شناسه دیجیتال یا DOI

شناسه دیجیتال

DOI یک رشته عدد است که بطور انحصاری به هر نوشته آنلاین تعلق می‎گیرد. این کد به یک لینک دائم اینترنتی به‎طور ابدی و فناناپذیر متصل می‎باشد. همیشه لینک‎های شکسته بزرگترین عامل شکست علم سنجی می‎باشند. حل معضل لینک‎های شکسته تنها و تنها با DOI امکانپذیر می‎باشد. DOI در حقیقت اثر انگشت مقاله یا نوشته آنلاین شماست. DOI می‎تواند بعنوان یک لینک ثابت و فناناپذیر، کلیه ارجاعات و بازدیدهای مربوط به یک مقاله را به کنترل خود درآورده و از هدر رفتن ارجاعات جلوگیری نماید. DOI با قابلیت تعریف تحت وب خود می‎تواند کلیه خطاهای انسانی در نگارش منابع را حذف نموده و موجب تجمیع همه ارجاعات گردد. DOI علاوه بر مقالات به کتب و کتابچه خلاصه مقالات نیز ارائه می‎گردد.

 

اهمیت منابع یک مقاله و ارتباط آن با علم سنجی

منابع یک مقاله مهمترین جزء یک مقاله و پایه اصلی Scientometrics می‎باشند. متاسفانه روش‎های صحیح منبع نویسی در اکثر مجلات کشورمان رعایت نمی‎شود و این یعنی به هدر رفتن همه آن مقالاتی که بدون رعایت اصول صحیح منبع نویسی منتشر می‎شوند. قدم اول در افزایش ارجاعات به مقالات و همچنین افزایش نفوذ (Impact Factor) مجلات کشور رعایت الگوی صحیح منبع نویسی می‎باشد که باید توسط هر مجله انجام شود.

 

چگونه به DOI مجهز شویم؟

DOI محصول انجمن بین‎اللمی DOI می‎باشد که از سوی این انجمن به هر مطلب آنلاین تعلق می‎گیرد. برای خرید و استفاده از DOI باید به یکی از نمایندگان آن مراجعه نمود. شرکت Crossref یکی از بزرگترین نمایندگان فروش (Reseller) این انجمن می‎باشد. متاسفانه بدلیل تحریم‎های یک جانبه آمریکا فروش این خدمت به ایرانیان ممنوع بوده و مشمول قوانین تحریم می‎باشد. اما شرکت ضامن سلامتی از طریق نمایندگان اصلی، اجرای این طرح را مدیریت می‌کند. 

 

چرا مجلات به DOI علاقه دارند؟

مجلات به دلایل ذیل نیاز حیاتی به DOI دارند:

  • برای داشتن شناسه دائمی به همه مقالات خود
  • برای جذب ترافیک بیشتر به مقالات
  • برای تبدیل منابع به ابرلینک یا Hyperlink
  • برای جذب CITEDBY در منابع
  • برای مشارکت بیشتر با دیتابانک‎های علمی و تبادل منابع

 

 

شناسه دیجیتال یا DOI

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top