چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

چگونه می توان از سرقت ادبی جلوگیری کرد؟

اغلب دانشجویان کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن در لیست دارند (مانند: تحقیقاتی که باید انجام دهند، افرادی که باید ملاقات کنند، مقالاتی که باید بنویسند، کتاب هایی که باید بخوانند و …) اما وقت کافی ندارند. همچنین بسیاری از دانشجویان از انجام تمام این کارها ناتوان هستند به همین دلیل از ایده و نظر دیگران که راه سریعتری به نظر می رسد استفاده می کنند. اما همانطور که می دانیم سرقت ادبی تأثیرات ناشایستی در حرفه و شخصیت فرد دارد. همچنین بر طبق اصول اخلاقی انتظار می رود که کار آکادمیک منعکس کننده صداقت دانشگاهی و رفتار مسئولانه باشند.

چگونه می توان از سرقت ادبی جلوگیری کرد؟
چگونه می توان از سرقت ادبی جلوگیری کرد؟

بنابراین چگونه از سرقت ادبی جلوگیری کنیم؟

محققان می توانند با آماده سازی صحیح از سرقت ادبی بپرهیزند. به این منظور که موضوع را به خوبی بشناسند و در آن زمینه به تحقیق بپردازند و برای جلوگیری از سرقت ادبی، نقل قول ها را به همراه منبع بیان کنند.

 قبل از ثبت مقاله، سوالات زیر را از خود بپرسید:

1. آیا درک خوبی از موضوع دارم؟

وقتی درک خوبی از موضوع دارید، کمتر از کلمات و ایده های شخص دیگر استفاده می کنید. قبل از شروع به نوشتن، موضوع تحقیق خود را با جستجوی فراوان و دید باز انتخاب کنید. تا آنجا که می توانید از کتاب، ژورنال، فیلم، مقاله و منابع دیگر اطلاعات کسب کنید. مراجعه به مطالب رفرنس مختلف، نه تنها باعث گستردگی دانش شما می شود بلکه احتمال اینکه سهوا کپی یا سرقت ادبی کنید را کاهش می دهد. در صورتیکه تکیه بر یک منبع واحد احتمال استفاده از کلمات یا ایده های آن شخص را بالا می برد.

2. آیا حرف جدیدی راجع به این موضوع دارم؟

باید بررسی کنید که آیا حرف جدیدی برای گفتن در مورد تحقیق دارید یا در حال خلاصه و جمع بندی کار دیگران هستید. به قول تی اس الیوت، شاعر برنده جایزه نوبل: “شاعران بی تجربه تقلید می کنند. شاعران پخته دزدی می کنند. شاعران بد آن چه به دستشان می رسد را خراب می کنند و شاعران خوب آن را به چیزی بهتر یا متفاوت تبدیل می کنند.”

3. آیا یادداشت های من کامل هستند؟

یادداشت برداری کنید اما منابع استفاده شده را دقیق و کامل نگه دارید. اطلاعات کتابشناختی در مورد منابع استفاده شده، نویسندگان، عناوین، شماره صفحه ها و آدرس های وبسایت را حفظ و نکهداری کنید. همیشه منابع اطلاعات خود را ضبط کنید. هرگز به پاورقی نویسندگان دیگر اعتماد نکنید. با استفاده از خدمت بررسی سرقت ادبی ضامن سلامتی میزان سرقت ادبی متن را بسنجید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

4. از خود بپرسید آیا این ایده یا استدلال کاملا مربوط به من است؟

گاهی ممکن است تفکیک ایده های شما و کارهایی که توسط دیگران انجام شده است برای خوانندگان دشوار باشد. هنگامیکه ایده های خود را بر اساس منابع دیگر بنا می کنید، حتما مطمئن شوید که به صورت متمایز بیان گردند. در مواردی ممکن است با استناد به منابع خود و استفاده از زبان مبهم، باعث سرقت ادبی ناخواسته شوید. خوانندگان باید بتوانند تشخیص دهند که کدام موارد مربوط به ایده های شما هستند. حتما سرقت ادبی مقاله خود را بررسی کنید و از بروز آن اجتناب کنید.

بر اساس دانشنامه انگلیسی وبستر، سرقت ادبی “استفاده غیرمجاز از زبان و اندیشه نویسنده دیگر و بازگو کردن آنها به عنوان زبان و اندیشه خود” است. به عنوان یک قاعده کلی حتما اطمینان حاصل کنید که بیش از دو کلمه را با هم کپی نمی کنید.

5. آیا باید این مطلب را استناد کنم؟

چنانچه از نقل قول مستقیم استفاده می کنید، برای بازنویسی کردن ایده شخصی دیگر حتما باید به منبع اصلی استناد کنید و در این امر امانت دار باشید. این امانت داری شامل جداول، نقشه ها، نمودارها و داده ها نیز می شود. با بیان اینکه مقاله را شما نوشته اید، این امر به مقاله شما اعتبار می بخشد و آن را تقویت می کند. این گونه قادر به پردازش ایده ها و افزودن به آنها هستید. فراموش نکنید که نقل قول ها را حتما با ذکر منبع انجام دهید.

6. آیا برای جلوگیری از سرقت ادبی همه کارها را انجام داده ام؟

استفاده از خدمات بررسی سرقت ادبی ضامن سلامتی یک راه عالی برای جلوگیری از سرقت ادبی است. خدمت سرقت ادبی این امکان را به شما می دهد که مقاله خود را پیش از ارسال به مجله بررسی کنید و میزان سرقت ادبی آن مطلع شوید.

بنابراین به عنوان نتیجه گیری، چنانچه مقاله شما به وسیله صدها خواننده در سراسر جهان خوانده شود یا فقط توسط استاد، همکاران یا خانواده تان مطالعه شود، باید به منابع درست استناد کنید. بین نوآوری و سرقت علمی تنها یک خط باریک اما بسیار مشخص وجود دارد. پیشگیری از سرقت ادبی آسان است و بهتر است این عادت را برای خود ایجاد کنید که تحقیقات خود را زود شروع کنید، اطلاعات را با استفاده از نقل قول در متن خود ترکیب کنید و نحوه استفاده از سبک های مختلف استناددهی بیاموزید. مسئولیت پذیری، جلوگیری از سرقت ادبی و ترویج شیوه های نگارش اخلاقی بسیار ساده است. فراموش نکنید که رعایت این کارها باعث رشد در حرفه تان می شود.

چگونه می توان از سرقت ادبی جلوگیری کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top

نگارش تخصصی متاآنالیز

با کد تخفیف metaz سفارش تو ثبت کن