چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

هشت دلیلی که من برخی مقاله ها را رد می کردم

هشت دلیلی که من برخی مقاله‎ها را رد می کردم

دکتر پیتر تراور (سردبیر مجله “کربن” از ناشر الزویر)

وقتی که مقاله‎ای به مجله‎ای با کیفیت بالا فرستاده می‎شود، قطعا پیش از اینکه به دست سردبیر مجله دیده و برای داوری انتخاب شود، به دقت مورد بررسی اولیه و به اصطلاح “غربال” می‎شود. حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مقالات فرستاده شده به مجله‎های الزویر (Elsevier) از مرحله “غربال” گذر نکرده، و بدست نویسنده برگشت داده می‎شوند. دکتر تراور به نویسندگان مقاله‎ها پیشنهاد می‎دهد “با دوری از خطاهای نگارشی، شما از هدر رفتن زمان و انرژی سردبیر و کارکنان مجله و همچنین داوران جلوگیری کرده، که خود باعث می‎شود مقاله شما به دلایلی جز مسائل علمی رد نشود. آنچه که روشن است، بد نوشتن متن می‎تواند باعث سردرگمی، خستگی، کلافگی و کج‎فهمی داور تا حدی شود که او با دلایلی کلی همانند “مقاله جذابیت کافی برای این مجله ندارد”، به رد شدن مقاله رای دهد. به ویژه اینکه یک “چکیده” و “مقدمه” کسل کننده و تکراری و نامفهوم ممکن است داور را از خواندن و بررسی ادامه مقاله منصرف کند، و این یعنی رد شدن مقاله شما!

  1. مقاله از مرحله “غربال فنی” گذر نمی‎کند

دکتر پیتر تراور سردبیر کربن و استاد بازنشسته دانشگاه پن استیت (آمریکا) می‎گوید که دلایل اصلی برای رد شدن مقاله در مرحله “غربال فنی” بدین شرح هستند:

– مشکوک به سرقت ادبی: نسخه‎برداری از مقاله‎های دیگر، فرستادن مقاله به یک یا چند مجله دیگر به طور همزمان، یا استفاده از شکل‎های چاپ شده بدون مجوز ناشر.

– مقاله ناقص است: مثلا عنوان ندارد، یا اینکه کلمات کلیدی ندارد و … .

– کیفیت انگلیسی مقاله برای داوری مناسب نیست.

– شکل‎ها خوانا نیستند.

– مراجع ناقص و یا خیلی قدیمی هستند.

  1. موضوع مقاله در حیطه کاری مجله نیست: مثلا برای مجله “کربن”، مقاله‎ای که حرف جدیدی در زمینه علم کربن ندارد، در حیطه کاری مجله “کربن” نیست، هر چند که از نظر موضوعی در این مجله جای می‎گیرد.
  2. مقاله کامل نشده است: مثلا مقاله دربردارنده مشاهداتی است که به خوبی مطالعه و بررسی نشده‎اند، یا اینکه نتایج مقاله در مقایسه با برخی از کارهای تحقیقاتی دیگران بررسی شده‎اند، اما بخشی از تحقیقات اصلا در مقاله مورد مقایسه قرار نگرفته‎اند.
  3. روند تحلیل داده‎ها نقص دارد.
  4. نتیجه گیری‎های مقاله را نمی‎توان از دیگر بخش‎های مقاله (از یافته‎ها و استدلال‎ها) دریافت؛ یافته‎ها و استدلال‎های مقاله نمی‎توانند نتیجه‎گیری‎های عرضه شده را پشتیبانی کنند: مثلا استدلال‎ها نادرست‎اند، یا داده‎ها با نتیجه‎گیری هم‎خوانی ندارند و یا بخش نتیجه‎گیری مقاله جوری نوشته شده‎است که بخش عمده مقاله نادیده گرفته شده است.
  5. مقاله صرفا بسطی ساده از مقاله‎ای قبلی (معمولا از خود نویسنده) است، که به طور عمده چیزی تازه برای گفتن ندارد.
  6. مقاله نامفهوم است: که به طور عمده به دلیل مشکلات دستور زبانی و نگارشی می‎باشد.
  7. مقاله خسته کننده است: موضوع آن برای حوزه مربوطه جذابیت ندارد.

 

 

 

هشت دلیلی که من برخی مقاله ها را رد می کردم

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top