالیت‌های تحقیقاتی او مشارکت داشته‌اید. اگر این اساتید فارغ‌التحصیل ممتاز دانشگاه مورد نظر شما باشند و یا به دلیل مقالات و تحقیقات به ثبت رسیده در جوامع علمی بین‌المللی صاحب نام باشند، توصیه‎نامه‌ای که از سوی آن‌ها دریافت می‌کنید، در فرآیند گرفتن پذیرش از دانشگاه بسیار موثر و ارزشمند خواهد بود. چنانچه استادانی که شما را توصیه می‌کنند چنین مشخصاتی نداشته باشند، اصلا جای نگرانی نیست زیرا همین که توسط استادی توصیه می‌شوید کافی است. همچنین اگر در یک موسسه یا پژوهشگاه علمی، مشغول به کار بوده و یا هستید و در پروژه‌های تحقیقاتی آن مشارکت داشته‌اید، مدیر یا مسئول آن بخش اگر از اعضای هیئت علمی باشد، می‌تواند برای شما توصیه‎نامه بنویسد و این توصیه‎نامه نیز معتبر است.

متن توصیه‎نامه حاوی چه اطلاعاتی است؟

در متن توصیه‎نامه، اساتید و یا توصیه‌کنندگان شما، توانایی‌های شما را ذکر کرده و جزئیاتی در مورد این توانایی‌ها بیان ‌می‌کنند. این که مثلا در متن گفته شود “شما دانشجوی خوبی هستید” کفایت نمی‌کند بلکه باید این خوب بودن با جزئیات شرح داده شود مثلا گفته شود: “این دانشجو در دروسی که با من گذرانده، تلاش زیادی داشته و همواره به دنبال مطالعه بر روی منابع جدید و مقالات بروز بوده است تا دامنه اطلاعات خود را گسترده‌تر سازد و در ضمن نمرات خوبی هم کسب نموده است”. همچنین باید اشاره‌ای به شخصیت شما نیز داشته باشند که نشان دهد در فعالیت‌های شخصی و گروهی، روحیه جستجوگر و مسئولیت‌پذیری داشته‌اید.

دانشگاه مقصد چگونه توصیه‎نامه‌ها را دریافت می‌کند؟

در برخی دانشگاه‌ها فایل Word و یا PDF توصیه‎نامه در سایت آن دانشگاه قرار دارد و شما می‌توانید این فایل‌ها را دانلود کرده و در اختیار توصیه‌کنندگان خود قرار دهید، سپس با پست آن را به دانشگاه مقصد ارسال کنید. اما اغلب دانشگاه‌ها امکانی را فراهم کرده‌اند که در زمان پرکردن فرم اپلیکیشن آنلاین، وقتی به قسمت Recommendation Letter یا همان توصیه‎نامه می‌رسید، کافیست ایمیل توصیه‌کنندگان را وارد نمایید. پس از اتمام این مرحله یک ایمیل حاوی لینک آنلاین فرم توصیه‌نامه، به توصیه‌کننده ارسال می‌گردد که او به کمک این لینک به این فرم دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند به سوالاتی که در مورد شما پرسیده می‌شود، پاسخ داده و یک متن را که حاوی توصیفش از شما و توانایی‌هایتان است، در قسمت مربوطه بنویسد.

برخی دانشگاه‌ها پس از آن که توصیه‌‎نامه را دریافت نمودند، به شما ایمیلی ارسال می‌نمایند که نشانه دریافت توصیه‎نامه است. اگر دانشگاه مورد نظر شما، این امکان را فراهم نکرده است، حتما از اساتید و توصیه‌کنندگان خود در مورد دریافت و ارسال توصیه‌‎نامه جویا شوید تا عدم ارسال به موقع توصیه‌‎نامه در فرایند اپلای شما، خللی ایجاد نکند.

 

 

 

 

توصیه‌‎نامه (Recommendation Letter)

One thought on “توصیه‌‎نامه (Recommendation Letter)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top

نگارش تخصصی متاآنالیز

با کد تخفیف metaz سفارش تو ثبت کن