چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

چگونگي نوشتن رزومه کار

چگونگي نوشتن رزومه کاری

 رزومه معرفی نامه‎ای شامل خلاصه‎ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارت‎های فرد جویای کار است. این معرفی‎نامه می‎تواند بصورت تایپ شده در حداکثر یک یا دو صفحه در قالب اوراق چاپ شده و یا نسخه الکترونیکی در قالب فایل‎های doc ,pdf از سوی کارجو به کارفرما ارائه گردد. در برخی کشور های اروپایی و آسیایی به رزومه عنوان سی وی CV که مخففی از عبارت Curriculum Vitae است نیز اطلاق می‎گردد.

 

ساختار استاندارد رزومه:

هر رزومه از ساختار و قالبی مشخص برخوردار است. این بدین معنی است که محتویات مندرج در رزومه می‎بایست در قسمت‎های مجزا و به ترتیبی معین نوشته شود. توصیه می‎شود قبل از توضیح هر قسمت، عنوان آن‎را با یک تیتر از سایر محتویات جدا و مشخص نمایید. این امر سبب می‎شود تا چشم خواننده به سهولت و سرعت مطالب دلخواه را بیابد. در زیر به بررسی ساختار رزومه در ۷ بند می پردازیم.

  1. اطلاعات شخصی

این قسمت شامل اطلاعات اولیه کارجو بوده و بعنوان اولین بخش رزومه قرار می‎گیرد. اطلاعات این قسمت شامل نام کامل، شماره شناسنامه، شماره کارت ملی، تلفن تماس، آدرس ایمیل یا پست الکترونیک، سال تولد و محدوده سکونت کارجو می‎باشد. نام باید بصورت کامل (نام و نام خانوادگی) بوده و با سایزی بزرگتر (Bold) درج شود. سال تولد صرفاً جهت اطلاع کارفرما از سن شماست و لذا درج دقیق ماه و روز آن غیر ضروری است. توصیه می‎شود به دلیل حفظ حریم اطلاعات شخصی از ذکر آدرس به طور کامل پرهیز نموده و صرفاً به مشخص نمودن محدوده سکونت اکتفا ورزید.

  1. علایق حرفه‎ای

این قسمت از رزومه مبین توضیحی مختصر از علائق و خواستگاه حرفه‎ای کارجو می‎باشد. لطفاً توجه فرمایید که این بخش از رزومه جنبه اختیاری داشته و در صورت تمایل به درج، پس از اطلاعات شخصی قرار می‎گیرد. درج مطالب در این قسمت باید صریح و کوتاه باشد یعنی چیزی در حدود دو یا سه خط. با صراحت و صداقت زمینه‎هایی که در آن‎ها علاقه‎مند به کار و فعالیت هستید را توضیح دهید. این نکته که کارفرما با خواندن این بخش از رزومه، شما را راسخ در جایگاهی که خودتان را در آینده در آن می‎بینید حس نماید، تصویر بسیار مؤثری از شخصیت مصمم و با انگیزه شما در ذهن وی ایجاد خواهد نمود.

  1. مدارک و سوابق تحصیلی

ذکر سابقه تحصیلی کارجو از نکات مهم در نگارش رزومه می‎باشد و وجود آن ضروری است. لیستی از تحصیلات علمی و دانشگاهی خود تهیه کنید و آنها را به ترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. دلیل اینکار اینست که کارفرمایان تمایل دارند تا ابتدا به‎روزترین و آخرین سوابق شما را بررسی کنند. برای هر مورد در لیست، نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه و در نهایت تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی را قید نمایید. در زیر هر کدام از این موارد می‎توانید به گرایش رشته مربوطه، دروس اصلی یا مرتبط گذرانده شده، موضوع پروژه یا پایان‎نامه و در صورت تمایل معدل فارغ‎التحصیلی خود اشاره کنید. البته ذکر این موارد تنها در صورت مرتبط بودن با کار و سمت درخواستی پیشنهاد می‎شود و در صورت اشاره از نوع ارتباط آن‎ها با کار مطمئن شوید.

  1. سوابق حرفه‎ای

این قسمت یکی از مهم‎ترین و ضروری‎ترین بخش‎های رزومه کارجو بوده و محل توجه ویژه‎ای برای بسیاری از کارفرمایان محسوب می‎شود. جهت تکمیل این بخش از رزومه خود لیستی از سوابق کاری و سمت‎های خود در گذشته تهیه نموده و آن‎ها را مانند سوابق تحصیلی به ترتیب از آخر به اول در این قسمت درج کنید. هر کدام از موارد ذکر شده در لیست این قسمت باید شامل جزئیات زیر باشد.

– سمت و عنوان شغلی

– نام شرکت، موسسه یا محل کار

– مدت زمان فعالیت

– مسئولیت‎های سمت و کارهای مهم انجام شده

  1. تجربیات و دوره‎های تخصصی

درج این قسمت در رزومه جنبه اختیاری دارد. چنانچه در حال ارسال درخواست برای یک کار تخصصی هستید، می‎توانید اطلاعاتی درباره گذراندن دوره‎های آموزشی مرتبط و یا تجربیات مهم در پروژه‎های مرتبط بصورت لیستی از عبارات خلاصه شده آماده نموده و آن‎ها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمایید. برای هر مورد نام دوره، تاریخ و محل برگزاری آن، طول دوره و نوع گواهینامه اعطایی آن را مشخص نمائید.

  1. مهارت‎ها

توصیه می‎شود پس از ذکر تحصیلات و سوابق حرفه‎ای، بخشی از رزومه را به توضیح مهارت‎های خود اختصاص دهید. این مهارت‎ها می توانند هم شامل مهارت‎های فنی و تکنولوژیکی مانند کار با نرم افزار یا سخت افزارهای مختلف باشد و هم شامل مهارت‎های فردی مانند کار گروهی، مسئولیت‎پذیری، خلاقیت، نظم‎پذیری، میزان آشنایی با زبان‎های خارجی و نظایر آن.

  1. حضور در کنفرانس‎ها

اگر در حال ارسال درخواست کار جهت انجام کارهای علمی و تحقیقاتی هستید، ذکر تجربیات شرکت در کنفرانس‎های علمی و تخصصی از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است. لیستی از این فعالیت‎ها تهیه کرده و آن‎ها را بر حسب تاریخ (از امروز به گذشته) مرتب نمایید. برای هر مورد نام سمینار یا کنفرانس را به همراه تاریخ و محل برگزاری قید نمایید.

 

 

 

چگونگي نوشتن رزومه کار

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top

نگارش تخصصی متاآنالیز

با کد تخفیف metaz سفارش تو ثبت کن