چنانچه در ثبت سفارش از طریق سایت مشکل داشتید، لطفا مقاله خود را به همراه انتخاب نوع سفارش و شماره موبایل، به ایمیل ما ارسال کنید تا پیش فاکتور دریافت نمائید.

سردبير

یکی از افراد مرتبط با ژورنال علمی، سردبیر می باشد. سردبیر مسئولیت محتوای علمی و مدیریت مجله را بر عهده دارد و نیاز است تیم مدیریتی قوی ایجاد نماید تا ژورنال علمی را هدایت نموده و پیشرفت ژورنال علمی را تضمین نماید. سردبیر می بایست علایق نویسندگان، خوانندگان، کارکنان مجله، صاحب امتیاز، هیأت تحریریه، داوران و حتی رسانه های عمومی را در نظر بگیرد و سعی کند بین خواسته های این گروه، تعادل ایجاد نماید. بنابراین مسئولیت محتوای علمی ژورنال برعهده سردبیر است و می بایست به صورت بالقوه، یک دانشمند بوده و تجربه کافی در مورد موضوعات علمی مختلف داشته باشد و در زمینه تخصص خود صاحب نظر باشد. هچنین می بایست از متدولوژی علمی و بخش های مختلف ژورنال علمی آگاهی لازم را داشته باشد.

سردبير
سردبير

سردبیر توسط صاحب امتیاز و حامی مالی ژورنال علمی انتخاب می شود و در حقیقت عملکرد او بر مجله تاثیر مستقیم دارد و می تواند ارزش علمی ژورنال را ارتقا داده یا با ضعف هایی که دارد موجب کاهش اعتبار ژورنال علمی شود. وی باید توسط صاحب امتیاز ژورنال علمی حمایت شود و موظف است گروهی را برای فعالیت در مجله انتخاب کند که قادر باشند ارزش محتوای علمی مجله را افزایش دهند و این گروه می باید ظرفیت  کارکنان مجله را شناخته و توانایی ویرایش و داوری مقالات را داشته باشند. این توانایی به وسیله حضور در دوره های آموزشی مختلف و همچنین جلسات علمی ارتقا پیدا می کند.

هنگامی که سردبیر توسط صاحب امتیاز یا حامی مالی مجله با امضای قراردادی مدت دار تعیین گردید، لازم است جزئیات فعالیت ها و همچنین دوره زمانی انجام جلسات (جلسات با صاحب امتیاز، هیأت تحریریه، کارکنان حوزه سردبیری، ناشر، توزیع کننده و …) را مشخص کند. همچنین این مطلب در قرارداد سردبیر باید به صورت واضح و روشن ثبت شده باشد که صاحب امتیاز مجله به ایشان این حق را می دهد تا در حوزه عملکرد خود صاحب اختیار تام باشد و در اختیارات وی دخالت نخواهد کرد.

وظایف سردبیر

سردبیر را می توان «مدیر ارشد» یا «ویراستار اجرایی مجله» درنظر گرفت که نهایتا مسئولیت محتوای علمی مجله بر عهده وی می باشد و باید به زیر مجموعه خود به شیوه صحیح و شفاف، تفویض اختیار نماید. پس از این تفویض اختیار است که سردبیر می تواند انتظار موفقیت فرآیند ارتقای محتوای علمی ژورنال را از سایر همکاران داشته باشد. لازم به ذکر است که گاهی سردبیر می تواند چنین نقش و مسئولیت هایی را به فرد یا افرادی خارج از دفتر مجله تفویض نموده و از آنها بخواهد که زیر نظر وی بر کار حوزه سردبیری یا تیم ویراستاری نظارت داشته باشند.

برخی از وظایف و مسئولیت های سردبیر به شرح زیر می باشد:

– هماهنگی با معاون یا کمک سردبیر برای تنظیم قوانین در مورد نویسندگی و انواع مقالات پذیرش شده، ارتقای کیفیت مقالات و همچنین مشخص شدن دقیق موارد اخلاقی.

– پایش، نظارت و اجرای قوانین تصویب شده.

– سردبیر باید یقین داشته باشد که فرآیندها در ژورنال علمی به صورت شفاف و کامل اجرا می شود.

– تصمیم گیرنده نهایی برای ژورنال علمی، سردبیر است. همچنین مسئول استقلال مجله و عدم درگیر شدن در مشکلات اخلاق در پژوهش نیز بر عهده سردبیر است.

– تصمیم گیری نهایی در مورد چاپ و یا عدم چاپ پیش نویس مقالات.

– مدیریت و زمان دهی فرآیندهای اجرایی مجله و همچنین اطمینان از اجرای مطلوب تمامی فرآیندها.

– جذب مخاطبان برای ارسال پیش نویس های مقالات با کیفیت در ژورنال علمی.

– سعی و تلاش برای توسعه ژورنال علمی به هر طریق ممکن و تصمیم گیری برای آینده ژورنال.

– معرفی ژورنال علمی در انجمن های ملی و بین المللی.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ضامن سلامتی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سردبير

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top

تخفیف عید تا عید

ترجمه ، ادیت با چاپ تخصصی مقاله