051-38431199 : تلفن تماس

کراس رفرنس (Cross Reference) چیست؟

کراس رفرنس (Cross Reference) چیست؟

کراس رفرنس را که در سال ۲۰۰۰ راه اندازی شد به نوعی می‎توان اسکلت ارتباطات ارجاعی مقالات دانست و همینطور یکی از آژانس‎های ارائه دهنده کد DOI می‎باشد. این شرکت که هم اکنون به نوعی توسط ناشران پژوهشی اداره می‎شود را برای اولین بار جان وایلی و پسرانش و آکادمیک پرس در همکاری با موسسه بین‎المللی DOI طراحی کردند تا یکی از آژانس‎های موسسه بین‎المللی DOI برای ثبت نام کد DOI برای مقالات و مجلات پژوهشی باشد.

کراس رفرنس محققان را قادر می‎سازد تا به راحتی با یک یا چند کلیک بتوانند از یک مقاله به مقاله دیگری سوئیچ کنند هر چند که آن مقاله در ژورنال و یا حتی مربوط به انتشارات دیگری باشد. در ضمن هزینه‎های مربوطه نیز بر عهده ناشر است و خواننده نیاز به پرداخت ندارد. هزینه‎ها به این شکل است که کراس رفرنس برای هر سرویس خود یک هزینه جداگانه تعریف می‎کند.

این شرکت خدمات دیگری همچون کراس چک و کراس مارک نیز دارد. کراس چک درواقع سرویسی است تهیه شده از طرف iThenticate که کراس رفرنس آن را به ناشران ارائه می‎دهد تا اصل بودن مقالاتی که برای آن‎ها ارسال می‎شود را چک کند و در واقع نوعی پلاژیاریسم چکر می‎باشد. وجود لوگوی کراس چکر به این معناست که یک ناشر هر آن‎چه را که در تشخیص اصل بودن یک نوشته باید انجام می‎داده انجام داده است. iThenticate همچنین جدا از کراس چکر سرویس دیگری برای مولفین و نویسندگان ارائه می‎دهد که می‎توانند نوشته‎های خود را از نظر داشتن پلاژیاریسم چک کنند.

 

 

 

کراس رفرنس (Cross Reference) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top